A Rosé Champagne a Bortársaság Borsuli esemény sorozatának egyik idén debütáló kóstolója, tovább gyarapítva a buborékos italokra fókuszáló témákat. A választás nem véletlen, a világszerte csökkenő borfogyasztási adatok közepette a rosé Champagne népszerűsége töretlen.
A kutatások szerint a rosé Champagne nem a mai divat szülötte, hanem jó 250 éves múltra tekint vissza, bár minden bizonnyal egészen más volt az akkori termék, mint a ma kóstolható pezsgők. A 18. században más fajtákkal is dolgoztak, mint ma - chardonnay-t például nem használtak -, és a technológia is változott. Az első rosé Champagne a legújabb felfedezések szerint a Ruinart pezsgőháznál készült, 1764-ben, korábban a Veuve Clicquot 1775-ös rosé-ját tekintették az első rosé Champagne-nak. Azt jótékony homály fedi, hogy az újdonság létrejötte csak egy véletlen "baleset" eredménye, vagy szándékos kísérlet volt, bár valószínűleg az előbbi, a hosszabb áztatásának köszönhetően. Az újonnan felfedezett dokumentumok szerint a Ruinart-nál egy 120 palackot tartalmazó doboz felét írták le úgy, mint "Oeil de Perdrix", ami a rosé borok színére használt kifejezés, a frissen kilőtt fogoly szemének rezes színére utal. A 18. század végén terjedt el a rozet kifejezés, ebből alakult ki a ma is használatos rosé.
Rosé champagne többféle technológiával készülhet, ezek egyike, amikor kész vörösbort adnak a fehér alapborhoz a második erjedési fázis előtt. A másik, ritkább módszer, amikor a kék szőlőből saignée technológiával rövid áztatással rosé alapbort készítenek (a mi sorunkban ilyen tétel nem szerepelt, de így készül pl. a Laurent-Perrier Rosé). Az első rosé Champagne-ok valószínűleg saignée módszerrel készülhettek, majd 1818-ban Madame Barbe-Nicole Clicquot adott először vörösbort a fehér alapborhoz a Veuve Clicquot-nál és a módszer forradalminak bizonyult.
Egy magyar pezsgő vezette fel a sort, utána 6 rosé Champagne következett, szerepelt köztük magnum palackos kiszerelés, Grand Cru és évjáratos tétel is.
Sauska Extra Brut Rosé Magnum
Furmint, hárslevelű és pinot noir házasítása, 30 hónap seprőn érlelés, 5 g/l dosage. Őszibarack, eper, narancs elegyedik illatában. Élénk sav, feszesség, friss gyöngyözés jellemzi, ahogy eloszlanak a buborékok, finom krémesség jellemzi a kortyot. Ízében citrusok, őszibarack, eper, narancs, kis mandulás kesernye a végén. Az utána kóstolt Champagne-ok azért érezhetően elegánsabbak, kifinomultabbak és rétegzettebbek. 6p (19500 Ft - Bortársaság)
Billecart-Salmon Brut Rosé Magnum
45% chardonnay, 35% pinot noir (ebből kb. 5% a vörösbor), 25% pinot meunier, 36 hónapos érlelés, dosage: 5 g/l.
Halvány lazacszínű ital fogad a pohárban. Illatában először friss alma, őszibarack, némi eper, tűnik fel, majd kekszes, kalácsos jegyek is megjelennek. Az eleinte élénk gyöngyözés finoman masszírozó, bársonyos bizsergésbe vált, a selymes, enyhén krémes korty finoman siklik, remek savak vezetik. Citrusok, fehér húsú gyümölcsök, pici piros bogyós gyümölcs, némi pink grapefruit a végén. Inkább friss, mint komplex, ezzel együtt nagyon szép, elegáns pezsgő, veszélyesen könnyen csúszik. 7p+ (82500 Ft - Bortársaság)
Ruinart Brut Rosé
45% chardonnay, 43% pinot noir, 12% vörösborként elkészített pinot noir házasítása, 36 hónapos érlelési idő, 8 g/l dosage.
Sötétebb szín, érettebb gyümölcsös illat jellemzi. Itt a piros bogyósok vezetnek, cseresznye, szamóca, meggy formájában, pici mandulával, leheletnyi kávéval a háttérben. Az előző pezsgő után ez szélesebb, teltebb, a korty krémes, de a savak is meg-megvillannak. A kezdeti erős felhabzás után az aprócska buborékok szépen eloszlanak. Az érett piros bogyós gyümölcsök mellett vérnarancs, kis élesztősség, mandula, pici fűszer, a korty végén fanyar zárás. A Billecart-Salmon után kevésbé harmonikus, kicsit többet vártam tőle. 7p (41900 Ft - Bortársaság)
Egly-Ouriet Extra Brut Rosé Grand Cru
Montagne de Reims grand cru falvaiból származik az alapanyag, 70% pinot noir és 30% chardonnay. Az alapbor hordóban erjedt, a gerincét a 2017-es évjárat adja, amit reserve borok egészítenek ki a 2016-os és a 2015-ös évekből, illetve 5% pinot noir vörösbor. 60 hónapos érlelés, 2 g/l dosage.
Az érett alma mellett több élesztős, autolízises aroma, érleltség jellemzi az illatot, egy kis sós citromos aláfestéssel. Feszes, de csiszolt savak vezetik, a buborékok eleinte szúrósak, de aránylag gyorsan eltűnnek, szinte csendes boros lesz az összhatás. Érett alma, almahéj, sherry-s jegyek, dió, érleltség jellemzi az ízképet. Komplex és jól strukturált, de a gyorsan elillanó buborékok és a "borszerűség" miatt megosztó lehet, én inkább elismertem, mint szerettem. 6p+ (57500 Ft - Bortársaság)
Piper-Heidsieck Brut Rosé Sauvage
50% pinot noir - amelyből 20-25% vörösbor - 25% meunier, 25% chardonnay, 30 hónapos érlelés, a dosage 10 g/l.
Sötétebb, már szinte halványabb vörösboros szín jellemzi. Illatában érett piros gyümölcsök: málna, meggy, szamóca, szeder, a háttérben halványan málnás savanyúcukor. Élénk sav, kis krémesség, markánsabb szerkezet jellemzi, kicsit szertelenebb, mint a sor legtöbb tagja. Ízében is az érett piros gyümölcsök dominálnak, egy kis vérnaranccsal, leheletnyi kesernyével és enyhe fémes mellékízzel. Ár-érték arányban remek választás. 7p- (26500 Ft - Bortársaság)
Charles Heidsieck Brut Rosé Réserve
A három szőlőfajta egyenlő arányú házasítását 20% 7-8 éves réserve borral és 6% vörösborral gazdagítják, az érlelési idő legalább három év, a dosage 10 g/l.
Őszibarack, halványan piros gyümölcsök, eper, majd fűszerek, kalács színezi az illatot. Kóstolva finom textúrával, remek savakkal, selymes érzettel, apró, rebbenékeny buborékokkal kényeztet. Friss és érlelt jegyek kergetik egymást, piros gyümölcsök, őszibarack, érett citrusok, alma, kalács és fűszerek formájában. Elegáns, komplex és kifinomult. Nálam holtversenyben első és a közönségszavazást is megnyerte. 7p+ (40500 Ft - Bortársaság)
Moët & Chandon Extra Brut Grand Vintage Rosé 2015
A ház történetének 45. évjáratos rosé pezsgője egy száraz, meleg év szülötte, amely leginkább a pinot noir-nak kedvezett. Összetétel: 52% pinot noir, 27% chardonnay, 21% pinot meunier, 72 hónapos érlelési idő, 5 g/l dosage.
Érett piros gyümölcsök, eper, málna, cseresznye kis élesztő, finom érlelési jegyek jellemzik az illatot. Ízben még több gyümölcsöt vonultat fel, finom palackbuké, érlelési aromák fokozzák a komplexitást. Gazdag, elegáns, összetettsége mellett meglepően frissnek is hat, finom textúra, csiszolt sav, parányi buborékok jellemzik. 7p+ (42000 Ft - Bortársaság)