Santorini szigete világszerte híres a gyönyörű naplementéről és a fehérre meszelt házakról, amelyek szinte világítanak a vulkanikus sziklákon, de mostanában a sziget sajnos inkább a tömegturizmus kapcsán került be a híradásokba. Borászati szempontból Santorini igazi unikum, ahol egy speciális termőhely és egy szőlőfajta - az assyrtiko - együttállása különleges bort produkál. Az itteni assyrtiko-ról szokás mondani, hogy bár fehér szőlőfajtából készül, mégis szinte vörösborként viselkedik, igazi szépségét magasabb hőmérsékleten kóstolva mutatja meg.
Santorini lényegében egy vulkanikus sivatag a tengerben, száraz mediterrán éghajlat, kevés csapadék, erős nyugati széljárás jellemzi. A talaj a vulkanikus tevékenységnek köszönhetően bazalt, kőtörmelék, száraz vulkanikus homok és hamu és ennek köszönhetően a sziget megúszta a filoxéra támadását is. A szőlőtőkéket a talaj szintjén különleges, spirális kosár alakba formázzák, hogy a széltől megóvják őket, cserébe a meleg, száraz klímának és az állandó széljárásnak köszönhetően a gombás betegségektől nem kell tartani. A szigeten 80%-ban fehér szőlőfajták teremnek, az uralkodó szőlőfajta az assyrtiko, amelyből szikár, élénk savú, sós aromatikával rendelkező száraz borok, "Nykteri" név alatt késői szüretelésű borok és szárított szőlő felhasználásával Vinsanto (nem összekeverendő az olasz vin santo-val) tételek készülnek.
Sajnos nem jártam még Santorinin - remélem, hogy egyszer azért ez is összejön -, de azt legalább már elmondhatom, hogy ittam innen származó bort, az egyik legendás borászattól.
A Gaia Wines a sziget talán leghíresebb termelője, a modernkori görög borászat egyik csillaga. 1994-ben Leon Karatsalos és Yiannis Paraskevopoulos alapította a borászatot Santorini szigetén. 1997-ben Nemea borvidékén is vásároltak egy 7 hektáros területet és itt is épült egy feldolgozó, így Görögország szárazföldi részéről is készítenek borokat. Santorinin természetesen az assyrtiko fajtán van a fókusz, többféle bort is készítenek belőle, különböző technológiákkal. Nemea borvidékén helyi és nemzetközi fajtákkal egyaránt dolgoznak, fehér, rosé és vörösbor is készül. Az Assyrtiko Wild Ferment a borászat egyik legfontosabb terméke, én ebből szereztem be egy palackkal
Gaia Wines Assyrtiko Wild Ferment 2022 Santorini
12 órás héjon áztatás, spontán erjedés, majd 12 hónapos érlelés acéltartályban, 225 literes francia és amerikai tölgyfa hordókban és akácfa hordókban.
Első szippantásra kiváló minőségű hordó fás, fűszeres, enyhén füstös illata és sós tengeri levegő árad a pohárból. Szellőzéssel megjelennek gyümölcsös jegyek is, főleg érett őszibarack, alma és egy kevés birsalma formájában. A korty húsos, rághatóan tartalmas, tömör mag, jó tartású sav és fókuszált kortylefutás jellemzi. Első nap a sósság uralja az ízprofilt, a gyümölcsök, a citrusosság és a hordó fűszerei csak másodhegedűs szerepet játszanak. Második naptól a sós szólam kicsit háttérbe húzódik, őszibarack, alma, narancs és birsalma képviselik a gyümölcsös vonalat, amelyet a hordó határozott fűszeres, mogyorós, mandulás jegyei kísérnek. A lecsengés ismét sós, egy kis grapefruit-os, narancshéjas kesernyével. Izgalmas, egyedi bor, amely még nagyon fiatalnak is tűnik. Remélem, hogy kóstolhatok még hasonlót. 7p+ (28 EUR - Wein&Co, a 2023-as évjárat fut)