Ha Szászi Endre és dűlős olaszrizling, akkor bizonyára a legendássá vált Kabócás ugrik be, nem véletlenül a magyar borblogok hőskorszakának legünnepeltebb olaszrizlingjei, meg úgy általűban magyar fehérborai közé tartoztak a 2006-os, 2007-es Kabócások. A Kabócás nevét a szigligeti Antal-hegy déli oldalán található Kabócás dűlőről kapta, és azóta is elkészül, amikor engedi az évjárat. 2020 óta viszont kapott egy társat is, a Szent György-hegyről, ez lett az azonos nevű dűlőről szüretelt Rókaluki Olaszrizling, amely a ravaszdi bundájára emlékeztető rőt címkét is kapott.
Az interneten szerint 2020 óta minden évben elkészült ez a bor, nekem az első két évjárat kimaradt (vagy az elsőt kóstoltam, de akkor még csak egy szám állt a név helyén), most a 2022-essel pótoltam a lemaradást.
Szászi Birtok Rókaluki Olaszrizling 2022
A bor egészfürtös feldolgozással készül, kíméletes préselés után acéltartályban erjed, majd 4 hónapig használt hordóban érlelődik.
Lassan nyílik és sokat változik az illata, mezei virágokat, mézet, érett almát idéz, majd narancsolaj, sárgabarack is feltűnik, a harmadik napon pedig határozottan fehér húsú őszibarack uralja. Jó felépítésű bor, a közepes testhez - különösen a meleg évjárat fényében - meglepően élénk savakat kapunk, így a korty végig dinamikus, kiegyensúlyozott és hosszan tart szájban. A hordó fáját nem érezni, az alkohol enyhe melegítő hatása a lecsengés környékén jelentkezik, de sem túlzó, nem borít az egyensúlyon és a harmónián. Az ízkép hasonló pályaívet ír, le, mint az illat, a kezdeti édes almás, mézes, virágporos jegyeket enyhe almahéjas fanyarság, halvány sós, mandulás aláfestés kíséri, idővel pedig a fehér őszibarack veszi át az uralmat. Az idei évben általam kóstolt olaszrizlingek közül az egyik legszebb, szerettem. 6p+ (5500-7000 Ft - Nullahetvenöt, Radovin, Winemission)