A fehér, buborékos és édes borok után, illetve a Jammertal Borbirtok mesterkurzus beszámolója előtt az idei Vince Gáláról szóló második írásban a vörösborokról lesz szó, kiegészítve a rosékkal és egy kis külföldi kitekintéssel.
A vörösboros mezőnyt kiegyensúlyozottabbnak éreztem, mint a fehérekét, de itt is ért egy-két meglepetés. Itt csak egy trió maradt ki: távozáskor jutott eszembe, hogy bizony a cabernet sauvignon-okat kihagytam. Cserébe lesz majd még szó néhány fehérborról, illetve buburékos tételről, hiszen az Auchan kínálatából is lehetett magyar és külföldi borokat kóstolni, illetve a Felix Kitchen & Bar is kapott egy külön standot, ahol Czinki Tamás Master Sommelier tolmácsolásában lehetett kóstolni az étterem komoly fine wine szelekciójából.
A rosé-trióval kezdem a sort. A Lajvér Supernova 2021 menoir és zweigelt szőlőfajtákból készült, friss, üde gyümölcsös, de nem közhelyes, leginkább őszibarackos és szamócás aromájú bor (5p+). A Szentpéteri Pince Cabernero Rosé 2020 70% cabernet sauvignon és 30% néró részben újhordós erjesztésű és érlelésű házasítása, ennek megfelelően egy mélyebb, vastagabb, fűszeresebb bort kell elképzelni (5p+). A Feind Cabernet Franc Rosé 2020 egy piros gyümölcsös, enyhén fűszerpaprikás, jól elkészített rosé, de a nagy átlagból szerintem nem emelkedik ki (4p+).
A pinot noir sorban három különböző borvidék képviseltette magát. A Haraszthy Pincészet Pinot Noir 2018 hozza leginkább a pinot-standardet, könnyed, enyhén avaros, csipkebogyós, piros gyümölcsös, kevés tanninnal (5p+). A Sauska Birs Pinot Noir 2018 komolyabb anyag, intenzíven fűszeres, emellett érett piros bogyós és erdei gyümölcsöket, a test masszívabb, határozott, de jó minőségű hordóval megtámogatva (6p). A Pannonhalmi Főapátság Pinot Noir 2019 már illatában is mutatja a magas alkoholt (15%), likőrös, gyógynövényes, túlérett gyümölcsös aromái mellé nagy test, emelkedett alkohol, határozott hordó jár. Vörösborként tudom értelmezni, pinot noir-ként kevésbé (6p-).
A kadarka trió kétharmadát Szekszárd adta, de itt is történt egy csere. A Heimann és Fiai Porkoláb-völgy Kadarka 2018 helyett a Szekszárd Kadarka 2020 várt a standon. Attól függetlenül, hogy nem ez versenyzett, különösebben nem bántam, légies, transzparens, sallangmentes bor, vidám savakkal, tiszta piros gyümölcsös ízvilággal, szerettem (6p-). A Vida Borbirtok Bonsai Öreg Tőkék Kadarkája 2019 egy fokkal komolyabb és tartalmasabb, de még mindig karcsú, elegáns, fajtajelleges (6p). A Balla Géza Sziklabor Kadarka 2017 egészen más stílust képvisel, mindene több: sötétebb, koncentráltabb, vastagabb, melegebb karakterű, sötét erdei gyümölcsökkel, a hordó fűszereivel (6p).
A kékfrankos standon is kétharmados szekszárdi többség alakult ki. A Luka Enikő Kékfrankos 2019 képviselte a Soproni borvidéket. Érett meggy és erdei gyümölcsök, fűszerek, ruganyos test, jól kitöltött korty, erőteljes összhatás jellemzi (6p). A könnyedebb szekszárdi vonalat viszi a Vida Borbirtok Hidaspetre Kékfrankos 2016, amely már egy kis érettséget is hordoz a tompuló piros bogyós gyümölcsök mellett, a tannin viszont picikét még most is húz (5p+). A Takler Szentahegyi Kékfrankos 2016 a fajta teltebb, húsosabb arcát mutatja, érett-túlérett gyümölcsökkel, határozottabb fával, magasabb alkohollal (6p-).
Három borvidék, Eger, Szekszárd és Villány egyaránt ott volt a syrah standnál egy-egy tétellel, a syrah három különböző arcával. A Gere Syrah 2018 a Konkoly-dűlő terméséből készül, érett fekete gyümölcsös, lendületes, bársonyos érzetű bor, amelyben a fajta borsos karaktere is megjelenik (6p+). A Kovács Nimród Borászat Soul Syrah 2016 helyett a 2017-es évjárat volt kóstolható. Közepes testű, arányos felépítésű bor, érezhetően hűvösebb termőhely szülötte, élénkebb savakkal, a piros bogyós gyümölcsök mellett zöldfűszeres aromákkal (6p). A Takler Borbirtok Premium Syrah 2017 inkább készült "nagybor"-nak, mins syrah-nak, testes, krémes, délies bor, amolyan "mindene sok" kategória, inkább elismertem, mint szerettem (6p+).
Mindhárom cabernet franc villányi pincészet bora volt, három különböző évjáratból. A Riczu Tamás Villányi Franc Super Premium 2018 profi munka, jó arányokkal, túlzások nélkül, határozott hordóval, finoman melengető alkohollal, érett tanninokkal. Az érett gyümölcsök, a hordó fűszerei és a leheletnyi jó egyensúlyban vannak (6p+). A Szemes Villányi Franc Super Premium 2017 gyümölcsei inkább túlérett és lekváros jelleget mutatnak, kávé és étcsoki kíséretében, kicsit durvább tanninokkal (6p). Érettebb már egy kicsit a Vylyan Mandolás Cabernet Franc Válogatás 2016, a szerkezet szépen összesimult, az érett sötét bogyós gyümölcsök, a hordó fűszerei jól megférnek egymás mellett (6p+).
A merlot-k szintén mind a Villányi borvidékről érkeztek, a standon csak kettő szerepelt, a harmadik tételt, a Jammertal Borbirtok Cassiopeia Merlot 2015-öt térítés ellenében a Jammertal külön standjánál, illetve a mesterkurzuson lehetett megkóstolni. A Gere Solus Merlot 2018 telt, selymes, meleg hangulatot áraszt, sok szuperérett piros gyümölccsel, tud mindent, amit kell (7p). A Kiss Gábor Enigma Merlot 2017 viszont talán palackhibás lehetett, mert indokolatlanul koravénnek, oxidáltnak tűnt (?).
A három nevezett bikavérből kettő volt kóstolható a standon, a Gál Tibor Pajados Grand Superior Bikavér 2017 volt a hiányzó (nyáron kóstoltam, akkor nekem kifejezetten tetszett). A Sebestyén Iván-völgyi Bikavér 2017 arányos felépítésű, közepes testű bor, fűszeres, enyhén paprikás, kicsit több gyümölccsel jobban szerettem volna (6p-). A St. Andrea Merengő Egri Bikavér Superior 2017 már régi ismerősnek mondható, most is hozta a szokásos magas szintet (7p).
A vörös házasítás kategóriában a Pannonhalmi Vörös Hemina 2019 volt a legkönnyebb súlyú versenyző, 70% merlot és 30% cabernet franc házasítása. A meggy, az erdei gyümölcsök és a hordó fűszerei mellett érezhető egy kis fűszerpaprika, a test közepes, a tannin kicsit érdes. (5p+) A Gere Kopar 2017 cabernet franc, merlot és cabernet sauvignon házasítása, mint mindig. Az érett erdei gyümölcsök mellett még úgy tűnik, nem épült be teljesen a hordó, de a bor egyébként kellően koncentrált, jó felépítésű és intenzitású (7p-). A Konyári Páva 2017 cabernet sauvignon egy kevés cabernet franc-nal, sűrű, testes, délies, harapható beltartalommal, érett fekete bogyós gyümölcsökkel, kávélikőrrel, kissé tüzes alkohollal (7p).
Az egyéb vörös kategóriában két fajtabor és érdekes módon egy házasítás mérkőzött meg egymással, kivétel nélkül szekszárdiak, de három teljesen különböző stílust képviselnek. A Németh János Zweigelt 2019 a legkönnyedebb bor a három közül, erdei gyümölcsös, fűszeres, de mintha lenne benne egy kis zöldesség is (5p). A Mészáros Borház Grandiózus Malbec 2018. illata kicsit kuszának tűnt, ízben jobb, gyümölcsös, enyhén paprikás, nagyjából közepes testtel (5p+). A házasítás a Heimann Barbár 2017 lett volna, de a 2018 volt kint a standon. Az érett erdei gyümölcsök mellett megjelennek az édesfűszerek, pici fűszerpaprika, egyébként hozza a bor hozza az évek alatt csiszolt Barbár-stílust (7p-).
Az Auchan standon kóstoltam egy Champagne-t - Veuve Émille Grand Cru Blanc de Blancs Brut 2015 -, ez kellemes volt, jó buborékszerkezettel, érett fehér húsú gyümölcsös, enyhén briósos aromákkal, nekem talán hangyányit sok dosage-zsal (6p).
A Pierre Chanau (palackozta Collin Bourisset) Pouilly-Fuissé tiszta, gyümölcsös, de kissé vékonyka bor (5p-).
A Felix standjánál a Guigal La Doriane Condrieu 2019 egy igazi komoly Rhone-vidéki viognier, a kötelező trópusi gyümölcsös, ananászos, zselécukros díszítőjegyekkel, a kiváló minőségű újhordó fűszereivel, nagy testtel felvértezve (7p).
A Gaja Rossj-Bass 2018 egy chardonnay alapú házasítás az ikonikus olasz pincétől, Langhe régióból, 5% sauvignon blanc-nal megbolondítva. Hibátlanul elkészített bor, remek arányokkal, szép beltartalommal, lendületes savakkal, őszibarack, ananász, citrusok és citromhéj ízével és illatával (7p).
A Vince Gálára a szervezők hívtak meg, ezúton is köszönöm!