Eger az utóbbi időben fontos téma volt a blogon, ezt nehéz volt nem észrevenni. Nos, most következzen az érem másik oldala, ugyanis kb. 2 éve megjelent a színen egy pince, amely gyorsan nagy népszerűségre tett szert és a két ellentmondásos megítélésű egri brand mezőnyében is biztos támpontot ad remek ár-érték arányú boraival. Boraik feltűntek már a borrajongó hasábjain is, de most nézzünk kicsit jobban a címkék mögé.
A Böjt Pincészet első, illetve második generációs borászcsalád: az édesapa, Böjt László 1993-ban kezdett borászkodni 3 hektáron. Most már a gyermekek, Boglárka és Gergő a pincészet arcai, de édesapjuk máig kiveszi a részét a munkából. Böjt Gergő szőlész-borászként végzett, majd Kaliforniában és Új-Zélandon dolgozott, húga, Boglárka pedig most koptatja az iskolapadokat. Böjt Gergő hazatérése után indult el az új Böjt márka, amely a 2013-as Egri Csillaggal és a 2012-es Egri Bikavérrel lépett a piacra.
A birtokközpont és az ültetvények az Egertől 6 kilométerre találhatóak, Ostoroson. Böjték jelenleg 20 hektárnyi területtel rendelkeznek, minden szőlőt feldolgoznak, de csak kb. 5 hektárról készül a képen látható címke alatt lepalackozott Egri Csillag és Egri Bikavér. Az ültetvények az ostorosi Tagi és Kutyahegyi dűlőkben helyezkednek el. Az itt található agyagos barna erdőtalaj jó víztartó képességű, de a felülete gyorsan ki is szárad, így a talajmunkákra különös gondot kell fordítani. A régi szőlőket folyamatosan kivágták és újratelepítették. A növényvédelem terén igyekeznek a lehető legkíméletesebben eljárni. A borok fajélesztővel erjednek.
A jelenlegi szortiment végtelenül letisztult és átlátható, ugyanis két borból áll: Egri Csillag és Egri Bikavér. Bár Böjt Gergő folyamatosan kísérletezik, és elképzelhető, hogy ennek eredményeképpen megjelenik egy-egy különleges tétel a portfólióban, de a hangsúly mindenképpen a Bikavéren és a Csillagon van, amelyekből - ha az évjárat adottságai lehetővé teszik – az „alap” Classic mellett, Superior és Grand Superior minősítésű bort is szeretnének majd palackozni, idővel majd akár a teljes 20 hektárnyi szőlőterületről.
A 2014-es Egri Csillagból, illetve a 2013-as Egri Bikavérből 6000-6000 palack készült, és a pincészettől kapott füles szerint igen tempósan apad a készlet.
Egri Csillag 2014
Sauvignon blanc, olaszrizling, leányka, ottonel muskotály házasítása tartályban erjesztve és érlelve.
Egy kis szellőzéssel neutrális fehér gyümölcsök (talán leginkább körte), szőlő, kis virágosság bújik elő a pohárból. Kiugró vagy uralkodó fajtajelleget nem találni (na jó, a muskotály azért gyanítható), de egy Egri Csillagnál nem is ez a fő cél. Ami a célja lehet, azt viszont maradéktalanul teljesíti: jól iható és finom. Szájban könnyed, virgonc savú, de élmentes struktúrát kapunk, ideális arányokkal. A korty sima, gördülékeny, túlzásoktól mentes, szőlős, citrusos, zöldalmás, diszkréten fűszeres ízű, jó közepes hosszal. Orbitális best buy, 5p+. (1600-1700 Ft - Borfalu, Bortársaság, Radovin)
Egri Bikavér 2013
Kékfrankos, cabernet sauvignon, merlot, blauburger és zweigelt. 15 hónapig 225 és 300 literes másod- és harmadtöltésű hordókban érlelődött.
Ideális érettségben szedett piros bogyós gyümölcsök, szeder, édes fűszerek és pici virágosság fedezhető fel illatában. Legfeljebb közepes testű, arányos szerkezetű és gyümölcsösre hangolt, a bikavér könnyedebb arcát mutatja. A tannin finomszemcsés, picikét ragaszkodó természetű, de egyáltalán nem barátságtalan, kicsit szilárdít a struktúrán. Málnás, szedres, határozottan fűszeres, szegfűszeges, szegfűborsos, fahéjas, enyhén édeskés érzetű aromatika jellemzi. Szintén jó vétel, bár a maga kategóriájában az Egri Csillagot egy fokkal erősebbnek éreztem. Erős 5 pont. (2000-2100 Ft - Borfalu, Bortársaság, Radovin)