Az úgynevezett interneten fellelhető múlttöredékek alapján a barnatanyai syrah sikertörténete egészen pontosan kilenc évvel ezelőtt, 2006-ban kezdődött. A Ludányi József-féle terület egy Németh Attila által vezetett folyóbor-projektként startolt, de a végeredmény a kivitelezők szerint túlmutatott az eredeti vállaláson, így az palackba kerülve indult el szerencsét próbálni. A dolog pillanatnyilag – közel sem reprezentatív véleményem szerint – ott tart, hogy a bor kis palackszámban ugyan, de évről-évre becsúszik a legjobb hazai syrahmezőnybe, teszi mindezt egyediségével, egyre biztosabban körülhatárolható stílusával és megbízhatóságával – pedig a filozófia inkább a természetességre, mintsem a koncepciózus arculatfolytonosságra fókuszál.
Amikor tavaly februárban Attilánál jártam, emlékeim szerint nem beszélgettünk koncepcióváltásról: a szőlő továbbra is vásárolt (ugyanakkor a borász igényei szerint gondozott), a végeredmény pedig változóan kis mennyiség mellett is kiváló, hovatovább magyar referencia. A teljesség igénye nélkül: szólt már róla Albert, Szabolcs, én is egyszer-kétszer. A ’13-as folytatás sem cáfolat, sokkal inkább megerősítés.
A személyes ismeretség okán tudom, hogy Attila rendszeres fogyasztója saját borainak, így egyáltalán nem véletlen, hogy a jól iható végeredményre történő törekvés ilyen elemi módon szűrődik át a friss Barnatanyán is. Egyébként nehéz is közhelymentesen beszélni egy ízig-vérig közhelymentes borról. A lényeg, hogy a frissességét nem nyomja agyon túlzó hordó, büntető alkohol és fullasztó tannin: a szilvás-piros gyümölcsös direktséget meghatározhatatlanul sokszínű fűszerkeret (úgynevezett fajtajelleges bors például) teszi helyre, a korty lendületes, sok, de egyáltalán nem nyers sav lendíti előre, amit egyrészt ügyesen kerekít vissza a maradékcukor, ugyanakkor az utolsó pixelig takarja a tizennégyes szeszt is. Hűvös karakterű, erőlködéstől mentes és frissítő északi vörösbor, élvezetfaktorának legjobb indikátora, hogy alig tudtam letenni, nem is beszélve a másnapi visszakóstolásról. Varratmentes anyag, fajsúlyán belül nem ismerek kiválóbbat a Kárpát-medencében. Ezért az árért 7 pontot teljesíteni ráadásul még jó vételt is jelent. (3150 Ft, Bortársaság)
[A Barnatanya-dűlő köves barna erdőtalajának fotóját Csernyikék honlapjáról emeltem ide.]