2025 első tényleges boros posztjának főszereplője egy prémium kategóriás szekszárdi cuvée, a Takler Borbirtok egyik csúcsbora, a Regnum. Az első Regnum Cuvée még a 2000-es évből származik, azóta a legjobb évjáratokban került palackba, ami azért ténylegesen azt jelenti, hogy 2020-ig többször készült el, mint amennyiszer nem. A házasítás alapját a három fő bordeaux-i fajta képezi, ezt színesiti egy kevés kékfrankos és syrah. Az ezredfordulón az akkori divatnak megfelelően a Regnum is egy robosztus vörösborként indult, magas alkohollal, erős hordójelenléttel, de ahogy a borászat honlapján fogalmaznak "meghallva az idők szavát változtattuk az összetételét és ezáltal egy kissé elegánsabb és lendületesebb bort" igyekeznek palackba zárni.
Őszintén szólva meglehetősen nagy kihagyásokkal "követem" a Takler Regnum pályafutását, de a stílus formálódása még ilyen nagy bakugrások mentén is nyilvánvaló, sőt, talán még feltűnőbb is. Utoljára a 2017-es kiadást kóstoltam még 2022-ben az év végi ünnepek alatt, azelőtt a 2011-eshez volt biztosan szerencsém, azt megelőzően már homályosabb a kép, 2003, 2006 dereng halványan. 2025-ben az aktuális, 2020-as Regnummal indult el az új év, és hát, soha rosszabb első bort az évre.
Takler Regnum Cuvée 2020
30% merlot, 25% cabernet franc, 20% cabernet sauvignon, 14% kékfrankos és 11% syrah házasítása. Az illatban mély gyümölcsösséget érezni, talán a málna vezet, de sötét bogyós erdei gyümölcsök és meggy is feltűnik, a háttérben visszafogott édeskés fűszeresség dereng. Koncentrált, sűrű anyag, de egyáltalán nem nehézkes és a hordó sem ül rá. Kóstolva bársonyos érzetű és a közepesnél nagyobb testtel együtt is jó egyensúlyt tart. A 15% alkohol teljesen elveszik a borban, ahogy a sav és a tannin is szinte észrevétlenül beleolvad a kortyba. Ízében is a gazdag gyümölcsös aromák dominálnak, az édeskés és enyhén borsos fűszeresség csak kiegészítő szerepet játszik. Komoly beltartalom mellett is jól fogyasztható, két főre nagyjából 1 óráig tartott ki a palack. 7p (8790-8950 Ft - Veritas, Bortársaság)