Tavaly nyáron járta a be borsajtót a Pécsi borvidéken gazdálkodó Szabó Zoltán bejelentése, miszerint bezárja a saját borászatát és ezentúl Ausztriában dolgozik majd egy borászatnál. A borász elmondása szerint döntése egy hosszú folyamat eredménye, de az utolsó évek különösen nehezek voltak. Nagy érvágás ez a pici borvidéknek, reménykedjünk benne, hogy egyszer még lesz visszaút. Így a 2022-es évjárat Szabó Zoli utolsó évjárata a Pécsi borvidéken, néhány palackom nekem is van még 2021-ből és 2022-ből, most a 2022-es Déli Fényt kóstoltam meg.
A Déli Fény a Pécsi borvidék közösségi bora, 2017-ben a Pécsi Összhang nevű, pécsi bortermelőkből verbuválódott egyesület hívta életre. 2017-ben öt termelő (Szabó Zoltán, Planina, Radó, Schunk, Fehérváry) készített el az új márkanév alatt saját borát, a cél egy könnyed, jól iható, de kellő beltartalommal is rendelkező bor. Legalább három fajta kell a házasításba, legalább a felét kötelezően Kárpát-medencei fajták alkotják, illatos fajtákból legfeljebb 25% kerülhet bele és hordós érlelésű komponens is legfeljebb a bor negyedét teheti ki. A címkén a napkorongot mintázó óralap és a 2382-es szám az adott évjáratban mért napsütéses órák számát jelzi.
Sok tapasztalatom nincs a Déli Fényekkel, ez összesen a második ilyen bor, amivel találkoztam, kíváncsian vártam, hogy milyen lett Szabó Zoli interpretációja.
Szabó Pince Déli Fény 2022
50% olaszrizling, 15% cirfandli, 15% zöldveltelini, a maradék 10% régi magyar fajtákból áll. Izgalmas az illata, mezei virágokkal nyit, közben a háttérben felsorakozik némi citromolaj, virágpor, alma és fehér őszibarack. A kortyban friss savak találkoznak kissé olajos textúrával, ez érdekes feszültséget hoz a szerkezetbe, de nem billenti meg egyik irányba sem az arányokat. Íze is kínál boncolgatni valót: citrusok, alma, bergamot, fehér őszibarack, citromolaj, kamillás, gyógynövényes aláfestés, majd finoman fanyar lezárás. Valóban jól fogyasztható, ugyanakkor felfedezésre érdemes rétegeket is kínáló bor. 6p- (3290 Ft - Pannon Borbolt)