Ha február, akkor furmint! 2015-tel már a hatodik évben állnak csatasorba a Magyarországon sokak által legtöbbre hivatottnak tartott szőlőfajtából készült borok, hogy a Vajdahunyad Várában megrendezett nagyszabású kóstoló által megkoronázott, országossá duzzadt rendezvénysorozat során lenyűgözzék a borkedvelőket. A borrajongó képviseletében idén (is) akov és jómagam róttuk a köröket a Mezőgazdasági Múzeumban, alaposan megmerítkezve az aktuális furmint-felhozatalban. Annak nem nagyon láttuk értelmét, hogy kb. 80 darab egy-két soros jegyzettel fárasszuk a nagyérdeműt, úgyhogy a rendezvényről szerzett általános benyomásaink mellett inkább csak a kóstolón mutatott aktuális forma alapján legjobbnak ítélt borok rövid ismertetésére szorítkozunk.
A leglényegesebb megállapítás, hogy a Furmint Február, mint rendezvény nem sok kívánnivalót hagyott maga után. A szervezés profi volt, az ember szinte észre sem vette a személyzetet, a kiöntők gyorsan ürültek, a borok pedig decens mennyiségű jégen pihentek. A tömeg sem volt végül elviselhetetlen, szóval, aki ettől tartott, rossz lóra tett. A lényegre térve, a borok átlagszínvonala a tavalyihoz hasonló volt, talán picivel felette. A hűvös őszben tetőző 2013-as évjárat inkább a borászok kezére játszott, mint ellenük dolgozott, hiszen jóval kevesebb volt a lusta, alkoholos és a még erre rádolgozó, sokszor zavaró maradékcukrot villantó száraz bor. A pH általánosan alacsony, ennek következtében feszesek, tisztábbak, egészségesek a borok. Egyúttal kihívás is kóstolni a 2013-as tételeket, személy szerint hosszú napokig sajgott a fogsorom, és ahogy hallom nem én voltam az egyetlen. Pedig az édesekig el sem jutottam. A 2013-as évjárat farvízén állapítottam meg, hogy összességében kevés volt a vállalhatatlanul oxidált vagy éppen illós tétel. Ez egyrészt örömteli, másrészt közel sem jelenti, hogy elérkezett a rózsaszín köd ideje. Rengeteg bornál jön elő a furmint oxidációra való érzékenysége, lépten-nyomon becsusszan a reszelt alma. Itt kevesebb, ott egy kicsit több. Az ilyen borok eleve mínuszról indulnak az érlelésben. Másrészt örömmel állapítottam meg, hogy az igen tré hordózás talán kezd a háttérbe szorulni, inkább nyúlnak a termelők a használt hordóhoz. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne egyik-másik furmint fában jól megúsztatva. Több bort is kóstoltam, amelyeknél furcsán fedett, esetleg sajtosságba hajló illatjegyeket lehetett felismerni. Ezek vélhetően valamilyen vadélesztő nem kívánt hatására utalhatnak és bizonyosan nem terroir jegyek. A kiállított borok túlnyomó többségénél nehézkesen sikerül a fajta gyümölcskarakterét kidomborítani. A már említett reszelt almán túl igen sok furmint fátyolos, a primer jegyeket nedves gyapjúra és más furcsa dolgokra emlékeztető jegyek árnyalják. Ez lehet a furmint sajátja, de utalhat erjedési vagy más hibákra is. Summa summarum, a rendezvény jó, a borok általában véve rendben vannak, azonban a nagyon jó, illetve kiváló kategória még meglehetősen szűkre szabott. Van tehát hová előre. (akov)
Nem sok újdonságot tudok hozzátenni az akov által fent leírtakhoz. A rendezvény szervezésével maradéktalanul elégedett voltam, és továbbra is öröm látni, hogy minden évben új nevek is felbukkannak a kiállítók között. Én is tartottam a tömegtől, de – legalábbis úgy, hogy a jellemzően legtöbb embert vonzó mádi termelőket felvonultató teremben kezdtem – mindenhol kényelmesen tudtam kóstolni, sőt beszélgetni is. Utóbbinak köszönhetően persze megint rengeteg pincészet kimaradt a szórásból, de így is jól eltelt az idő. A borok átlagszínvonalára nem lehetett panasz: durva hibát felvonultató tétellel alig találkoztam, ugyanakkor kevés furmint emelkedett ki igazán a meglehetősen egységes mezőnyből. A jól definiált gyümölcsösséget több tételnél én is hiányoltam, örömhír viszont az acéltartályok és használt hordók növekvő arányú használata. Mindenképpen pozitívum, hogy 2013-ból lendületes és egyszerre tartalmas borokat kóstolhattunk, de sokukat még az évjárat erőteljes savai uralják (nekem is napokig fájdalmas élmény volt a fogmosás). A legtöbb borban szerencsére több-kevesebb maradékcukor igyekszik elvenni a savak élét. Szerkezetben és egyensúlyban – feltehetően eltarthatóságban is - a 2013-as tételek simán verik az előző forró évjárat borait, viszont a 2011-es borokban ilyen idős korukban jobb egyensúlyt véltem felfedezni. Ez persze valószínűleg a 2013-as borok lassú fejlődésének és a jelenleg igen erősen dolgozó savaknak is köszönhető. Meglátjuk, hogy a termelők által általában kiválónak tartott 2013-as évjárat borai merre tartanak. (furmintfan)
A kóstolt borok:
akov:
Balassa Betsek Kvarc 2013
Mindene nagy, testes, olajos, intenzív, magasba hajló savval, iszonytató gazdagsággal, erősen túlérett gyümölcsökkel. Hosszú lecsengés. Nem stílusom, de a válogatásban a helye.
Balla Géza Sziklabor Arad 2013
Testes, de jó egyensúly mentén építkezik, kifejezetten tetszik a frissen gyümölcsös és a hordós jegyek szépen eltalált aránya.
Barnabás Pince Somló 2012
A 2011-est nem kedveltem rusztikussága miatt, de ezen a téren nagyot változott a pince. Tiszta, elegáns, mégis ott a somlói erő, de ezúttal nem kell elbújni előle. Szép gyümölcsök, meggyőző hosszúság.
Bott Csontos 2009
Pici konzervkukorica (talán túlérés) színezi illatát, lehetne egy picit több sava, de nem veheti el tőle azt a szépen definiált fehér húsú gyümölcsös karaktert, amit a Furmint Február bármelyik bora megirigyelhetne.
Bott Frigyes Super Granum Muzsla 2013 (furmint, hárslevelű, juhfark)
Vibráló, lendületes, penge vezetésű, nemzetközi szintű tisztasággal, lédús savanyú gyümölcsök miriádjaival. Kiváló utóíz, remek szerkezet. Mesteri. Az est bora.
Demeter Zoltán Birtok Száraz 2013
Jó kis bor ez. Zamatos, kissé élesztős, enyhén füstös, tisztán fehér húsú gyümölcsökkel. Alapborhoz mérten hosszú lecsengés.
Disznókő Lajosok 2013
Embertelen mennyiségű, de nagyon jó minőségű fa van jelenleg ezen a boron, nem hiszem, hogy be fogja építeni. Mégis látszik alatta a bor, zöld gyümölcsök, fehérbors, feszes szerkezet, intenzív és hosszú.
Dobogó Furmint 2012
Jól elkészített, zamatos, szépen definiált savanyú gyümölcsökkel, egy adag hordóval.
Gizella Szil-Völgy 2012
Zamatos, könnyed, lendületes, lime-os. Dicséretes tisztaság.
Holdvölgy Meditation 2012
Testes, intenzív, tiszta, nagyon jól elkészített. Zamatos, citrusokra, fűszerekre, kis almára, kis körtére épít.
Kaláka Tokaj 2013
Egészen sajátos stílusú tokaji bor, de igen telibe találták. Német típusú könnyedség, sok cukor (70g/l), lendületes sav, iszonyúan csókoltatja magát befelé. Mentes minden nehézségtől és nagyon tiszta. Alkonyi László határfeszegető furmintja.
Királyudvar Sec 2012
Tagadhatatlanul van egy oxidált karaktere, champagne-os hangulata, autolízises és élesztős, de mégis komoly anyag, szép savval, reszelt almával. Vesztett, aki kihagyta.
Kovács Nimród Nagy-Eged 2011
Testes, olajos, nagyon intenzív. Nyári alma, citrusok, kandírozottba hajló citrushéj. Beltartalma ellenére jól eltalált egyensúly. Nagyon sok fa van rajta, de ettől függetlenül is kiváló.
Oremus Mandolás 2013
Ismét jól sikerült a száraz tokajiak alappillére. Tudom, nem divat szeretni, de én teszem. Jól iható, kellemes, szép tiszta gyümölcskarakter jellemzi, elegáns és friss, miközben még a felépítése is rendben van.
Orosz Gábor Betsek 2013
Tiszta, zöld gyümölcsökkel, virágokkal, lime-mal. Pont elegendő fa van rajta, szép egyensúly, hosszú utóíz. Nagyon kedveltem.
Pálffy 2012
Korrekt, jól elkészített, testes és olajos, mégsem nehézkes tétel. Hosszú lecsengés. Tiszta munka.
Szent Tamás Mád 2013
Friss és könnyed, kifejezően tiszta gyümölcsökkel, citrommal, éretlen barack frissítő fanyarságával, feszességével.
Szent Donát Birtok Válogatás 2012
A meleg év ellenére is megtartotta jó arányait, meleg hatású, de szép savakat, zamatos gyümölcsöket, fűszert idéz fel. Picit magas az alkohol, de valahogy a sav ellentart és nincs min fanyalogni.
Szent Tamás Dongó 2013
Kistestvérénél teltebb, simább, intenzívebb, de hasonlóan tiszta és áttetszően gyümölcsös-zamatos. Jónak fest a hordó is, de még van mit belőle beépíteni.
furmintfan:
Külön jegyzeteket nem közölnék ezekről, de az akov által felsorolt tételek közül ezek az én toplistámra is felkerültek:
Balassa Betsek Kvarc 2013
Balla Géza Sziklabor Arad 2013
Bott Csontos 2009
Demeter Zoltán Birtok Száraz 2013
Disznókő Lajosok 2013
Gizella Szil-Völgy 2012
Holdvölgy Meditation 2012
Oremus Mandolás 2013
Szent Tamás Mád 2013
Szent Tamás Dongó 2013
Mellettük ezeket a borokat szerettem még leginkább (a kóstolási sorrendjében):
Lenkey Hét Hordó 2009
Értelemszerűen érettebb, hordoz már egy kis palackbukét, ugyanakkor még friss jegyeket is rejteget, kerek savakkal, finom vaníliával, citrusos-sós jegyekkel.
Szarka Juharos 2013
Fűszeres, kakaós, sós-citrusos-köves, feszes szerkezetű bor, jól eltalált egyensúllyal és finom hordóval.
Pelle Szent Tamás 2012
Fűszeres, szegfűszeges, köves, fehér gyümölcsös, citrusos aromák, jó arányokkal, hosszú lecsengéssel.
Árpád-hegy Király 2012
Édesfűszeres, vaníliás, kókuszos, szegfűszeges, jó savval, masszív felépítéssel, kis alkoholédességgel.
Carpinus 2013
Könnyed, lendületes, friss fehér húsú gyümölcsökkel, zöldfűszeres-zöld teás csavarral, üde savakkal.
Tokaj Nobilis Barakonyi 2013
Markáns köves-sós jegyek, izmos test, mégis jó egyensúly, finom hordóhasználat, citrusok, kis körte.
Bodrog Borműhely Várhegy 2013
Szinte már parfümösen intenzív illat: virágok, cukorkás jegyek, barack, finom fűszerek. Eleganciáján csak a kicsit magas szesz ront valamennyit.
Bodrog Borműhely Lapis 2013
Érett citrusos, narancsos, barackos, sós-ásványos és fűszeres jegyek, jó savszerkezettel.
Erzsébet Pince Király 2013
Édes illat. A masszív savak mellett is jól érezhető a maradékcukor, nagyon fűszeres, enyhén édeskésbe hajlik.
A kóstolóra a szervezők meghívására látogattunk el. Köszönjük szépen!
A Furmint Február honlapja: http://furmintfebruar.hu/hu
A Furmint Február facebook-oldala: https://hu-hu.facebook.com/furmintfebruar