Kreinbacherék mostanában leginkább a palackos érlelésű pezsgők szférájában hallatják hangjukat, így az ember kis túlzással élve hajlamos elfelejteni, hogy azért borok is készülnek a birtokon. Pedig a tapasztalatok és az eredmények azt mutatják, hogy több termék- és árkategóriában is tud maradandót alkotni Bodorkós Norbert birtokigazgató és csapata. A Somló-hegyen egyedülálló módon syrah-ból készítettek és zártak palackba bort pár éve (és azóta is teszik). Ami eleinte istenkáromlásnak tűnt, ma már több évjárat tapasztalata alapján a magyar vörösborok élmezőnyébe tartozik. A szortiment másik végén egy jóárasított furminttal megcélozták az Aldi polcait, és - megint csak több évjárat tükrében - nem túlzás azt állítani, hogy aki ezt a bort választja, egy ezresért igen korrekt bort visz haza. A pezsgőkről is pozitívan nyilatkozik a szakma. Úgy tűnik tehát, hogy a jelenleg 40 hektáron gazdálkodó és további 20 hektár termését feldolgozó nagybirtok elsőre formabontónak tűnő ötletei is beválnak. Most azonban éppen az ismertebb somlói vizekre evezünk, mert két 2009-es fehér házasításról lesz szó.
Január első hetében az ünnepi év végi-év eleji trakta-hullámvasút többnyire a végéhez közeledik a maradékok elfogyasztásával. A töltött káposzta-kóma utolsó fejezetéhez elővarázsoltam két régebben eltett Kreinbacher-palackot. (Ugye azt mondják, hogy a somlói/somlai passzol eme remek étekhez és egyébként valóban működik a dolog). A dugók kiszabadítása érdekében minden erőmet be kellett vetnem, végül ha nehezen is, de megadták magukat a dugók. Így azután szépen feltettem a káposztát melegedni (akinél addig véletlenül nyitva volt a környéken az ablak, biztosan abbahagyta a szellőztetést/dohányzást), közben kóstoltam és jegyzeteltem. Utána ettem és ittam, és szerencsére anélkül végeztem ki a töltött káposztát, hogy Kis János tragikus sorsára jutottam volna, a palackokat pedig 3 nap alatt sikerült kiüríteni.
Mindkét tétel ugyanabból a három fajtából áll össze, a címkén szereplő sorrend alapján feltételezem, hogy az arányok mások (ezt alátámasztani látszik az aromatika is, mint majd látni fogjuk). 500 literes fahordóban erjedtek és érlelődtek a borok. A Nagy Somlói esetében a címke szerint ezek használt hordók voltak, az Öreg Tőkék címkéje ezt nem fejti ki bővebben, de élek a gyanúval, hogy ott új hordók is szerephez jutottak.
Kreinbacher Nagy Somlói 2009
Hárslevelű, olaszrizling és furmint. Jó kezdés: illata alapján nem feltétlenül mondanám meg, hogy egy 5 éves borról van szó. Méz és virágok (itt érhető tetten leginkább a vélt/valós hárslevelű-dominancia) mellett kapunk egy kis késői szüretes sárgabarackos-sárgadinnyés-kandírozott gyümölcsös vonalat, amelyet egy hűvösebb gyógynövényes-mentás-sós árnyalat egészít ki. A szájban intenzíven indító savak kissé szétterülnek, de közben mégis elég hosszúra nyújtják a kortyot, és egy kis vibrációt is biztosítanak, így a bor egyszerre lesz krémes, sima és mégis megvan benne a kellő feszesség. Utóbbira az egész ízvilágot végigkísérő határozott sósság is rásegít. Ízben is jön a hársas mézes-barackos-virágos ízprofil, citrusokkal, vaníliával, körtével, sárgadinnyével és kitartó, de az oldalvonalon evező sós mellékízzel. A finis felé tartva egyre jobban átmelegíti a szájüreget a 14-es szesz, de zavaróvá nem válik a jelenség. Lehetne fókuszáltabb és koncentráltabb a korty, varratmentesebb a szerkezet, de kortalansága, aromatikája mégis meggyőzött. Mindig szerettem ezt a bort, most pedig be kell látnom, hogy sajnos kevés volt belőle egy karton. 6p
Kreinbacher Somlói Öreg Tőkék 2009
Olaszrizling, hárslevelű és furmint házasítása, ahogy a neve is mutatja, a korosabb ültetvények terméséből. Határozott érettséget sugall az első néhány szippantás: avar, gomba, méz, propolisz és virágpor. Idővel azután a tercier jegyek szinte teljesen a háttérbe vonulnak, és inkább egy neutrálisabb, finoman sós-köves-kőporos illat válik dominánssá, mézes-édes gyümölcsös-gyógyfüves villanásokkal. Arányosabb, tömörebb, testesebb az első bornál, bár kifejezetten fókuszáltnak ezt sem mondanám. Szájban is elég gyorsan leveti magáról a kezdeti érettebb gombás-avaros-naspolyás jegyeket és sós-köves-mézes elegyet kapunk, fával, édesfűszerekkel és vaníliával (új hordó?) a korty második felében. A sav és az alkohol tökéletesen belesimul a borba, de a hordót talán adagolhatták volna finomabban, mert egy kis integrálatlan cseresség azért megmaradt. A korty jól kitöltött és közepesnél hosszabb, a végén fanyar, száraz lecsengésbe torkollik. 6p
Összességében véve elmondható, hogy mindkét bor szépen hozza a somlói karaktert, mindkettő szépen érik (ahogy állítólag a somlói borok általában szoktak, vagy legalábbis úgy illik): 5 évesen is jó formában vannak, és megkockáztatom, hogy még 5 év múlva is simán élvezhetőek lennének. Én viszont sajnos mindkettőből kifogytam.