A hétvégére ütemezett kóstolósorunk elég vegyesre sikerült, hiszen két bikavér mellé egy (majdnem) fajtatiszta újvilági és egy syrah-t csak nyomokban tartalmazó klasszikus villányi került, a felvezetőként bontott Beaujolais pedig csak fokozta a tematika tematikátlanságát. Előbbi konkrétan elvitte a műsort, utóbbi pedig kissé méltatlan módon, de remekül szolgált kóstolási orrtisztítóként; ez a fajta direkt gyümölcsösség ugyanis meglepően remek iránytűnek bizonyult az érlelési jegyekkel és erős hordóhatással kikövezett úton.
Louis-Jadot Beaujolais-Villages Primeur 2013
Tiszta, élénkpiros szín. Illatában sztenderd piros gyümölcsök, málna, eper, és rengeteg cseresznye. Kár a háttérben feltűnő, banán alapú tutti-fruttiért. Kóstolva kifejezetten vékony, cserébe kizárólag a gyümölcsökről szól. Nincs értelme ívről és struktúráról beszélni, mert az nincs. Direkt élvezet elejétől végéig. A kortyvégi savanya megbocsájtható. Én értem és megértem a bozsolé lényegét és célját, de azért háromezer forint meglehetősen sok egy alkoholos gyümölcsléért. Gyenge 4 pont. (3 000Ft)
Sauska Cuvée 7 Villány 2008
Mindössze tíz százaléka syrah, egyébként klasszikus bordói házasítás. Nagyon mély, feketébe hajló szín. Illatában aszalt szilva, túlérett erdei gyümölcsök és persze rengeteg, kiváló minőségű hordó. A korty nagysága ellenére is kényelmes, a tannin sok, de puha érzetű, sav maradt benne bőven, gyümölcsei hosszan tartanak. Rendezett, kiváló struktúrájú bor hosszú, tiszta utóízzel. Izgalmas, rétegzett, minden paraméterében hatalmas. Egyetlen hibája a magas alkohol; általánosságban kellemesen melegít, de néha sajnos csíp is. Nem hiszem, hogy valaha is integrálni fogja. Azért a stabil 7 pont megvan. (7 000Ft)
Montes Alpha Syrah 2010
90% syrah, 7% cabernet sauvignon, 3% viognier. Klasszikus, közhelyes újvilági; érezni, hogy sablon alapján, vonalzóval készült, és ez elég sokat levon az élvezeti értékéből. Illatában hordó, ami első közelítésre még elegánsnak is mondható: bútorlakk, bőr, rengeteg dohány. Pár perc pörgetéssel némi lekváros gyümölcsösség is előcsalogatható belőle, de nem erről szól elsősorban a dolog. Kóstolva arányos, jó egyensúlyt tart, a tannin a közepesnél több, savai ugyan kissé lusták, de a tizenötös alkohol gond nélkül elveszik benne. Korrektül vizsgázik, de hol van az egyediség? 6 pont. (4 700Ft)
St. Andrea Áldás 2011
Északi mivolta ellenére vakon kóstolva gond nélkül olvadt bele a sorba. Illatában fűszerek, pici bőrösség, cseresznye, erdei gyümölcsök. Gyümölcsei frissek, érettek, de tisztes távolságot tartanak a lekváros vonaltól. A hordó itt a legkevésbé meghatározó az összes bor közül. Kóstolva élénk, vibrál; gazdagon savas, így a tannin szinte észrevétlen. Jó arányok, feszes struktúra, remek kitöltöttség jellemzi. Másnap kóstolva kissé felerősödtek a zöldes jegyek, de értékeiből mit sem veszített. 7 pont. (3 300Ft)
Takler Bikavér Reserve 2008
A sor egyetlen csalódása. Illatában bőrösség, kilógó alkohol, integrálatlan fa, Montes-szerű öregbútoros jegyek. Gyümölcs kezdetben sehol, szellőzve némi piros bogyós feltűnik, de nem válik meghatározóvá. Kóstolva üres, a hordón kívül nem sok izgalmat rejteget. Tannin van bőven, az alkohol sem modoros, de a termőhelyről és a frissességről nem tesz tanúbizonyságot. Ebben a kontextusban kifejezetten vékonynak hat, gyorsan is búcsúzik. Hol az erő, hol a karakter? Nem képes felnőni a feladathoz, azt meg pláne nem értem, hogy ilyen paraméterekkel hogyan lett csúcsbor a Pannon Bormustrán. 5 pont. (4 000Ft)