A Kerkaborum Bussay László, Heimann Zoltán és Sz. Kis László közös borászati vállalkozása. Az ültetvények - 80% furmint, 20% hárslevelű - az ország nyugati szélén, a horvát és a szlovén határ közelében helyezkednek el, 5 hektáron, a Mura folyóra néző Vörcsöki-hegy déli lejtőjén. A birtok a domb alatt kanyargó Kerka-patakról kapta a nevét.
A furmint és hárslevelű tőkék egyaránt Tokajból származnak, a furmint - amely egyébként hagyományosan termesztett fajta a környéken - egészen pontosan Szepsy Istvántól, a hárslevelűről nem szól a fáma. A furmintból a 2006-os, a hárslevelűből a 2008-as évjárat termése került először palackba. A jelenleg kapható 2011-es borok már Heimannék pincéjében készültek, amennyire tudom, a 2009-es volt az utolsó évjárat amelynél a szőlészeti és a borászati munkákat egyaránt Bussay László végezte. A közelmúltban a 2009-es tételeket faggattam több napon keresztül. A furmintot október végén, a hárslevelűt november elején szüretelték, majd 500 literes hordóban érlelődtek másfél évig. Összességében véve a két terroir-bor (a képen balra a hárs, jobbra a furmint) le sem tagadhatta volna egymást, azzal együtt, hogy az idő múlásával a különbségek szembetűnőbbé váltak.
Kerkaborum Vörcsöki Furmint 2009
Pohárba kitöltve szalmasárga szín. Nem túl intenzív, viaszos, petrolos, gyurmás ásványos, sós illat, némi vaj, kevés alma éppen csak mutatóban. Vakon biztosan érettebb rajnai rizlingnek tippeltem volna. Szájban kellően élénk, szikár, ugyanakkor érett savak, dicséretesen moderált alkohol, sós, ásványos jegyek, némi sárga húsú őszibarack, körte, alma, pici fa. A savak is és az íz is elég hosszan kitart, a lecsengés viszont kicsit kesernyés. 5+.
Kerkaborum Vörcsöki Hárslevelű 2009
Éppen csak egy árnyalatnyit sötétebb színű a másik bornál. Illata első szippantásra nagyon hasonló a furmintéhoz: ugyanaz a méhviasz, kevesebb petrol, gyurmás ásványos jegyek, majd ahogy nyílik, méz, édes sárga húsú gyümölcsök, érett őszibarack, sárgadinnye. A mézes, gyümölcsös tónus bontás utáni második és harmadik napon egyre inkább előtérbe került. A Savak lágyabbak mint a furmint esetében, a korty jobban betölti a szájat, terjengősebb (nem rossz értelemben véve), kevésbé szikár, az aromatika is gazdagabb és barátságosabb. A sós ásványosság ugyanúgy megvan az ízképben, de kevésbé markánsan, mint a furmintnál, mellette méz, méhviasz, érett őszibarack, sárgadinnye, kis körte, és pici fa érezhető. A lecsengés ennél a bornál is enyhén kesernyésbe fordul. Eléri a 6 pontot.