A totális véletlennek köszönhetem, hogy ezzel a borral egyáltalán összefutottam. Mi sem kellemesebb egy átlagos, dögunalmasan szürke március eleji napon egy 82-es Barsac-nál! Elképzelhetetlen és banális szituáció: benyitottam egy ajtón és látám, ahogy nagy vigyorgás közepette próbálnak meg „behatolni” ebbe a közel 30 éves palackba. Ahogy a százötven éves Madeira-knál szokás a hihetetlen távolba vesző történelmi korokat felidézni, nekem is önkéntelenül villannak be homályos pillanatképek. Miközben engem a nagyi potyogó krokodilkönnyekkel, de megállíthatatlanul vonszolt az óvodakezdés felé, 2500km-el arrébb derék bordeaux-i polgárok éppen hozzáfogtak az első trie-hez. Kis világomban megfoghatatlan távlatok...
A Château Climens története mintegy 500 éves múltra tekint vissza. A Climens név elsőként egy 1547-es szerződésen tűnik fel, jelentése – a legvalószínűbb magyarázat szerint – helyi dialektusban „terméketlent” jelent. Ki gondolta volna akkor, hogy ez a szegényes talaj az egyik legpatinásabb és legmegbízhatóbb barsac-i birtok létrehozásához is elegendő lehet? A közel fél évezredes kontinuitás és fejlődés meglehetősen nehezen értelmezhető a mi Közép-Kelet-európai nézőpontunkból. Érdekes eljátszani a gondolattal, hogy mennyi viharról és vérzivatarról kellett volna lemondanunk, hogy például Tokajban egy hasonló birtok fennmaradhasson.
A ma mintegy 30 hektár területen dolgozó Château Climens-nál valamikor a 17. században fogtak hozzá a szőlőtermesztéshez. A Barsac legmagasabb pontjáról letekintő, összefüggő 100% sémillon ültetvény közvetlenül a Château épülete körül helyezkedik el. A „terméketlen” talaj felső rétegeit folyami üledékes kaviccsal kevert magas vastartalmú vörös föld, mélyebb részeit mészkő, agyag és vasban gazdag homok alkotják. Az első bornál nagy átlagban a hiperalacsonynak mondható 7hl/ha hozammal dolgoznak, amely kb. 25-30.000 palack letöltéséhez elegendő. A hordóban történő erjesztés és 20-24 hónapos érlelés évjáratonként 30-40% új fahordót feltételez. A most kóstolandó borról sajnos pontos információt nem találtam, de nem hinném, hogy radikálisan eltérne a mai hozzáállástól. Egy ilyen birtoknál pont a változatlanság gyönyörködtet.
A nagy múlttal és az 1855-ös klasszifikáció Premier Cru Classé minősítésével a háta mögött a birtok természetesen több alkalommal is gazdát cserélt. A legutolsó tulajdonosváltás 1971-ben történt, amikor a számtalan bordeaux-i pincészetet tulajdonló Lurton bordinasztia Lucien (Château Brane-Cantenac) révén bevásárolta magát a Château-ba. Az irányítás 1992-től Lucien alig húsz éves Bérénice lánya kezébe kerül, aki később tovább öregbíti a Climens hírnevét, sőt a régió meghatározó személyisége és borainak szószólója lesz.
Château Climens Sauternes-Barsac 1er Cru 1982
Kis ijedelemmel indul a móka: a dugó teljesen elázva, vonakodva kerül csak ki a palackból. Hát hiába, 30 év senkit sem hagyhat változatlanul. Ennek ellenére mégis meglepő a közép arany szín, kornak, oxidáló sötétedésnek nyoma nincs. Az illat a közepesnél valamivel visszafogottabb, zavaró mellékszálnak, oxidációnak vagy kellemetlen palackbukénak kósza jegyei sem merülnek fel. Borunk minőségi hordóra és a fiatalos gyümölcsökre felépített illatjegyekkel kápráztat: őszibarack, fehér húsú gyümölcsök, méz, narancshéj és nagyon bátortalanul mozgolódó mazsola. A fás jegyek minőségiek, már szépen beépültek a borba, kis édes vaníliássággal egészítik ki az elegáns gazdagságot. Gomba, avar, meszes földesség, aprócska vegetálisság, majd a szellőzés után nekilóduló friss trópusi gyümölcsös jegyek – elsősorban mangó – teszik igazán összetetté és vonzóvá az illatot.
A közepesnél nagyobb teltség krémességgel párosul, a hömpölygéstől mentes állagot elegánsan visszafogott cukortartalom és a szinte észrevétlen, de jelenlévő savtartalom hozza létre. Keresni sem kell a fiatalos gyümölcsöket, teljes evidenciával sorakoznak: őszibarack, körte és más fehér húsú egyedek, dinnye, mézédesre érett barack és az illatot is meghatározó mangó. A kiváló édes-hordós jegyek csak felsejlenek, remekül egészítik ki a gyümölcsös aromákat. Nincs tokajis robbanás és lehengerlés, de nem is nagyon van rá szükség, minden mentes a túlzásoktól, az alkotók csak csendben teszik a dolgukat. A lenyelést követően az alkohol kellemesen befűti a szánkat, picit éget torokban és a lágy savtartalom másik oldalán megteremti az egyensúlyt. A lecsengésben előtérbe kerülnek a botrytisz aromái, jól érezhető az aszalt sárgabarack és a mazsolás karakter. Mielőtt azonban bármi öregboros hangulat felüthetné a fejét, hullámokban térnek vissza a gyümölcsös aromák és nem hagyják felidézni a kóstolókon visszavonhatatlan károkat gyakoroló 30 esztendőt. Egy aprócska sav és aromaintenzitás hiányzik már a klasszishoz, de a sima 7 pont (91) nem kérdéses. Kb. 80-100 EUR áron szerezhető be manapság, azonban érdemes lehet vigyázni, mert nem minden palack hozza a 7 pontos élményt.
A pincészet honlapja: http://chateau-climens.fr/