Az elmúlt egy hónap a hárslevelűről szólt nálam. Abban az értelemben mindenképpen, hogy nagyjából 20 különböző tételt kóstoltam belőle, volt amelyiket többször is. A legjobbak kiválóan teljesítettek, és egyértelműen azt támasztják alá, hogy bizony érdemes a hársat komolyan venni, mert nagyszerű borok készülnek belőle (legalábbis jó évjáratban, megfelelő helyen, értő kezek által). A mostani bejegyzésben hét borról olvasható kóstolási jegyzet, amelyekben leginkább csak annyi volt a közös, hogy mindet ugyanabból a szőlőfajtából szűrték. A kóstolás vakon történt:
Györgykovács Imre: Somlói hárslevelű 2008. Világos citromszín. Mivel tudtam, hogy van a sorban Györgykovács bor, ezért villámgyorsan sikerült illat alapján kiszúrni, hogy ez lesz az: elegáns, közepesen intenzív ásványosság, szinte csak odaképzelt hársas-mézes fajtajelleg, minimális citrusos gyümölcsösség. A korty (mint általában a termelő borainál) kerek, de nem kifejezetten húsos, érett, jelentős mennyiségű csiszolt savval. Legfőbb hibája, hogy aromakészlete viszonylag szegényes, egysíkú, de ennek ellenére szép bor. Eléri a 6 pontot.
Borpalota: Hárslevelű (Fríz) 2008. Világos aranyszín. Illata gazdag, áradó: kamilla, birs, sárgabarack, botritisz, méz, kétszóval kései szüretes. Szájban kellemes zamatok, jó tartású korty, sárgabarack vezérelte gyümölcsaromák, enyhe mineralitás. Savai érettek, de nem kifejezetten izgalmasak, sokan vannak, de némi maradékcukor van a borban (félszáraz), amely tompít picit a savérzeten. Lenyelés után finom kesernyésség érződik, amely felőlem ki is maradhatna, de nem kifejezetten zavaró. Eléri a 6 pontot.
Hollóvár: Somlói hárslevelű 2008. Közepes citromszín. Illata közepesen intenzív, szellőzéssel fokozatosan erőteljesebbé válik. Kezdetben kifejezetten gyógyszeres (amely valljuk meg, nem a legkellemesebb), kukoricás, ásványos. Kóstolva dinamikus kortyot kapunk, kifejezett sós ásványossággal, szájbetöltő acélos savassággal. Gyümölcsösségnek, meg hársas-mézes aromáknak nyomaira sem nagyon bukkantam. A savak viszont tiszták, érettek, izgalmasak, a bor szerkezete kiváló. 6 pont.
Bodrog Borműhely: Hárslevelű 2009. Világos citromszín. Kezdetben a hordós érlelés jegyei teljesen elnyomnak mindenfajta primer gyümölcsösséget, illetve ásványosságot mind illatban, mind ízben. Aztán a vaníliás-kókuszos aromákat követően almás és sárgadinnyés jegyek bukkannak fel. Szájban kissé savhangsúlyos, egysíkú, érett, de egyenes savakkal. Nem rossz bor, de nem szívesen innám. Erős 4 pont.
Kerkaborum: Hárslevelű 2008. Közepes citromszín. Illata kifejezetten fajtajelleges: hárs, méz, viasz, finom gyümölcsösség. Szájban kis csalódás, bár a korty telt, de kissé vizesnek tűnik a közepe, nincs az az aromagazdagság, mint az illatban. Itt is érzékelhető egy minimális savhangsúly, de nem vészes, a savak tisztességesek, érettek, de nem tartogatnak nagy izgalmakat. Utóíze kellemesen hársas, finom. 5 pont.
Somlói Apátsági Pince: Hárslevelű 2008. Közepes aranyszínű. Illata már kezdetben is intenzív, de az idő múlásával egyre csak gazdagszik: sok-sok gyümölcs (sárgabarack friss és aszalt formában, birs) és ásvány, finom fűszeresség. A korty vastag, erőteljes, szájkitöltő, finoman cseres. Folytatódik az illatban is érzékelt aromagazdagság, a gyümölcsösség és sós ásványosság kéz a kézben jár. A savak jelentősek, érettek, kissé darabosak, finomnak, cizelláltnak semmiképp nem nevezném őket. Utóíze, hosszú, sós és gyümölcsös. 6 és 7 pont között.
Demeter Zoltán: Szerelmi hárslevelű 2008. Világos citrom. Fokozatosan nyíló és gazdagodó illata csábító: finom mézes-viaszos jegyek, hársvirág, trópusi gyümölcsök és elegáns minerális aláfestés. Mindez nem túl intenzíven, de határozottan és igen tisztán érződik. A korty tökéletesen gömbölyű, végtelenül csiszolt, az illatban már említett aromakészlet az ízben is megjelenik. A savak a löszön megszokottaknak megfelelően nem harsognak, esetünkben elegen vannak, érettek és tökéletesen illeszkednek a bor többi alkotójához. A kevés maradékcukor szépen harmonizál a savakkal. Élmény fogyasztani ezt a nedűt. 8 pont.