Az utóbbi tíz évben elég sokat jártam a Szent György-hegyen ahhoz, hogy a hellyel kapcsolatban kialakuljon bennem egy mélabús szomorúság. Amennyire vonzó és gyönyörű a hegy, és amennyire kiemelkedő terroirnak tűnnek a tanúhegy oldalán függeszkedő dűlők, annyira nem volt itt semmi és annyira rossz volt nézni a lerohadt támrendszereket, az ötkilónyi szőlőtől roskadozó tönkretett tőkéket. Tíz éve olyan volt a Szent György-hegy, mint valami szőlészeti-borászati zárvány, mint ahol nem vették észre, hogy mi történik országban-világban. Persze Nyári Ödön és Szászi Endre már ott voltak akkor is, de alig látszott meg nyomuk a hegyen. Később megjelent az osztrák Fischer, de a nagy területek és technológia ellenére sem tudta felkavarni az állóvizet. Aztán jött Török Csaba (2HA) és olyat csinált, amire senki sem számított és sokaknak még ma is nehéz feldolgozni, hogy a hegy legjobb bora évről évre sangiovese-ből készül. Van ennek valami borzalmasan keserű íze amúgy. A szűk társasághoz később még csatlakozott Gilvesy is, szóval a Szent György-hegy kereke ha lassan is, ha nyikordulva is de forogni látszik. Aztán tavaly kóstoltam egy 2013 Szent György-hegyi rosét, ami legalábbis meglepett. Aztán ugyanettől a termelőtől egy rajnait, aztán egy pinot noirt, ezek szintén erős kérdőjeleket vontak a fejem köré. Rögtön tudtam, valami megint történik a hegyen, amiről nem érdemes lemaradni. Bencze Istvánnál jártam, hogy megnézzem merre fordult ismét egyet a Szent György-hegy kereke. Elöljáróban csak annyit, hogy kifejezetten meglepődtem.
Bencze István 2011 novemberében érkezett meg a Szent György-hegyre, egy házzal és egy 0.3 hektáros olaszrizling ültetvénnyel indított. A „progmatos” szoftverfejlesztői lét és a szőlőhegyi remeteélet közötti kontraszt hamar a napnál is világosabb lett: „Napi 12 órát ültem számítógép előtt, nagy projekteken dolgoztunk. Rájöttem, ez nem normális. Valami természet közelit akartam csinálni.” – meséli István, ahogy a ház mögötti ültetvény szélén állunk, előttünk a Badacsony, Szigliget és a Balaton fantasztikus látványa. A pályára állás, az elhatározás után a Bencze Birtok irtóztató ütemben kezdett alakulni. A családi vállalkozás biztosította masszív anyagi háttérnek köszönhetően három év alatt 20 hektárosra (!) bővült. Ismerve a Szent György-hegyi területek árát, ehhez az őrület határát súroló elszántságra volt szükség. És a birtoképítés nehézségeiről, meg a húsz hektár művelésének megszervezéséről még nem is beszéltünk. István azért hamar be is ismeri, hogy ez minden szempontból sok. Hiába állnak rendelkezésre a legmodernebb mezőgazdasági gépek, azért mindig egy kicsit maga után fut. A zöldmunka mellett állandó terhelést jelent az átvett ültetvények átalakítása, újratelepítése, a támrendszer javítása, az átoltás és persze a kísérletezés.
Kísérletezés. Itt álljunk meg egy pillanatra. Ez az a szó, ami Magyarország-borországon nemigen divatos, ez az a szó, amit a magyar borászok négyötöde nemhogy szájára nem vesz, de még nem is hallott róla. De Bencze István szerencsére nem a klasszikus ugar útját járja, hanem a sajátját egyengeti, és ez tölti meg a komoly tőkeberuházást valódi értékkel. Először is István alapból organikus és komolyan a biodinamika felé kacsintgat, már most preparátumok sorát használja (szilika, tehénszarvban érlelt trágya, csalántea) és a holdnaptár szerint igyekszik végezni a munkafázisokat. „Mindent kipróbálunk és vizsgáljuk mi működik és mi nem. Azért már látszik, hogy néhány dolog be fog válni.” – bizakodik István. Ez így önmagában is sok lenne, de itt nem állnak meg a dolgok. A Szeremley Hubától vásárolt területeken folytatja a kék és piros bakator termelését, belőlük rendhagyó módon palackos erjesztésű pezsgőt készít. A bakatorok későn érnek, magas savval és 16-17 magyar mustfokkal. A bogyók nagyok, a héj vékony, az isten is pezsgőkészítésre teremtette. Ezen felül István kékfrankost és régi magyar fajtákat hozott Szentesi Józseftől, ráadásnak meg furmintot, hárslevelűt és chenin blanc-t telepített. Szédítő tempó van itt kérem, csak kapkodom a fejem.
Istvánnal terepjáróba ülünk és körbejárjuk a területeket. A hegy szoknyáján lévő közel tízhektáros ültetvény Szeremley-től került a birtokhoz. A Rókaluki-dűlőt alkotó két kis dombon 1999-es és 2002-es telepítésű pinot noirt találunk. A terület felső része bazaltos, alsó része inkább löszös, agyagos és homokos, barna erdőtalajos keverékben. A pinot noir nyolc hektárt tesz ki, ami elég helyet ad a kísérletezésnek. Ide került a Szentesi József féle négy kékfrankos fajtaváltozat (800 tőke), valamint még 800 tőke tarcali kék és hajnos kék. A pinot szélében – amolyan non plus ultra módon – van még 1900 tőke cabernet sauvignon is. Kísérletképpen 1200 tőkét átoltottak zervinre (a magyar „zébetűs” fajták közül a legkevésbé ismert, pezsgő alapbornak szánták). A terület keleti szélén találunk 2400 tőke kék és piros bakatort, hozzá némi chardonnay és pinot blanc keveredik a funkcionálisan nőivarú bakator beporzásra.
A pincét és a geotermikus energiával fűthető kis vendégházakat (mert ezek is vannak, igényesen rendbe rakva, télen-nyáron akár 20 főt tudnak elszállásolni) egy másfél hektáros ültetvény veszi körül. Itt 130-170 méter között járunk, a talaj agyagos, löszös, foltokban vasoxidban gazdagabb. Itt termett az a bizonyos első olaszrizling, amelyet szürkebaráttal és más fajtákkal keverten ültettek anno. Két évjáratot követően István a kivágás és teljes újratelepítés mellett döntött. Most chenin blanc és rózsakő várja a termőre fordulást.
A híres Lengyel-kápolna alatti 7.5 hektáros terület a Templomdombi-dűlőben található, mintegy 180 méter magasságban. Itt egy harmincéves, egyes függöny művelésű rajnai rizling átalakítása és újratelepítése zajlik. Az eltelepített tizenötezer tőke egyenlő arányban oszlik meg a hárslevelű, a rajnai és a furmint között. Ez utóbbi részben egy tarcali változat, részben pedig érmelléki ősfurmint. Jövőre és azt követően lesz majd itt még két hektár kéknyelű is, de István még bakatort is telepítene.
A birtok legújabb szerzeménye az Oroszlános-kút alatti 2.5 hektáros rajnai ültetvény, ami eléggé elhanyagolt, a támrendszer düledezik, szóval ezzel is lesz elég munka.
A borkészítés minimalista, minden tétel spontán erjed, hozzáadott anyagként csak a kén játszhat, az is redukált mértékben. István már 2013-ban agyagamfórával kísérletezett, most éppen francia gyártású, speciális fehér- és vörösboros amfórákat szerzett be, szóval a pincében sincsenek lejátszott meccsek. A borok eddig Szászi Endrénél és Gilvesy-nél készültek (a pezsgők Szentesinél), de a faluban már készül egy ideiglenes pince, ami majd a végleges, 1000m2-es pince megépítését követően traktorgarázs lesz. Törekvések vannak arra, hogy egy idő után önellátó farmként tudjanak működni, állatokkal és a preparátumok elkészítéséhez szükséges növényekkel.
A kóstolt borok:
Pinot Noir Rosé 2013
Ez az a bor, amellyel kapcsolatban minden kereskedő megmagyarázta, hogy nincsen létjogosultsága Magyarországon, ezért nem is foglalkozna vele. Istvánnak el is ment a kedve a spontán erjesztett rosé készítésétől, hallani sem akar róla. A bor valóban nem orrbavágóan, inkább diszkréten gyümölcsös, nem ugrik ki belőle a fajélesztő (végre). Jó egyensúly, szép piros bogyós gyümölcsösség, enyhe vegetálisság, fűszeresség, rendhagyó módon narancs aromái és egy pici élesztős pezsgős hangulat az, ami az átlag rosé fölé helyezi. Természetesen minden kereskedőnek szíve joga hülyeségeket beszélni. Nekem tetszik. 12,0%. 4/5p
Olaszrizling 2013
Utoljára készült tehát, az ültetvényt kivágták. Október elején szedték, az évjárat kiváló volt, csak kétszer kellett permetezni. Acélban erjedt (szintén spontán), majd egy darabig seprőn volt. Édes, vonzó fehér húsú gyümölcsösségre épít, kellemesen fehér virágos, őszibarackos, ringló szilvás és citrusos. A gyümölcsök közepesen intenzívek, a sav szép, az egyensúlyra nem lehet panasz. Kis seprősség gazdagítja. Tiszta, kellemes, jó lecsengéssel. 12,5%. 3.600Ft. 6p
Olaszrizling 2012
Az első bor, Szászinál készült, másfél hónapig a hordót is megjárta. Visszafogottan gyümölcsös csak, egy kevés élesztősség jellemzi, aromatikailag kissé definiálatlan. Az egyensúly jó, az utóízben némi kesernye. Szerintem első bornak így is bőven kiváló. 12,5%. 1.900Ft. 5p-
Talált Szőlő Habzóbor 2013
A bakatorokkal pajzánkodó pinot blanc-ból és chardonnay-ből készített „easy going” habzóbor. Az utolsó palackok egyike. Jó felépítésű bor, érdekes módon van egy pezsgős-élesztős hatás benne. A lecsengésen érezhető, hogy minőségi alapokra épült, nekem azonban a borstílushoz képest a kelleténél már egy kicsit több oxidációt mutat. 4p
Pinot Noir Rosé Gemini Brut Nature 2013
Palackos erjesztésű pezsgő. A présfrakció második része és vége. Narancsba hajló szín. Nem gyümölcshangsúlyos, ugyanakkor elegáns pezsgős aromatika, szép buborékok és textúráltság, kellemes toast. Kiváló egyensúly, elevenébe találó, feszes savtartalom. Szép lecsengés. Remek pezsgő. 5.000Ft. 6p+
Kék Bakator Pezsgő 2013 (minta)
A következő két pezsgő-kísérlethez degorzsálni kellett. Vonzóan tiszta illat, citrusos, neutrális. Könnyeden elegáns test, erőteljes sav, citrusos, nyári almás és fehér virágos aromatika. Egészen friss és fiatalosan vad még, nyilvánvalóan időre van szüksége. Ugyanakkor igen ígéretesnek tűnik, illetve némi dosage-al is érdemes volna megnézni. Hosszú lecsengés.
Piros Bakator Pezsgő 2013 (minta)
Szép tiszta illat, citrussal, korianderes fűszerességgel, szaftos fehér húsú dinnye gyümölcsösségével. Visszafogottabb savtartalom jellemzi a kék bakatorhoz képest, illetve már jelen állás szerint is jól iható, nyíltsisakos tétel. Remek a fűszerezettsége és gyümölcsök definíciója. Komoly lecsengés.
Rajnai Rizling Aries 2013
Ugyanaz a bor, mint a sima rajnai rizling, csak a szüret legutolsó napján szedték a terület tetejéből, majd két 500 literes hordóba került. Jobbnak tűnt a többinél, szóval külön töltötték le. Mivel a hordók újak voltak, ezért aztán ez egy rendhagyó bor lett. Szép tiszta ez is, fajtajellegesen és intenzíven gyümölcsös, komolyabb szerkezettel, citrusos és almás gyümölcsösséggel. Sajnos a hordó tényleg eléggé rajta ül, még ha nem is rossz minőségű a fa, de azért sok. 4.500Ft. 12,5%. 5p
Fehér Pinot Noir 2014 (minta)
A megelőző napon töltötték, fában és acélban erjedt. Testes, kis édeskés hatású gyümölcsösséggel, narancs aromáival, jó beltartalommal. Egy kevés hordót is érezni rajta, gyümölcsei és definiáltsága picit megviseltek a palackozás miatt.
Pinot Noir 2013
Ez nekem egy szeretem bor, idén már több palackot is sikerült meginnom belőle. Egy igazán komplett vörösbor, ami tartalmas is, némileg pinot noir-os is, jól iható is és minden megvan benne, hogy akár az ember magában vagy vendégekkel, étellel vagy anélkül élvezze. És igen kevés ilyen van, szóval ez nem akármi. Az ára is frankó. 2.500Ft. 13,5%. 5/6p
Cabernet Sauvignon 2013 (minta)
Kézi csömöszölés mellett erjedt kádon, majd egy év hordót kapott. Fekete ribizlis, meggyes, fűszeres, dzsemes, elég karakteres fás aromával. Jó sav, szép szerkezet, emelkedett tannin, ugyanakkor a fa típusa nem feltétlenül a legjobban passzol a cabernet-hez.
Cabernet Sauvignon 2014 (minta)
A következő két bor ugyanabból az alapanyagból készült, más technikával. Ez itt acélban erjedt. Kissé opálos. Rózsás illat, paprikával, fűszerekkel. A közepesnél valamivel nagyobb test, fekete ribizli lekváros aromák, egy kis alulérettségből származó borsosság-fűszeresség. Erőteljes tannin. Még erjedési CO2 is van benne, picit fáradt az utóízben.
Cabernet Sauvignon 2014 (minta)
Ugyanaz az alapanyag tehát, csak az erjedés és macerálás, majd az érlelés is amfórában történt (a Légli-félében, már több termelő is használ ilyet). Zártabb illat, rózsával, tiszta és vonzó, ugyanakkor definiáltabb, sem paprikának, sem alulérettségnek nyoma sincs benne. Eltérő a gyümölcskaraktere is, talán inkább piros bogyósokat jegyzetelnék fel. A bor szerkezete még kialakulatlan (palackos érlelésért kiált), egyértelműen jobb a tannin, több a sav is és a gyümölcsök is tisztábban definiáltak. Elég meglepő a különbség, mindenesetre a bor rendben van.
Rajnai Rizling Vénusz 2013
Félédes rajnai, egy napig áztatták a présben a botritiszes fürtöket. Pici redukcióval nyit, de kimegy. Fehér virágos, őszibarackos, nagyon tiszta és tisztán definiált. Kellemesen fajtajelleges, a lédús gyümölcsössége remek, a sava éppen annyi és éppen olyan, amilyen kell, frissen tartja a bort és kellemes fanyarsággal búcsúztatja. Jó arányok, szép lecsengés. 4.500Ft. 6p
Remek látogatás volt, nagyon köszönöm Bencze Istvánnak, hogy ennyi bort és mintát megmutatott és betekintést nyerhettem ennek a tulajdonképpen alakuló pincének az igen dicséretesen gyakorolt dolgaiba.
(A Bencze Birtok egyes borai Budapesten a Borfaluban férhetők hozzá.)