A Loire-vidék az elmúlt 2-3 évben személyes kedvenceim közé tartozik, mind fehér mind vörös fronton. A vörösek közül leginkább Touraine borait szeretem, ennek a régiónak egy kisebb apellációja Chinon. A borok 90%-a vörös, kevés rozé és még kevesebb chenin blanc-ból készülő fehér is fellelhető errefelé. A fő szőlőfajta a cabernet franc, ittam egy-két gamay-t is innen, de azok messze elmaradtak a jobb cabernet-k színvonalától. Akárcsak a közeli Vouvray-ban, itt is jellemző talajtípus a sárgás színű, tengeri fosszíliákban gazdag tuffeau, de ezen kívül gyakori a könnyedebb borokat adó kavicsos, hordalékos talaj is. Három Chinon-t kóstoltam ezúttal, a kiválónak tartott 2009-es évjáratból:
Charles Joguet: Cuvée Terroir 2009.: A fontos chinon-i pincészet több dűlőben termeszt szőlőt, összesen néhányszor tíz hektáron. A szőlők életkora változó, többnyire idős tőkéik vannak, 20 évesek a legfiatalabb ültetvények. Ez a boruk jelentős mennyiségben készül, nem dűlőszelektált tétel, tankönyvi Chinon. Fiatalos, sötét bíbor szín. Szépen bontakozó, eleinte kissé visszafogott illat: friss pirosbogyósok, kevés édesfűszer, hordóhatás nem érződik. Közepesen telt korty, remek, feszes szerkezet, közepes mennyiségű érett bársonyos tanninnal és jelentős mennyiségű szép savval. Nem kifejezetten aromagazdag, az ízspektrumban érett meggy, vörös áfonya, kevéske fűszeresség azonosítható. Tulajdonképpen kifejezetten arányos bor, szép kortyközépi maggal. Természetesen van sokkal feljebb, de a 6 pontot eléri. $25.
Domaine de Pallus: Les Pensées de Pallus 2009.: Jelentős, elismert loire-i pince, összesen évente kétféle bort készítenek, mindkettőt volt szerencsém a poharamba tölteni a 2009-es évből. A Les Pensées a másodbor, több különféle talajú dűlő terméséből készül, jellemzően 10-30 éves, fiatalabb ültetvényekről. A borok érleléséhez másodtöltésű, Bordeaux-ból származó hordókat használnak elsősorban. Közepes rubinszín. Visszafogott illat, pirosbogyósok, illetve érintésnyi elegáns hordós jegyek (vanília, grillázs) érződnek. Közepesen telt korty, pompás szerkezettel: a sok érett sav feszessé teszi a bort, de a határozott savgerincre gyönyörűen fel van építve a gyümölcsösség-fűszeresség egy remek, elegáns, dinamikus italt eredményezve. Közepes mennyiségű selymes tannin, amely tökéletesen integráns része a kortynak. Remek fókusz, tiszta, gyümölcsös finis. Pazar, sima 7 pont. $30.
Domaine de Pallus: Pallus 2009.: A Pallus elsőbora csak kivételesen jó években, a legjobb alapanyag felhasználásával készül, 40-60 éves öregebb tőkékről szüretelt gyümölcsből, több kisebb, kivételes adottságú területről válogatva. Közepes rubinszín. Az előzőnél intenzívebb illat: érett meggy, vörös áfonya, kis vanília, szegfűszeg. Közepesnél teltebb korty, érezhetően koncentráltabb az előzőnél: melegebb hangulatú tiszta gyümölcsösség-fűszeresség, a kistesójától szélesebb bor, kevesebb dinamikával és tömörséggel, viszont nagyobb részletgazdasággal. Persze senki ne gondoljon savhiányra, csak éppen az előzőhöz képest nagyobb test mellé nem kapunk arányosan több savat. Körülbelül oda helyezem el, mint az öcsikéjét, ezt másért lehet szeretni. 7 pont. $50.