Kifejezett merlot-kóstolót még soha nem tartott kis társaságunk, így meglehetősen hiánypótló volt az esemény.
Nem volt különösebb koncepció, főleg annyi, hogy kinek mi volt otthon. :) Annyit szerettem volna persze, hogy szerepeljen a sorban egy-két kimagaslóbb tétel itthonról, és legyen benne egy-két külföldi referencia is. Ezen kívül senki ne keresse benne még csak hozzávetőleges teljesség igényét sem.
A kóstolás vakon történt, az első, belövőnek szánt tétel kivételével.
Következzen a sor:
Hetényi: Szekszárdi merlot 2009
Illatában elsősorban meggyre épülő primer gyümölcsösség. Szájban közepesen telt. Közepes mennyiségű tannin, egyszerűbb savak, sima felszínek. Gyümölcsös, barátságos ízei szépen kitöltik, alig közepes lecsengés, fanyarkásba hajló utóíz. Jó inni. Eléri az 5 pontot. Belövő bornak hozta az egyik résztvevő, ahhoz képest derekasan helytállt az illusztrisnak szánt sorban.
Movia: Merlot 2004
Régóta kíváncsi voltam már a nagy hírű szlovén pincészet valamely borára. Mélyebb, komplexebb az illat, de vonzóbbnak semmiképp nem mondanám. Túlérett, „muslincás” gyümölcsök, avaros,animális, fülledt jegyek. Közepesnél teltebb korty. Rágós tanninok, fajsúlyos, diffúzan savanyító savak. Előző bortól mélyebb és hosszabb ízek, szikkadt, élettelen gyümölcsökkel, egyéb nehezen definiálható aromákkal. Darabos illeszkedés. Lehet, hogy nem vagyok elég nyitott az erős karakterére, mindenesetre nem tudom szeretni, nagyon nehéz így pontozni, osztok-szorzok, legyen 4 pont.
Chateau Certan de May Pomerol 2006
(Jó nevű pomeroli termelő, 70 Euros árkategória. 70%-ban merlot. Parker 92 pont, Int. Wine Cellar 92 pont, Jancis Robinson 16.5 pont)
Illatában tiszta, jól definiált feketeribizli, később egyre inkább erősödő mokkás, eszpresszós, minőségi hordófűszerek. Mélyről jövő, határozott, de nem túl komplex. Nagyon szép szerkezetű korty. Közepes test, közepesnél több, igen finom szemcsés tannin, valamint élénk, nagyon csiszolt savak. Az alkotók összefonódnak, a szerkezet nem nagy, nincs különösebb súlya, de szinte megbonthatatlan. Az egyensúly gyakorlatilag tökéletes. Az aromák igen visszafogottak, igencsak szellősen töltik ki a szerkezetet, hosszuk alig közepes. Csontszáraz lecsengés. Egység, csiszoltság, letisztultság, minden alkotója igényes, benne van a finesz, de egy kicsit nagyobb sűrűség, vagy mélységérzet sokkal megnyerőbbé tenné. 6 és 7 pont között. (89) Nekem már a vakkörben megnyerte a sort, visszakóstolva a többi bor mellett különösen szembetűnő a szerkezeti magasabbrendűség.
Malatinszky Kúria Merlot 2006
Pirosbogyós gyümölcsök, virágos, szárított fűszeres, földes, avaros, gombás illat. Elég komplex. Közepesen telt korty, az előző borhoz képest mélyebb, teltebb ízekkel, hosszabb lecsengéssel. Közepes mennyiségű élénk sav, közepesnél több tannin. Alapvetően sima és eldolgozott a korty, de az előző bor után azért mégse olyan szép az egység. Kicsit szárít a tannin, picit kiáll a sav. Kissé méltatlan helyre került a sorban. 6 pont. (86-87)
Kiss Gábor: Merlot Selection 2007
Nehezen definiálható, állott gyümölcsösség, ázott avar, fülledtség jellemzi az illatot. Nem túl bíztató. Közepesnél teltebb korty. Nehéz értékeket találni benne, az alkotók kissé kaotikusnak hatnak ebben a sorban, szerteszaladnak. A tannin szétszárít, a savak élesek. Nem hibás a bor, de teljesen leblokkolt.
Gróf Buttler: Nagy-Eged Merlot 2005
Szép, komplex illat feketebogyósokkal, fűszerekkel, ásványossággal, negróval. Közepesnél teltebb korty. Feszes savak, határozott, de elég sima tanninok. Szép a szerkezet,még ha nem is olyan kínosan tökéletes, mint a bordeaux-i vetélytársnál. Telt, tisztességes mélységű, hosszúságú ízek, még jócskán tartalmazva gyümölcsöket, kiegészítve finom fűszerezettséggel. Szép bor. Stabil 6 pont. (87-88)