Öt éve alakult meg a Tokaji Bormívelők Társasága. Az évforduló környékén rendszerint találkozót szoktak szervezni, ahová az egyesület pártoló tagjait hívják meg, hogy figyelemmel követhessék a társaság munkáját. Idén ezen esemény úgy bővült ki, hogy a támogatókat bevonták a „munkába”, és részt kellett venniük az aktuális vakkóstolón, ahol a jelölt borok kerülnek elbírálásra, hogy minőségileg méltók –e arra, hogy az egyesület emblémáját viseljék. A termelők és pártoló tagokon kívül meghívtak az eseményre újságírókat és bloggereket is. Ezúton is köszönöm a nagy megtiszteltetést, hogy ezen utóbbi csoport tagjaként én is a résztvevők listáját gazdagíthattam.
Vakkóstoló a Tokaji Bormívelőkkel
A program része volt dűlőtúra, piknik, pincelátogatás a Patriciusnál, vacsora, kötetlen borozás, remek és tartalmas nap volt, most kizárólag a vakkóstolóról írnék.
Nyolc bort kaptunk, egyedül az évjáratot árulták el, egyéb info nem volt a sorról.
Következzenek a jegyzeteim, körül-belüli pontszámokkal:
Árpádhegy: Király-furmint 2010
Alma, tutti-frutti, fehér virágok. Szájban alig közepesen telt. Egyszerűbb lefutású, kissé laposabb savak. Alig közepes ízintenzitás, kissé rövid lecsengés. Tiszta, élvezhető bor. (4)
Árpádhegy: Zafír-hárs-2010
Hasonló világú édeskés illat, meghatározó tutti-fruttival. Közepesen telt korty, élénkebb szerkezet. Dinamikusabb, valamivel cizelláltabb savak. Ízei jobban kitöltik, lecsengése is hosszabb. Tartalmasabb tétel, alkotói fiatalosan szétállnak. (5)
Breitenbach: Halas-furmint 2008
Aszalt kajszis, mézes, gombás, érlelt aromák. Közepesnél teltebb, kifejezetten krémes korty. Száraz szamorodnis világú, egyébként komplexebb aromák, aszalt gyümölcsök, gombák, mézes érettség, némi tercier hangulat. Széles, gerinces, de a korty világába szépen integrálódott savak, sima felszínek. Szokatlan tétel, de tetszett. (6+) (utólag kiderült, hogy nem volt botritisz az alapanyagban)
Nobilis: Barakonyi-hárs 2009
Mézes-virágos-vaniliás illat. Közepesnél teltebb, viszonylag nagy mélységű korty. Gyurmás ásványosság, sűrű kortyközép. Határozott hordójelenlét, sok kedves hordófűszer, kókusz-vanilia, kissé cseres vég. Az alkohol se elhanyagolható. Fajsúlyos tétel. (6)
Bott: Határi-furmint 2009
Zárkózottabb illat, pici mézesség, meghatározó ásványosság. Közepesnél teltebb korty. Nagy lendület, megragadó savlefutás. Tömör, gyurmásan minerális kortyközép, mélyen szájnyálkahártyába ivódik. A fa nem hordófűszerek, inkább a végen jelentkező cseresség képében jelentkezik. Tekintélyes bor. (6-7)
Ismeretlen 2009
Jelentős fülledtség az illatban, de mögötte kikandikál némi kifejezetten friss gyümölcsösség. Közepesen telt korty, kifejezetten vibráló, frissítő miliő. A korty végére sajnos ez átcsap zöldes, éretlen csípősségbe. (Kár, a korty első fele ígéretes szerkezetet sejtetett.) (3-4)
/Megosztó bor volt, többen nem fogadták el, nem került nyilvános leleplezésre/
Kikelet: Váti-hárs 2009
Ez most nem megosztó illat. :) Citruskavalkád, nyers ananász, élénk körte. Szájban közepesen telt. Kifejezetten zamatos, mély gyümölcsösség, finom ásványosság. Tiszta, gördülékenyen dinamikus korty, mindene a helyén. (7)
Nobilis: Ahogy termett 2007
Megszokott „édestokajis” világ. Aszalt kajszi, töppedt szőlő, meghatározó botritisz, viaszosság, vanilia. Szájban telt, de nagyon-nagyon jó arányú korty fogad. A jelentős édesség sem válik túlzóvá, ragacsossá, a savak élénkek, de egy pillanatig nem élesek. Sima felszínek, krémes koncisztencia, bizsergés, finom cizelláltság. (7+) /Asztaltársaságom sokkal kevésbé értékelte, voltak akik illósságot kiáltottak és az elfogadhatóság léce is mintha rezgett volna egyeseknél. Ez eléggé leblokkolt, számomra ugyanis a legszebb édes szamorodnik között a helye/
Nagy élmény volt. Egészen máshogy kóstoltak a többiek, mint én. Sokan igyekeztek visszakövetkeztetni a technológiára, a hordók állapotára, minőségére. Olyan érzetem volt, hogy kifejezetten hibakeresés volt a központi feladat. Bevallom, én ebben a műfajban igen gyenge vagyok. Nem voltam tanfolyamokon, ahol megmutatják a hibákat, nem vagyok termelő, akik elsőkézből tapasztalják, hogy milyen érzékszervi tulajdonsággal, észlelhető jegyekkel jár bizonyos technológiák, eszközök használata, illetve nem megfelelő használata. A bor gazdagsága, egyedisége, komplexitása, szerkezeti felépítése, mélysége, harmóniája, melyeket én figyelek a borokban most nem volt nagy szempont. Ha ezekből megvan az elégséges, az épp elég. Persze észlelésre kerülnek, de nem ezek megállapítása a cél. Én sokszor kompenzálok. Ha van is zavaró tényező a borban, de vannak értékek is, akkor rendre köztes értékelést kap. Itt úgy éreztem, hogy a technológiai bizonytalanság, apróbb hibák jelenléte, szinte mindegy, hogy milyen egyéb értékekkel bíró borokban jelentkezik. Tanulságos volt, ugyanakkor sikerélmény is ért, három tételt sikerült helyesen felismerni. Apró, gyerekes örömök…. :)) Még egyszer köszönöm a részvétel lehetőségét!