Nemrégiben már volt szerencsém végigkóstolni ifjabb Franz borainak egy részét és mivel borbarátaim is érdeklődést mutattak ezen soproni nedűk iránt, frissebb és már egy ideje palackérlelt borokból szedtem össze egy kóstolásra valót. Utóbbiak megvizslatása kifejezetten hasznosnak bizonyult, és nagyon úgy fest, hogy a komoly Weninger borok bírják, sőt igénylik a néhány éves palackérlelést. Következzen a sor drbarta és jómagam tolmácsolásában:
Blanc de Noir 2008.
pardi norbi: Fehér pinot noir. Középcitrom színű. Illatában a citrusok (lime, citrom) mellett egy kellemes champagne-szerű kenyérhéjas jegy érződik. A korty zamatos és izmos, leginkább lime és a már előbb említett kenyérhéjas, finom oxidáltságra hasonlító aroma kerül elő. Közepes testű, jelentős mennyiségű, de nem különösebben cizellált savakkal rendelkező bor, közepesen hosszú lecsengéssel. Két óra szellőzés után még szebb, eléri az 5 pontot.
drbarta: Minerális, élesztős, érlelt, de élénk illatvilág. Szájban koncentráltabb, mint, amire számítottam, savai élénkek, dinamikusak. Tapintatában van valamiféle kemény porozitás. Aromái az illatban megfelelőeknek nem primer gyümölcsösségre épülnek, inkább van benne valami a champagne-ok érlelt, kissé likőrös, élesztős hangulatából. Szokatlan tétel. 5 pont.
Kékfrankos, Sopron 2008.
pardi norbi: A pince „alap” kékfrankosa, nem mindig volt velük kellemes tapasztalatom, de ez elnyerte a tetszésem. Közepes bíbor szín. Kellemes primer gyümölcsösség (meggy, málna), visszafogott fűszeresség (fa) és jól kivehető ásványosság érződik illatban és ízben is. A korty közepesen telt, közepes mennyiségű érett tanninnal és szépen zizegő kulturált savakkal. Szép. Dinamikus, jó italú bor. 5 pont.
drbarta: Illatában friss meggy, fülledt-palás mineralitás. Karcsú-közepes test, könnyű, friss, piros bogyós gyümölcsök, érezhető, karakteres, de nem összetett ásványosság. Feszes, élénk, bár egyenes vonalú savai vezetik a kortyot, ennek ellenére a tannin se mindössze jelzésértékű, a felszínnek ad egy kis szőrősen cseres tapintatot. Nagyon korrekt alapkékfrankos, fajta és terroir-jellegzetessége mellett szívesen is fogyasztandó. 5 és 6 pont között.
Kékfrankos, Balf 2007.
pardi norbi: Harmadjára kóstoltam ezt a bort és most tetszett a legkevésbé. Közepes rubinszín. Illata közepesen intenzív, meggyes, pirospaprikás, kissé vaníliás. Szájban a gyümölcsös és fűszeres aromák mellett jelentős ásványosság érződik. Tanninjai érettek, de a savak valahogy nem találják a helyüket, mintha nem össze-, hanem szétfelé rendeződött volna a bor a legutóbbi találkozásunk óta. Közepesen hosszú lecsengése gyümölcsös-ásványos. Beltartalma kétségkívül jelentősebb az előzőnél, de harmóniában nem éri el azt. 5 pontot így is érdemel.
drbarta: Mélyebb tónusú, érettebb, földesebb, szilvásabb, hordófűszeresebb illat. Kétségtelenül vonzó. Szájban az előzőnél teltebb, több tannin, kevesebb gyümölcs, szigorúbb ásványosság, hasonlóképp élénk, de egysíkú savak. Az illat után csalódást okoz, hogy aromái nem tudják kitölteni a szerkezetet megfelelő mélységgel, így szikárabb, cseresebb üresebb érzetünk egyedül marad. 4 és 5 pont között.
Pinot noir 2007.
pardi norbi: Közepes gránát szín. Tipikusan pinot-s, közepesen intenzív illata van: eperdzsem, gomba, avar, fűszerek. Hasonló aromákkal rendelkezik ízében is. Savai szép gerincet adnak neki, kis mennyiségű, érett puha tanninnal bír. Nem különösebben összetett, kiválóan felismerhető fajtajellegekkel rendelkező, jól iható pinot. 5 és 6 pont között.
drbarta: Piros bogyós gyümölcsök, fűszerek, fa és ásványosság jellemzi alapvetően kedves illatát. Szájban egyenlő mértékben van benne melegség és hűvösség, gyümölcsösség, hordófűszeresség és mineralitás, kerekség és feszesség. A tannin kevés, a savak ennek ellenére nem akarnak magánszámot előadni. Nem nagy, nem komplex, de remek egyensúlyú, sima felszínű, harmóniát is nyújtó tétel. Eléri a 6 pontot.
Cabernet franc 2006.
pardi norbi: Közepesen intenzív rubin szín. Illata és íze is intenzíven zöld,- és fűszerpaprikás, emellett finom hordóvanília és étcsoki teszi komplexebbé, gyümölcsök (cassis) a háttérben, ásványossága sem tud kifejezett lenni a paprika mellett. Nagyon fiatal bor. A korty itt is ziláltabbnak tűnik, mint legutóbb, mindenből (sav, tannin) van benne elegendő, de valahogy nem egyirányba húznak. Nem érdemes most próbálkozni vele, mert csodálkoznék rajta, ha idővel nem rendeződne össze. 6 pont.
drbarta: Illatát szokatlan és általam soha nem tapasztalt mértékben uralja a zöldpaprika. Szájban az eddigiektől nagyobb súlycsoportban játszik, nagyobb test, nagyobb tannin, lüktető, sokrétűbb savak. Intenzív érzetek, kissé széttartó alkotórészek. Érződik benne a kraft, de a harmónia nagyon messze még. Intenzív zöldnövényes aromái szintén szokatlanok és meglepőek. Több kategóriát is megérint, kompenzatórikus 5 és 6 pont közötti tartománynál nálam jelenleg nem több, annak ellenére, hogy az eddigektől nagyobb anyag.
Kékfrankos, Spern Steiner 2006.
pardi norbi: Közepes rubin szín. Már most meghatározó illatában és ízében is az ásványosság, emellett finom hordófűszer, valamint szép gyümölcsaromák (meggy elsősorban) jelennek meg. Nagyon zamatos, kifejezetten feszes bor, jelentős sav-és tannintartalommal, hosszú utóízzel. Komplex, sokrétű. Tulajdonképpen már most is remekül élvezhető (főleg étel mellé tudnám elképzelni), de további érlelés során teljesen kiteljesedhetnek aromái. 7 pont.
drbarta: Érettebb, mélyebb, elegánsabb illat, piros bogyós gyümölcsök, palás ásványosság, pici kávé. Karakteres, de rafinált. Szájban telt, de izmos. Remek tartása nem jár szikársággal, ugyanakkor nem akar túlzottan intenzív sem lenni. Közepes mennyiségű, de remek tannin mellett a szerkezetet dinamikus, de soha nem éles, igen kulturált savai vezetik. Aromatikájában a gyümölcsök és finom hordófűszerek mellett a földes-fülledt-sós egyébként nagyon karakteres és komplex ásványosságé a főszerep, sokkal inkább a dűlőt mutatja be, mint a fajtát. Arisztokratikus, profin gördülékeny bor. 7 pont.
Merlot 2002.
pardi norbi:Ez, és a következő bor is kiváló bizonyíték arra, hogy a komoly Weninger borokat a palackérlelés csak szebbé teszi. Közepesen intenzív, gránátba hajló rubin szín. Érett bor benyomását kelti intenzív illat,- és ízaromái alapján is: alapvetően szilvás aromavilág (túlérett szilva, aszalt szilva, szilvalekvár), kiegészülve fekete csokis és kávés jegyekkel valamint édesfűszerekkel (szegfűszeg, fahéj) és finom ásványossággal. Az érett tanninok kifejezetten simák, bársonyosak, a savak éppcsak tartják a lépést a bor többi alkotóelemével. Egy sima, letisztult, gazdag bor. Utóíze kifejezetten hosszú. Aki birtokol ebből a borból, fogyassza el rövidesen. 7-8 pont.
drbarta: Nagyon mély, érett, ásványos illat. Sűrű, tömör test, megkapó mélység, vastagon gyümölcsös-ásványos aromatika. Sok és bársonyos tannin, széles, érett savak, sima eldolgozott felszínek. Intenzív, vitális, jó értelemben vett lehengerlő típusú bor. Kicsit „populárisabban nagyágyú” köntösben mutatja meg a dűlőt, én vevő voltam rá. 7 pont.
Kékfrankos, Spern Steiner 2002.
pardi norbi:Sikerült a sor végére hagyni a legszebbet. A nagy magyar kékfrankosok egyike. Sötét rubin szín. Illat,- és ízaromái is (nem meglepő módon) tökéletesen megegyeznek az eddig kóstolt Spern Steinerekével, masszív mineralitás, kiteljesedett gyümölcsösség (áfonya, meggy), szép fűszerek. Fantasztikusan sima, de gerinces struktúra, kiváló egyensúly. Minden a helyén, mindenből elég van. Élménybor. 8 pont.
drbarta: A merlot-hoz hasonlóan mély, érett, vastagon ásványos illatok, több részletgazdagsággal. Hasonlóképp tömör, vastag, izmos, ugyanakkor szépen kidolgozott test. Még mindig rengeteg gyümölcs, de még sokkal több nagyon komplex palás ásványos rétegek. Kiváló tapintatú tanninok, mesteri savak, vibrálnak, soha nem élesek, átjárják a szerkezetet, de nem külön íven futnak. Nagyság, karakter és kifinomult komplexitás találkoznak. 8 pont.