A zenit egyike a Király Ferenc által nemesített fehérborszőlő-fajtáknak, a "z" betűs trió - zefír, zengő, zenit - egyik tagja. A zenitet a szakember 1951-ben nemesítette az ezerjó és a bouvier keresztezésével. A fajtával több borvidékünkön is foglalkoznak - jellemzően inkább az ország északi felén található hűvösebb klímás borvidékeken -, a három említett "z" betűs fajta közül ez a legelterjedtebb, de egyik borvidéken sem játszik kiemelt szerepet. A Balaton északi partjáról kóstoltam két friss, 2023-as interpretációt.
Laposa Vitorlás Zenit 2023
Friss fehér húsú gyümölcsök, körte, alma, őszibarack, szőlő viszik a prímet illatban, mellette diszkréten megjelenik egy hűvös, mentás vonal is. Könnyedre hangol, lendületes bor, a korty szesllő, hűsítő és filigrán, pici CO2 is rásegít a friss savakra. Ízében ugyanúgy az illatból megismert üde fehér húsú gyümölcsös aromákra épít, enyhe és frissítően fanyar zárással. 5p (3590 Ft - Bortársaság)
Tánczos Pince Zenit 2023
Az illata friss és édeskés, virágok, édes mérsékelt égövi gyümölcsök és banán adják a díszítést, enyhe szappanosság is motoszkál a háttérben. Kóstolva jól iható, savai gömbölyűek, mintha pici maradékcukor is lenne a borban. Az édes gyümölcsös ízek - alma, körte, banán - ízben is visszatérnek, némi citrusosság is észrevéteti magát, valamint pici tutti-frutti is bevillan. 5p (3290 Ft - Nullahetvenöt)
A két zenit alapvetően hasonló aromatikát és szerkezetet mutatott, ezzel együtt a Laposa inkább a frissebb, könnyedebb vonalat célozza meg, a Tánczos egy fokkal tartalmasabb. Most talán a Laposa jobban bejött, de ha objektív akarok maradni, egy szintet hoz a két bor.