A borpárokat felvonultató sorozatban most egy olyan szőlőfajta kerül a górcső alá, amely bár a Kárpát-medencéből származik, de itthon kissé háttérbe szorult a sok népszerűbb nemzetközi és hazai fajta mögött. A királyleányka - avagy román nevén fetească regală - a kövérszőlő és a leányka természetes hibridje, Erdélyből származik. Hazánkban az 1970-es évektől kezdték el telepíteni, de Magyarországon és Románián kívül Ausztriában, Szlovákiában és Moldovában is foglalkoznak vele. Könnyű, üde, diszkréten muskotályos, virágos zamatú, friss savú borokat ad, emiatt könnyen kedvelhető. Két egri tételt pakoltam egymás mellé, az aktuális 2023-as évjáratból.
Thummerer Királyleányka 2023
Klasszikus muskotályos jegyeket idéz, bár nem tolakodó módon: szőlő, bodza, szőlővirág és egy kevés citromhéj. Friss, élénk, a savak mellett pici szén-dioxid felel a frisseségért, valamint enyhe cseresség vagy fenolos tapadás is hozzájárul a struktúrához. Citrusok, szőlő, bodza viszik a prímet ízben, egy kis fanyarság kíséri a kortyot. 5p- (2000-2200 Ft - Veritas, iDrinks, hiperek)
Bolyki Királyleányka 2023
Édeskés illat, érett szőlő, körte, sárga húsú őszibarack, barackhéj, szőlővirág, minimális trópusi gyümölcs. A két királyleányka közül ez kicsit teltebb, olajosabb, és ennek a bornak is van egy enyhe cseres húzása, fenolos tapadása. A lendületes savak mellett késhegynyi maradékcukor teszi kedvesebbé. Citrusok, bergamot, körte, őszibarack, szőlő, pici bodza, némi trópusi gyümölcs a fő díszítőjegyek. 5p (2200-2500 Ft - Bortársaság, Borháló, iDrinks, hiperek)
Alapvetően üde, kellemes, bár nem túl bonyolult borokat kóstoltam, a Bolyki egy picivel tartalmasabb és gazdagabb anyag benyomását keltette.