Simán több, mint egy évtizede, hogy értetlen arccal kóstolgattuk az első Tabunellokat. Talán a Budavári Borfesztiválon lehetett ez 2008-2009 környékén. Kétrészről is érthetetlennek tűnt a dolog. Egyfelől derült égből csattant a sangiovese a fehérboros borvidékről, másrészt pedig úgy tűnt végre valaki megcsinálta a legjobb magyar pinot-ot. Nos, azóta eltelt egy kis idő. A Tabunello haladt a maga útján, érzésem szerint a viszonylag magas kezdeti színvonalról csak felfelé lépkedett. Valahol a közepén tartottunk is egy nagyon élvezetes fél-vertikálist, de a fél-vertikális az mégis csak egy fél-vertikális. Akkor még erősen siránkoztam a Szent György-hegy igénytelen tespedtsége miatt, de úgy néz ki ezen is sikerült fogást találni. Az utóbbi öt évben jónéhány termelő jelent meg a hegyen, megváltoztak a kulcsszavak, olybá tűnik látszik valami felfelé konyuló íve az egésznek. Sok minden változott a környéken is, nemcsak a táj szép, de mintha a vidék visszatérne az eredetéhez. Mindenfelé ridegen tartott állatokat látok, boldogok a sajtkészítők és sok nagyon is vállalható étterem és vendéglátóhely közül lehet válogatni. De egy dolog szerencsére változatlan: a Tabunello még mindig a Szent György-hegy LEGFONTOSABB bora.
Hogy ne kelljen annyit olvasni és a kóstolójegyzetek között kapirgálni, az egyszerűség kedvéért azonnal össze is foglalom nektek a tanulságokat:
(1) Pár tétel kóstolása után világos lett, hogy Magyarország legjobb, legstabilabb és legjobban érő vörösborait kóstolgatjuk.
(2) A kontrollnak becsempészett vaktételek próbáját simán kiállták a borok.
(3) A kóstolón jelen lévő borász, Török Csaba maga is érdeklődéssel figyelte a sort, hiszen nem minden nap van szerencséje a saját idősebb tételeihez. És ráadásul nem így egyben!
(4) Már a fiatal Tabunellok is jól fogyaszthatók, élénken savasak, tele élettel, a Brunelloknál kevesebb tanninnal és fiatalkori nyersességgel.
(5) A Tabunellonak évjárattól függően 6-7 évre van szüksége ahhoz, hogy elkezdje megmutatni azokat a jegyeket, amelyek jelentősen növelik komplexitását, élvezeti értékét.
(6) A sor összes tagja stabil és egészséges volt, nyoma sem volt korai halálnak, bizonytalanságnak, túlhordózásnak.
(7) Az első sangiovese tőkék 2003-ban kerültek telepítésre, majd ezt követte egy nagyobb kontingens 2005-2006-ban.
(8) A borász örömmel látta, hogy az elképzelése szépen megjelenik az idősebb borokban. Minél későbbi a Tabunello (értsd: minél öregebbek a tőkék), annál koncentráltabb és potensebb az anyag.
(9) A Tabunello erősen terméskorlátozott szőlőből készül, kb. 1kg/tőke a cél, de ennél általában alacsonyabbra jön ki a mennyiség.
(10) Kiemelt figyelem van a szőlészeti műveleteken. A birtok munkáját tanácsadóként szinte a kezdetektől segíti egy toszkán flying winemaker.
(11) Egyszerű, tradicionális technológiával készül (spontán erjed fatartályban, csömöszölik), nem kap sok ként, és nem is szűrik vagy derítik.
(12) Gondosan kiválasztott hordókba kerül (ez pár éve a legsűrűbb szerkezetű fából készülő Kádár Hungary Petraea hordókat jelenti).
(13) A Tabunello első évjárata a 2005-ös volt (még „Brunello” néven), de nem látott kereskedelmileg napvilágot. Egy gyenge kádár gyenge hordójába került, így ma már nem mutat sokat. Itt írtunk róla. A 2006-os év bora – vélhetően a kevés kén miatt – „megecetesedett” – meséli a borász a kezdeti malőröket.
(14) Jó ránézni az egységes címkére, amely kitartott a közel 10 év alatt.
2HA Tabunello 2016
Országszerte gyenge vörösboros évjárat. A rothadás miatt előbb kellett szedni, így sok a zöld bor itthon. A Szent György-hegyen azonban nem volt olyan nagy a gond, a borász szerint az eddigi legjobbak között van (lesz) a 2016-os Tabunello. A pincészet Shiraz bora szintén kiválóan sikerült. 35-40% új fát kapott.
Szép, de egyelőre kifejezett fás jegyek érezhetők, mellette fűszerek, rózsa, valamint a fiatalabb Tabunellokra jellemző enyhe zöld diós aroma. Elég penge, de finom sava van, szép piros bogyós és savanyú gyümölcsökkel. Darabos-poros tannin, lédús és friss gyümölcsök. Hosszú lecsengés, enyhe rusztikussággal. 7p
2HA Tabunello 2015
Kiemelkedő évjárat, ennél talán csak a 2013 volt jobb. Közép rubin szín, még szép frissesség, már beépített fahatás. A közepesnél testesebb, piros bogyós gyümölcsök, némi fekete ribizlis beütéssel. Remek aromák, jó sav, szép szerkezet, kiváló lecsengés, benne cseresznyés aromákkal. Még nincs kész a bor, ugyan a fogyasztási ablakban van, semmi rusztikusság nincsen benne, de még érdemes vele várni, hogy némi érési aroma kialakuljon. 7p+ (simán 8p-os lehet 3-4 év múlva!)
Fonterutoli Chianti Classico 2015
Vaktétel. Jóval sötétebb szín. Zárt kissé, mind piros, mind fekete bogyós gyümölcsöket mutat. Lendületes sava szedresre húzza. Poros tannin, jó egyensúly, remek fogyaszthatóság. 20,0 EUR. 6p+
2HA Tabunello 2013
Kiemelkedő évjárat, korai lehűléssel, szépen megmaradó savakkal. Szép és vonzó illat. A közepes-nagy testbe szépen simul a sav, a meggyes és cseresznyés gyümölcsösség, a fa finom fűszerei és a klasszikusan a fajtára jellemző rózsás virágosság. Életteli még mindig, mély, nagyon hosszú lecsengéssel. Még mindig van ideje, ha nagyon jót akarunk tőle, akkor várjunk még 2-3 évet a bontással. 7/8p
2HA Csókaszőlő 2015
Vaktétel, közben imádkoztam, hogy a borász ne ismerje fel a saját alkotását. A Tabunellonál egyértelműen mélyebb színt mutat. Közepes-nagy test, több és rusztikusabb sav, mint az előző boroknál. Virágos, meggyes, nagyon tiszta és profi bor, szép lecsengéssel. Mindenkinek tetszett, a társaság szinte egyöntetűen olasz bornak gondolta. Mindenkit meglepett. 6p+
2HA Tabunello 2012
Forró és zsinórban a második száraz év. 300mm-nél nem volt sokkal több csapadék. Nagyon vonzó és mély, komplex illat. Bőr, fűszerek, feketére érett cseresznye, pipafüstös finomkodó hordó, délies karakter. Testesebb, de finoman megtartott savval, puha és érett tanninnal, fűszerekkel, fekete cseresznyével. Egyszerűen remek és nagyon hosszú. A meleg év miatt nem tipikus Tabunello, de azért mégsem egy cabernet. Csak egy kiemelkedő bor. Fogyasztási ablakban. 7/8p
Tenuta Col d'Orcia Brunello di Montalcino 2012
Sajnos ez dugós, de valami penetráns módon. 35,0 EUR
2HA Tabunello 2011
Viszonylag jó, elég meleg és száraz év. Ha jól emlékszem ebben az évben mondta először az olasz tanácsadó, hogy talán lesz ebből a projektből valami (és bevallotta, hogy eddig nem hitt benne). Közép rubin szín még mindig. Közepesen intenzív illat, vonzó gyümölcsökkel és fekete ribizli szárra emlékeztető kis csavarral. Rózsa és más virágok, eper, piros gyümölcsök, szép fűszeresség, remek sav, érett tannin. Komplex, szuper és életteli. 7p
Collemattoni Brunello di Montalcino 2010
Vaktétel. Mélyebb szín, jóval érettebb és melegebb karakter, mint a Tabunellok. Mély, fűszeres-fás illatok. Részemről több fát, több érést és kevesebb életet érzek. De ettől ez még szintén egy remek bor. Sok-sok fűszer, rózsás jegyek, erőteljes poros állagú tannin. Édeskésség színezi, a tényleg nagyon hosszú korty végén némi kesernye jelenik meg. Amúgy szép aromák, rendkívül komplex és intenzív. A szellőztetés sokat javít rajta. 7/8p
2HA Tabunello 2009
Szintén egy meleg és száraz év. Közép rubin szín, egy pici gránáttal. Epres, fűszeres, rózsás és avaros, de tiszta illat. Könnyedebb, érezhetően több fát mutat, lazább szerkezetű. Piros bogyósok, virágok, fahéj, szőlős aromák. Jó arányok, a közepesnél emelkedettebb sav, cseresznye, meggy. A borász szerint a fiatal tőkék miatt a bor koncentráltsága még nem lehetett akkora, hogy teljesen elbírjon a fával. Ugyanakkor senki sem panaszkodik az asztalnál. Kifinomult, remek bor, élvezetes, komplex, már bőven a fogyasztási ablakban. Több résztvevő szerint a sor legjobbja. 7p+
2HA Tabunello 2008
Piros ribizlis, rózsás és kapucsínós illat. A közepesnél teltebb, piros bogyós gyümölcsökre, hecsedlire emlékeztet, ami kiegészül némi fekete borssal, egy egész enyhe zöldességgel. Itt viszont már jobban látni, hogy nehezebben küzdött meg a bor a fával, semmiképpen nem kellemetlen, de a hordó aromái egyértelműek, miközben a gyümölcsössége már kezd halványulni. Mindenesetre megsüvegelendő. 6p
2HA Tabunello 2007
Mivel ez a bor nem volt meg a saját archívumomban, a pincéhez fordultam. Török Csaba volt oly kedves, hogy a rendelkezésünkre bocsátott egy palackot (létezik még talán 4-5 palack összesen). Gránátba forduló szín. Könnyed, még némi gyümölcsöt is mutat, de beléjük avar, enyhe zöldesség, balzsamecet és fűszerek vegyülnek. Öregszik már, kissé üresedik is. Egyértelmű, hogy a fát nem bírta el, a gyümölcs már a háttérben. 5p
Kiemelkedő kóstolón vagyunk túl. Gratulálunk Török Csabának, hogy idáig képes volt kifuttatni ezt az eredetileg rendszeridegennek tűnő projektet. Sok sikert kívánunk a folytatáshoz.
Kapcsolódó cikk: