Peter Saturno, a Longview (Adelaide Hills) borásza volt a Drop Shop vendége. A bemutatót követően volt szerencsém pár órát beszélgetni vele, miközben magyar borokat kóstolgattunk. A beszélgetés lényegi részét interjú formájában adom közre.
Minden vörösborotokban nagyon finom és érett tannint lehet felfedezni, amely arra vall, hogy tudatosan figyeltek erre. Hogyan történik ez a bizonyos „tannin management”?
A szőlőket teljes érésben szedjük le, ez az egyik lényeges momentum. A másik az öntözés, amelyre a sok csapadék ellenére is szükség van, mert pont akkor nincs, amikor szükség lenne rá. Az érési fázisban figyeljük a szőlőt, mérjük a talaj nedvességtartalmát és öntözéssel oldjuk a stresszt és lassítjuk is a szőlő érését.
Azt mondtad, hogy rengeteg csapadék van nálatok, de öntözni is szükséges. Miért van ez?
Pontosan. Adelaide Hills-ben elég sok csapadék van, akár 1200-1300mm is lehet évente, de a csapadék eloszlása nem mindig optimális, a legtöbb természetesen télen esik. A másik tényező a borvidék speciális talaja. A termőréteg nagyon vékony, amely alatt egy vastag agyagréteg húzódik. Annak ellenére, hogy a tenyészidőszak nem szélsőségesen száraz, mégis kell öntözni, mert az agyag megállítja a vizet és levezeti a dombok aljára, így a gyökérzóna hamar ki tud száradni.
Van egy botritiszes kései szüretelésű borotok, mondanál pár szót róla?
Ez egy kései szüretes rajnai rizling, az Epitome, amelyet botritisszel szedünk a borvidék párás őszeinek köszönhetően. Nagyon kedves számunkra, számtalan trófeát és díjat nyertünk vele. Ráadásul a bor nagyon jól érlelhető.
Be lehet-e rendezkedni Adelaide Hills-ben az organikus/bio szőlőművelésre?
A sok csapadék és pára miatt nagy kockázatokat hordoz, szinte lehetetlen vállalás organikusan művelni nálunk. Személy szerint nagyon respektálom azokat a termelőket, akik organikusan művelnek, de nálunk Adelaide Hills-ben ez szinte lehetetlen.
Milyen trendeket látsz az ausztrál bortermelésben?
Elég sok minden történik Ausztráliában, sok borvidék és termelő van. Talán a Tasmaniában készített palackos erjesztésű pezsgőket emelném ki. A klíma hűvös és különösen alkalmas az elegáns, jó savú pezsgők készítéséhez. A pinot noir vörösborként is jó tud lenni náluk.
Mely piacok fontosak számotokra?
A borainknak egy jó részét helyben, a pincétől és az étteremtől el tudjuk adni, de természetesen Ausztrália fontos piac számunkra. Ezen túl az USA-ba, Európába és Ázsiába is szállítunk jelentősebb mennyiségben.
Mi a helyzet a feltörekvő piacokkal, mint Kína, esetleg Oroszország?
Kínába szállítunk borokat, de nem az a fő fókusz. Gyakran nem egyszerű az üzletkötés. Előfordul olykor, hogy megjelenik egy kínai üzletember és azt mondja, azonnal behajózna 1-2 konténer (!) bort. De ma már nem szívesen adunk, mert az azt jelenti, hogy ez az 1-2 konténer – ami igen jelentős mennyiség – teljesen eltűnik a piacról. Nem kínálják éttermekben, nem kapható szaküzletekben, stb. Az orosz piacra nem ambicionálunk, nehéz terep, gyakran szövevényes személyes kapcsolatokat kell felépíteni, hogy egyáltalán egy palack bort el tudj adni.
Ha feltehetek egy furcsa kérdést… Mi egy ausztrál borász legfőbb napi problémája?
… (gondolkodik) Talán az, hogy a termelés elég drága, a borászati berendezések ára nagyon magas Ausztráliában. Különösen extrém áron lehet például acéltartályokhoz jutni, ami jelentős befektetés. Nektek valószínűleg jobb dolgotok van, hiszen ezeket zömmel itt gyártják a szomszédban, Olaszországban és Németországban.
Minden ausztrál borásznak felteszik a „csavarzáras” kérdést. A kóstoló alatt is előkerült.
Igen, ez természetes. A borok kiválóan érnek csavarzár alatt, beleértve a komoly vörösborokat is. A gyümölcsösségük és vitalitásuk sokáig megmarad. A csavarzár elterjedése Ausztráliában a kétezres évek elejéig megy vissza, volt egy csomó hibás dugószéria, ami nagy arányban tette tönkre a borokat. Ezen kívül a dugó-iparág rendkívül korrupt volt, így a termelők egyszerűen kihátráltak mögüle és a csavarzárat választották. Nem bántuk meg.
Hogy kerülsz ide? Hiszen Magyarország nem egy nagy piac az ausztrál borok számára…
Bécsből, egy borbemutatóról érkeztem, holnap pedig repülök tovább Helsinkibe, szintén egy borbemutatóra. Nagyon örülök annak, hogy eljuthattam Magyarországra és együtt dolgozhatunk a Drop Shoppal.
Éppen magyar borokat kóstolunk. Mi eddig a tapasztalatod?
Rendkívül érdekelnek az európai borok és bármerre járok, próbálok minél többet kóstolni. Sok borban olyan ízek és aromák vannak, amelyek sehol máshol nem fedezhetők fel. Speciális technológiát használnak, sok a régi, számomra teljesen ismeretlen szőlőfajta. A magyarok közül természetesen a Tokaji Aszú az, amit ismerek, hiszen több termelő is exportál Ausztráliába (pl. Hétszőlő, Royal Tokaj – a szerk.). Kiemelkedő édes bor, nem is kérdéses. A száraz furmintot szintén nagyon érdekesnek találom, nagyon egyedi aromái vannak és tetszik a citrusos-savas világa. Nagyon pozitívnak tartom, hogy csináltatok neki egy speciális palackot, szerintem ez egy lényeges lépés volt, sokan felkapták rá a fejüket a világban.
(A beszélgetésért köszönet Peter Saturnonak.)
Kapcsolódó oldalak:
Drop Shop: http://www.dropshop.hu/
Longview Vineyard: http://www.longviewvineyard.com.au/
Kapcsolódó cikkek: