Lehet, hogy én látom rosszul, de a Ludányi Balázs nevével fémjelzett gyöngyöstarjáni Centurio szőlőbirtok borai kevesebb publicitást és figyelmet kapnak, mint amennyit borvidéki kontextusban érdemelnének. A nagyjából három hektárnyi területtel rendelkező borászat még tavaly keltette fel a figyelmemet egy átlagon felüli rozéval és egy több, mint korrekt kékfrankossal. Utóbbit meg is írtam, előbbit sajnos csak futtában kóstoltam, jegyzetelés nélkül. Ezek után nem volt kérdés, hogy a szortiment fehérboros oldalával is meg kell ismerkednem. A borászat lényegre törő adatlapja alapján testesebb, nagy komplexitást hordozó fehérborokat vártam. Az elvárásaim csak részben teljesültek, de a remek ár/érték miatt panaszra még így sem lehet okom.
Centurio Birtokbor 2012
A belépő fehérbor; sárgamuskotály, hárslevelű és rizlingszilváni házasítása. Közepesen mély, citromsárga szín. Illatában érett sárgahúsú gyümölcsök, citrusfélék, trópusi gyümölcsök, minimális zöldfűszer. Tiszta, vonzó, de meglehetősen súlyos és tartalmas is. A korty tömör, de sajnos savhiányos, és a magas, tizenötös alkohol is kilóg. A lecsengés közepesen hosszú, kissé cseres. Érezni, hogy kiváló alapanyagból készült, de a frissességet és az izgalmakat sajnos nélkülözi. Nem az én stílusom; kevesebb alkohollal, több maradékcukorral talán jobban kedvemre lenne. Ételek mellett működhet. 3,5 pont.(1 890 Ft)
Centurio Hárslevelű 2011
A birtokbor után kissé szkeptikusan nyitottam ki, de az a helyzet, hogy a Fáy-domb hárslevelűje szólóban tökéletesen működött egy évvel korábban. Izgalmas, komplex, a szó jó értelmében tipikus hárslevelű; nem kizárt, hogy vakon tokajinak tippelném. Halvány citromsárga szín. Illatában kandírozott citromhéj, mangó, csipetnyi méz. Gazdag és rendkívül vonzó. Kóstolva vastag, a korty jól kitöltött, a magas alkoholt moderált, de elegendő mennyiségű sav tartja meg. Nagy, de nem az ihatóság rovására. Tisztán búcsúzik. Most is jól fogyasztható, de érlelhetőnek gondolom. Kötelező mátrai hárslevelű-tananyag. 5 pont, remek vétel.(1 890 Ft)