Júliusban a nagy nyári hőség miatt itthon legfeljebb rosé-k, a múltkor megénekelt sillerek, vagy nagyon könnyű fehérborok nyíltak, már amikor egyáltalán volt kedvem borospalack után nyúlni. Ennek jegyében került elő ez a két tokaji sárgamuskotály is. Mind az Árpád-hegy Pince, mind a Tokaj Nobilis már hosszú évek óta félszáraz iskolázásban készíti a sárgamuskotályt, jól bevált receptről van tehát szó. A hasonlóságok mellett mégis sikerült a fajta két különböző arcát megmutatni.
Árpád-hegy Pince Sárgamuskotály 2023
Az illat kirobbanóan friss és üde, anélkül, hogy tolakodóvá válna. Szőlő, bodza, pici keleti fűszer, koriander viszi a prímet. Kóstolva légiesen könnyed és zamatos, a kifejezetten élénk savak mellé jelentős mennyiségű (közel 15 g/l) maradékcukor társul, ennek köszönhetően a bor egyszerre lendületes és behízelgő. Mindeközben az alkohol kifejezetten alacsony (10%), így különösen jól csúszik a bor és szinte követeli az újratöltést. Szőlő, bodza, citrom sorbet, citromhéj, csupa frissesség. 6p- (3000-3300 Ft - Ab Ovo, Radovin)
Tokaj Nobilis Sárgamuskotály 2023
Ennek a bornak visszafogottabb az illata, szőlő, akácvirág, minimális bodza érkezik a pohárból. Kóstolva teltebb és moderáltabb intenzitású, mint az Árpád-hegy, második nap élénkebb formát mutatott. A savak kellően élénkek, a kortyban végigvonul egy kis fanyarság és fogós, fenolos érzet is. Szőlő, némi édes citrus és fehér húsú gyümölcs, cseppnyi méz adják az ízképet, amelyet végigkísér egy kis fanyarság, pomelo, grapefruit formájában. 5p (3650 Ft - Bortársaság)
A két remek sárgamuskotály közül most nálam az Árpád-hegy talált be jobban, talán a hőség miatt is. Könnyed eleganciájával és intenzív, mégsem pacsuli illat- és ízvilágával tökéletes és távolról sem közhelyes nyári bor, míg a Tokaj Nobilis egy kicsit masszívabb, kevésbé behízelgő anyag.