Az ünnepek alatt bőven volt alkalom borozni, pezsgőzni, így év elején mindig jól esik egy hét pihenő. 2017 első teljes hétvégéje viszont olyan fogcsikorgató hideget hozott, hogy muszáj volt valamivel feldobni a hangulatot, a választásom pedig a köveskáli Pálffy Szőlőbirtok és Pince két korábbi évjáratú csúcsborára esett.
A Pálffy-család - immár két generáció közös munkájával - valószínűleg a Balaton-felvidék legjelentősebb borászatát viszi, az elmúlt évek során kialakított koncepció alapján, de kísérletezésektől sem mentesen. Az ültetvények füvesítettek, főleg pillangós virágzatú növényekkel vannak bevetve. A területeken 2007 óta organikus művelést folytatnak, 2016-tól pedig hivatalosan is megindult az átállás az ökológiai gazdálkodásra. A borok spontán erjednek, a Pálffy Pincénél hisznek abban, hogy egészséges, durva kemikáliák nélkül kezelt szőlőt, biztonságosan lehet erjeszteni spontán is, és az eddigi tapasztalataik is ezt mutatják.
A Káli termékleírás legmagasabb kategóriájának megfelelően a pincénél készülnek "Káli Királyi" eredetvédelmi megjelöléssel ellátott borok is, amelyek a "Káli" boroknál szűkebb fajtaválasztékból, alacsonyabb maximális hozamú ültetvényről, magasabb mustfokkal készülhetnek, az előírások szerint hosszabb minimális érlelési idővel (bővebb infó itt). A "Káli Királyi" elnevezés onnan ered, hogy az Árpád-házi királyok uralkodása alatt a "hét Kál községek" adómentességet kaptak, annak fejében, hogy a királyi asztalra bort szolgáltattak.
A Káli Királyi borokból egy fehéret és egy vöröset kóstoltam.
Káli Királyi Riválisok 2013
A Riválisok név ötlete Pálffy Gyulától származik még 2011-ből, eleinte egy fricskának szánta. Onnan jött a szikra, hogy a szakmán belül állandó dilemma, hogy melyik is igazából a fő fehér szőlőfajta, amely képviselheti a magyar borokat, a furmint, vagy az olaszrizling. Adódott a kérdés, hogy mi történik, ha ezt a két ,,rivális" fő fajtát házasítjuk. Hamarosan érkezik a 2015-ös évjárat is.
Furmint és olaszrizling fele-fele arányban, mindkét fajta borából a legszebb hordó tartalma került bele a házasításba. Az olaszrizling közel 40 éves - még Pálffy Gyula édesapja által telepített -, a furmint 2007-es telepítésű éves tőkékről jött, előbbi október elején, utóbbi október legvégén szüretelve. Egész fürtös préselés alacsony nyomáson, ülepítés, alacsony hőmérsékleten, hosszan tartó (2-4 hónap), spontán erjedés hordóban, majd 1 éves hordós érlelés következett 4-6 éves 225 literes hordókban. Erjedés után kapott ként a bor, ami szinte a palackozásig kitartott. Érlelés közben nem fejtették át a bort, az végig seprőn maradt szinte egészen 1 évig, miközben az elején felkeverték a seprőt, míg az érlelés végén már csak érlelték rajta. 7,2 g/l sav, 8,2 g/l maradékcukor, 12,8% alkohol.
Illata hordoz már némi érettséget, édesre érett fehér húsú gyümölcsöket, almát, őszibarackot, körtét mutat, trópusi gyümölcsökkel és édesfűszerekkel tarkítva. A feszes savakat a maradékcukor kissé lekerekíti, a hordó szépen beépült a bor szövetébe. Az érett gyümölcsökhöz finom fűszeresség párosul, a maradékcukor is emel az ízeken, miközben édes citrusok formájában frissítő gyümölcsösséget is kínál a korty, majd egy nagyon enyhe édes marcipános jegy is feltűnik a finisben. Az érettség jól áll neki, bár a korty második felében érződik a kor, kicsit már kezd üresedni a bor. Valószínűleg a legjobbkor nyitottam rá. 6p
Káli Királyi Kál Horka 2012
A Káli-medence nevét Kál Horkárkáról kapta, aki a honfoglalás időszakában a Kál nemzetség vezére, valamint a segédnépek hadainak vezetője és bíró (horka) is volt, a bor neve tehát innen ered.
70% syrah és 30% cabernet sauvignon, előbbi szeptember közepén, utóbbi október első napján szüretelve. A cabernet sauvignon 2002-es, a syrah 2009-es telepítésű ültetvény termése. Spontán erjedés és spontán almasavbomlás, kézi csömöszölés kádban, majd 16 hónapos érlelés 225 literes tölgyfahordókban. Szűretlen, derítetlen. 5,2 g/l sav, 1,3 g/l maradékcukor, 14,65% alkohol.
Sötét lilás szín, összetett illat, sokféle fűszer, virágok, szegfűszeg, fekete bogyós gyümölcsök, áfonya, szeder, ibolya, földesség, cékla, pici illó. Kérdésemre a pincénél megerősítették, hogy kísérletképpen ennél a bornál minimális mennyiségű ként használtak, ez az aromatikán nyomot is hagy. Kóstolva remek szerkezetet villant, savai lendületesek, a tannin finomszemcsés, szépen beépült, az alkohol elveszik a borban, épp csak finoman melegít. Ízében fekete bogyós gyümölcsök, fűszerek, bors, és ismét a földes-céklás-ibolyás jegyek, amelyek másnapra még erősödtek is. A nyitás napján megcsípte a 6 pontot, másnap inkább 5 pontra tettem.
Pálffy Attilának köszönet a részletes információkért!