Nem értek a pezsgőkhöz. A borokhoz se :) , de pezsgőből olyannyira nincs kóstolási tapasztalatom, hogy egyjegyű számmal lehetne leírni az eddig kóstolt méthode traditionelle útján készült habzóborok mennyiségét.
A champagne-ok világa már árkategóriájuk alapján sem érdekel. Az az egy-két belépő-szintű tétel, amihez szerencsém volt nem járt megvilágosodás élménnyel. Szó, ami szó, iszonyatosan drágának érzem értük az így is tízezer forint feletti vételárat. Abba bele se merek gondolni mennyibe kerülhet egy olyan tétel, amire egy pezsgő-laikus is felkapná a fejét.
Szerencsére, aki nem ragaszkodik Champagne-hoz, mint márkához, találhat sokkal jutányosabb áron méthode traditionelle útján készült pezsgőt olyan területekről is akár, ahol szintén nagy hagyományuk van az ilyen boroknak. Például a Loire-menti Vouvray-ban is remek pétillant és mousseux tételeket lehet kapni, olyan presztizs-termelőtől is, mint a már sokszor emlegetett és általam tényleg nagyon nagyra tartott Huet l’Échansonne, a Királyudvar testvérbirtoka.
A Terroir Clubban már vettem részt néhány olyan eseményen, ahol előkerültek különböző évjáratos Huet-pezsgők és nagyon tetszettek. Ezúttal a jóval kedvezőbb és így jócskán megfizethető árú nem-évjáratos változathoz volt szerencsém.
Huet l’Échansonne Méthode Traditionnelle Brut NV
Illata kifejezetten vonzó. Szokatlan egy mezei borokon nevelődött borisszának, de tényleg tetszetős. Pici élesztősség és likőrös karakter mellett is rengeteg üdeséget kínál, primernek ható gyümölcsösséggel. Szájban eleinte nehezen írhatóak le a tapasztalatok. Az aromatika egyszerre gyümölcsösen friss, és érlelt hangulatú is. Ez is szokatlan számomra, de harmóniában vannak az ellentétes pólusok. A sav-cukor?-alkohol egyensúly igazán nagyszerű, a korty nagyon arányos, száraz érzetű, de mégsem porzik. A buborékok minőségéről illene még írni, de nem tudok. :) Nem éreztem különösebben bonyolultnak, de nagy örömmel fogyasztott, vibráló hangulatú, finom ital. Nekem 6 pontos volt az élmény.