A korábban beharangozott "hard-core" somlói kóstoló végre megtörtént. A szokottnál nagyobb létszámban voltunk jelen, ugyanis a Művelt Alkoholistától alföldi merlot-ék is csatlakoztak hozzánk erre a kóstolóra. Ennek megfelelően egy palackkal bővült a kóstolandó borok listája.
A sor a várakozásoknak megfelelően igen erős volt, de az az elképzelés, hogy a különböző stílusok, édességi fokozatok esetleg felerősítik egymás értékeit nem biztos, hogy összejött, az egységesen koncentrált és gazdag borok egyes esetekben esetleg leárnyékolhattak bizonyos részleteket a többi értékeiből, így lehet egy-egy tétel most nem nyújtott akkora élményt, mint amit magában, vagy másik sorban tudott volna.
P.s. Időközben elkészültek a kóstolón szintén résztvevő pardi norbi jegyzetei is: http://pengyomhegyi.blog.hu/2010/05/04/somloi_esszencia
Következzen a sor:
Somlói Apátsági Juhfark 2008
Intenzív gyümölcsös-ásványos illat, gazdag telt korty, a pince szortimentjéhez képest relatíve élénkebb gyümölcsösséggel, a savak gyönyörűen vállukra veszik a hatalmas testet, a végén az alkohol kicsit mégis kilóg. Eleinte jól érezhetően, de később csökkenő mértékben van jelen egy kis (talán kénes?) kesernye. Rendkívül gazdag bor, kissé összesimulásra váró alkotórészekkel. 6 és 7 pont között, közelebb az utóbbihoz.
Somlói Apátsági Juhfark 2007
Illata hasonlóan intenzív, de sokkal érettebb-mézesebb-aszaltgyümölcsösebb karakterű. Az előzőtől még vastagabb a korty, több cserességgel, sok aszaltgyümölccsel és határozott sóssággal, kerekebb, de még így is kicsit túl dinamikus savakkal. Itt sem éreztem, hogy az alkotók teljesen összrázódtak volna, az alkohol is jobban kilóg, kicsit kevésbé magával-ragadó. 6 pont (érdekes jelenség, hogy jelenleg a 07-es sorból a Hilla tetszik a legjobban, pedig eleinte az volt a legkevésbé kedvencem)
Hollóvár Furmint 2008
Illata kevesebb kedvességet, mégis nagyobb összetettséget, gombás ásványosságot kínál, az ominózus szúrósság is háttérben. A bor egésze aromáiban sokkal szigorúbb az előzőeknél, de szerkezetileg mégis gördülékenyebb, kevesebb éllel, jobb arányokkal, a teljes harmóniához talán kicsit túl erős dinamizmussal, de igazán pazar. 7 és 8 pont között .
Tornai N.71 Juhfark 2006
Nagyon sokat vártam tőle. Eddigiektől édesebb, kedvesebb illatvilág, de ásványosság terén sem szenved hiányt. A korty első fele zseniális: telt, de viszonylag könnyed, sok gyümölccsel, köves ásványossággal , kicsit érezhető maradékcukorral, vele egyensúlyban levő savakkal, kis tejszínnel, plussz egy kis könnyedséget fokozó szénsavassággal. Áradó, finom, de ott ahol nagyon kellene, elkezdenek a savak idő előtt hanyatlani. Egyébként nagyszerű bor, sima felszínekkel, lekerekedett élekkel, a többi borhoz képest "nőiesebb" somlói. 6 pont.
Hollóvár Hárslevelű 2005
Jellegzetes hollóváras-illat- gombás ásványossággal, komplex egyedi karakterrel. A bor vastag , de nagyon jó arányokkal rendelkezik, a maradékcukor jelentős részét letagadhatná, a tapintat kiválóan porhanyós, a savak hosszúak, de teljesen integráltak és dinamikusak. Az első talán mindezidáig legkiválóbb Hollóvár-bor, legoptimálisabb arányban tartalmazva azokat a kompenenseket, amiért szeretjük őket. 8 pont.
Istvándy Szemelt Kéknyelű 2006
A kakukk-tojás badacsonyi bor. Eddigiektől sokkal simább, kevésbé cseres, selymesebb tapintatú bor, érett fehérhúsú és kevés fanyarabb gyümölccsel, (bár kevésbé élénk kiadásban, mint egy évvel ezeleőtt), finom badacsonyi sóssággal. Jó arányok, kiváló konzisztenciájú, és mennyiségű savak. A sorban nem a legizgalmasabb, legkomplexebb bor, de az előző borral együtt talán a sor legjobb egyensúlyát felmutató tétele. Erős 7 pont.
Somlói Apátsági Kései Furmint 2007
A pincészetre jellemző illat, igen intenzív kiadásban, különösen olajos test, tokaji aszúkat idéző konzisztencia, aszalt gyümölcsekkel, somlói ásványextraktummal, amit szárnyaló savak támasztanak alá, a végén mégis valami émelyítőbb, édeskés-halolajas aromát nem éreztem teljesen odavalónak, (korábban sose éreztem, illetve a többiek most sem) de eléri a 7 pontot.