Régi adósság nekem a Mátra, bevallom, sosem jártam erre pinceszeren. Ha ide jövök – és ez gyakran megesik –, akkor gombáért kajtatom az erdőket. A bor szempontjából a Mátra is Etyekhez hasonló zsákba került: túl közel van Budapesthez. Pedig nagy hiba kihagyni az éppen poraiból feltámadó Mátrai borvidéket, mert a táj gyönyörű, harapni lehet a levegőt, a Tőkéseknek és az egyre szaporodó új arcoknak köszönhetően meg egyre jobb borokat lehet itt kóstolni. Messze még persze a Kánaán, de már jól látható annak a kőkemény munkának az eredménye, amelyet Losonci Bálint, Karner Gábor és Szecskő Tamás valamikor tíz évvel ezelőtt elkezdtek. Akárhogyan is nézzük, nekik köszönhetően írják ma újra nagyobb betűkkel a bortérképre: Mátra.
Egy igen hűvös és szeles februári reggelen kezdünk Gyöngyöspata határában, a Gereg felső részén. Egymást cserélik a frontok, igen tiszta a levegő, messze ellátni mindenfelé. Szó szerint csontig hatol a zimankó. A Gereg nevét Bálintnak és Tamásnak köszönhetően jól ismerjük már, de nem szabad hozzászokni, két okból sem. Egyrészt a közelmúltban a régi kataszteri térképek alapján – pont a Tőkések beadványára – a tervgazdálkodásos elnagyoltságban „legeregezett” terület visszakapta régi dűlőinek nevét. Acélos, Borsos, Tamás-hegy, Vár mege és pár másik, ezeket kellene most már tanulgatni (ld. Gyöngyöspata térkép). Másrészt szintén a közelmúltban Bálint és Tamás címkéiről lekerültek az általuk felépített dűlőnevek, mert némi vita kerekedett a Mátrai Borbíráló Bizottság tevékenységével kapcsolatban, így a borok eredetmegjelölés nélkül kerülnek forgalomba. Szomorú ezt hallani, de reméljük talán megoldódik majd a dolog. Mindenesetre egy olyan borvidéken, amely az elmúlt évtizedekben az illatos, gyengén elkészített olcsó ipari fehérborokról volt híres, talán nem éppen az innovátorokkal, a magas minőséget megcélzókkal kellene kibabrálni. Ezzel együtt persze az ultramagas terhelés és a PET palack még mindig belefér a Mátra eredetvédelmi leírásába…
Gyöngyöspata dűlőtérképe. Jobbra fent a Gereg és ami lett belőle (Forrás: FŐMI, http://www.fomi.hu/)
Szóval éppen a Havas-hegy (599m) oldalában, a (Nagy-)Gereg dűlő tetején, a Borsosban vagyunk. Az alapkőzet vulkanikus, kötött vasoxidos termőréteggel, amely ha megforgatják, hamar vörösre oxidálódik. Az andezit tufa darabokkal tarkított termőtalaj jó vízelvezetésű, a délnyugati tájolásnak köszönhetően ideális kitettségű. Növényvédelmi szempontból is optimális, hiszen állandóan szél járja a szőlőket. Tamás elmondása szerint akár évi három permetezés elég, amikor a Pata környéki alsóbb részeken ennek a duplájára is szükség lehet. Losonci Bálint 2014-től kezdve organikus/bio utakra tért, a kén és a réz mellett csak a biogazdálkodásban engedélyezett készítményeket alkalmaz. Szecskő Tamás is a vegyszerhasználat minimalizálása törekszik, nála fürtzáródáskor van egy felszívódós kezelés, utána rézzel és kénnel kell meglennie a szőlőnek.
Átmegyünk még a közeli „lakossági” kőbányához, ami tulajdonképpen egy szép kis lyuk a vörösre színeződött andezit tufában, szépen mutatja a talaj keresztmetszetét. Masszív mennyiségű, mállékony vulkanikus eredetű szikla egészen a gödör aljáig. Végül – a hideg időre való tekintettel – a falu túloldalán lévő Kecske-kő (325m) tetejére gurulunk fel. Eszméletlen a kilátás, mondanom sem kell. A kilencvenes évek elejéig itt egy szovjet katonai létesítmény volt, bunkerrel, radarral, de ez már történelem, helyét mobiltelefon átjátszók vették át. Alattunk a katonai őrzés megszűnése után a kisebbség által teljesen felszámolt, hosszan elnyúló Fencel dűlő látható. Mindent elvittek, faoszlopokat, vezetőszálakat, az elszórtan még látható kis présházak tetőanyagát kibontották. Szörnyű látvány az egész, minden az enyészeté…
Az elmúlt évek fogyasztói tapasztalatai szerint igen nehéz volt követni, hogy a fiúknak milyen területei és milyen fajtái vannak éppen, ezért megpróbáltam összegyűjteni a kurrens állapotot.
Szecskő Tamás
Nagy-Gereg: A Borsosban 3.500 tőke pinot noir, valamint 3.500 tőke cabernet franc. Az Acélosban 0.3ha 2.400 tőke rajnai rizling, valamint ugyanekkora területen 900 tőke turán. Ezen túl Tamás három hektár parlaggal is rendelkezik még itt, amely betelepítésre vár.
Peres (Nagyréde és Gyöngyöspata között): 1.2ha chardonnay (35 év körül), 0.5ha rubintos (35 év körül), valamint egy hasonló korú 1.3ha területű muscat ottonel ültetvény.
Ördöngős-tető (Szűcsi határ): 1.1ha szürkebarát (első saját telepítés).
Csákberek: 1.8ha zöldveltelini (20 év felett).
Hótó: 1.4ha királyleányka (30 év felett), 0.3ha hárslevelű (30 év felett).
Kopár-hegy: 0.9ha irsai olivér (30 év felett).
Losonci Bálint
Nagy-Gereg: 0.25ha rajnai rizling a Vár mege (Vár megetti) dűlőben, 0.3ha pinot noir a Gereg aldűlőben (2006-os telepítés, 2011-ben termett először, 777-es klón), 0.3ha-0.3ha kékfrankos és pinot noir (777) a Tamás-hegy részen, egy kevés rizlingszilváni a Virág-dombban. Tervben van továbbá syrah és kékfrankos telepítése 0.6ha területen.
Alsóhatár (Gyöngyöspata, műút alatt): 0.6ha zöldveltelini.
Csákberek: 0.5ha szürkebarát.
Hótó: 0.3ha hárslevelű.
Peres: 0.3ha magyarfrankos.
Jelenleg bérlésben művelt területek:
Lógi (Gyöngyöstarján): 2ha olaszrizling (45 éves)
Diós (Gyöngyöstarján): 0.3ha cabernet franc és kékfrankos
Sárosberek, Külső-Kajnár (Nagyréde): 1.5ha pinot noir (alap pinot-nak), turán és furmint.
(Ha megkeveredtél volna, és nem tudod hol lehetnek ezek, akkor szuper borvidéki dűlőtérképekért kattints ide!)
A kóstolás előtt röviden térjünk még ki az elmúlt két évjáratra, amelyek nem éppen kiválóként vonultak be az évkönyvekbe. Ezzel ellentétben a Mátrában mind a 2013-as év (már forgalomban), mind a 2014-es év az országos átlagnál jobban sikerült, amelynek kulcsa, hogy a régió jóval kevesebb csapadékot kapott, mint a Dunántúli részek. Ennek köszönhetően 2013 nagyon jó évjáratnak mondható, szép savakkal, kifejezett gyümölcsösséggel, várhatóan jól érlelhető borokkal. 2014 azért itt sem fog a valaha volt legjobb évként ismertté válni, de szinte össze sem hasonlítható más borvidékekkel. A jelentősen kevesebb csapadéknak, de hűvösebb időjárásnak hála szintén tiszta, szép savú borok születtek, amelyek esetenként a koncentrációt sem nélkülözik. 2013-2014 enyhe tele a kemény fagyok hiányának árnyoldalát is megmutatta. Bizonyos ültetvényekben rendkívül elszaporodott az ékköves faaraszoló hernyója (milyen szép neve van a kis rohadéknak, nem?), amely az éppen kihajtani készülő rügyek közepét rágja ki. Védekezni nehéz volt ellene, az idősebb helyiek 30 éve nem láttak ilyen pusztítást. Szecskő Tamás chardonnay-ja majdnem teljes egészében áldozatul esett.
A kóstolt borok:
Losonci Rajnai Rizling 2014 (minta)
Opálos, még tisztulnia kell. Testes, nagyon tiszta, nagyon intenzív, kifejező és lendületes savakkal, abszolút fajtajelleges. Talán az optimálisnál több cukor van benne, de még nem állt meg a pötyögés. Ígéretes és mutatja a rajnai potenciálját ezen a területen!
Losonci Zöldveltelini 2014 (minta)
Visszafogottan gyümölcsös csak, de tiszta, korrekt, jó savval.
Losonci Olaszrizling 2013 (minta)
Függönyös művelés, idősebb tőkék, kb. 70dkg/tőke terhelés, még nulla kénen erjedget, hamarosan palackba kerül. Illata inkább érleltes-fűszeres, mint gyümölcsös, bár elég jó egyensúlya van, kevésbé fajtajelleges. Nyilván kénezés és palackozás után kellene megnézni.
Losonci Hárslevelű 2013 (minta)
Három napot ázott héjon. Illatában virágok és némi reszelt alma. Kóstolva már felismerhetően narancsboros, zamatos, virágos, remek savakkal és támogató tanninnal. Itt is kénezés után volna fair ránézni.
Losonci Rajnai Rizling “TBA” 2013
A száraznak szánt rajnai közül kiválogatták a botrytiszes szemeket (80%), majd egy üvegballonban készült belőle édes bor, összesen kb. 20 palack. Testes, elegáns, nagyon tiszta, kiváló savakkal, jó sav-cukor aránnyal. Nagyon hosszú, szinte felrobban. Kiemelkedő!
Losonci Pinot Noir Válogatás 2013
Most fog piacra kerülni. Kifejezetten fajtajelleges, jól definiált pinot noir-os gyümölcsösséggel, szépen tartó, emelkedett savtartalommal. A háttérben jó minőségű fa-fűszerek dolgoznak, az egész bor nagyon vonzó, friss és zamatos. Az eddigi legjobb pinot noir Bálinttól.
Losonci Gereg Kékfrankos 2011
Ezt a bor még novemberben kóstoltam, nem sokkal palackozás előtt, elég vad dolognak tűnt, szerencsére kezd talán lenyugodni. Három évet töltött fában, a 14.5%-os szeszhez 7.9g/l sav jutott. Szép vonzó illat, cseresznyével, meggyel, érleltes hatású, de tiszta. Savanyú gyümölcsök által dominált aromatika, nagyon intenzív a bor, szinte felrobban. Nagyon magas sav egyengette szerkezet, közepes-magas mennyiségű tanninnal, szép fűszerekkel, hosszú lecsengéssel. Biztosan időre van még szüksége, de már most is látszik benne az érték bőven.
Losonci Turán 2014 (minta)
A sokszor nagy testű, hömpölygősen vastag turán antitézise. Könnyed, laza szövésű, sok porosan textúrált tanninnal, muskátlis mellékzöngékkel, jó savval. Nem az én világom, de turánnak turán, az tény.
Szecskő Szürkebarát 2014 (minta)
Még nem volt fejtve, seprőn van tartályban. Lendületes, citrusos, seprős, kissé zárt, de jónak tűnik, kívánja a fejtést és a kénezést.
Szecskő Zöldveltelini 2014 (minta)
Szintén még fejtés előtt. Hasonló stíl, seprős, élesztős, de jó szerkezetű bornak tűnik.
Szecskő Rajnai Rizling 2014 (minta)
Szűztermés. 349-es klón, valamint Bott Frigyes által a híres Egon Müllertől kért fajtaváltozatokból. Na, ez szíven ütött. Traubis, élesztős és seprős, de rendkívül tiszta és szép gyümölcskaraktere van, zöldalmával, őszibarackkal. Fantasztikusan intenzív, de mégis könnyed, a remek savak frissen és lendületben tartják. Nagyon ígéretes és megint csak villan a rajnai-potenciál!
Szecskő Chardonnay 2013
A tőkék átalakítás alatt voltak, a visszavágás miatt 30dkg/tőke szőlő termett. Tartályban készült, 4-5g/l cukor maradt benne. Finoman vonzó, elegáns, jó savú, nagyon tiszta és szépen elkészített, a seprőkeverés jegyei éppen annyira érezhetőek rajta, amennyire kell.
Szecskő Szürkebarát 2013
Országszerte nagyon jót tett a 2013-as év hűvös őszi időszaka a szürkebaráttal. Ez a bor itt ennek egy kiváló példája. Tiszta, virgonc savú, nagyon szépen definiált gyümölcsökkel, szép lecsengéssel, miközben a fajtajellegen sem esett csorba.
Szecskő Cabernet Franc 2012
Szűztermés, 100% tartályban készült. Rendkívül vonzó illat, ismét csak nagyon tiszta, kék virágokkal, meggyel, fekete bogyósokkal és diszkrét fűszerpaprikával. Kóstolva testes, kakaóra, fekete bogyós gyümölcsökre és aszalványaikra emlékeztető aromákkal. A tannin jó, a sav szintén, utóbbi talán kicsit lehetne több. A hosszú lecsengést fűszerek és mazsola színezik, amely némi túlérésre utal. A tőkék fiatalok, van hova nőniük és balanszot találniuk, de a bor jól mutatja, hogy ebből még valami nagy dolog is lehet, ott fent a Geregben.
(Nagy köszönet a kiváló borokért és a látogatásért. A Mátra jó, menjetek a Mátrába és támogassátok a Tőkéseket lelkileg, szellemileg, anyagilag, mert megérdemlik!)
Kapcsolódó lapok:
Losonci Bálint: http://www.losonci.hu/
További információ: http://www.tokesek.com/