A villányi portugieser ideális gumicsont a hazai borközvéleménynek: évek óta kíméletlenül rágódunk rajta, mely rágódásnak köszönhetően mára talán eljutottunk odáig, hogy semmi sem biztos, és még annak az ellenkezője sem. A helyzet ugyanis magyarosan kettős: miközben a hangos, durva becsléssel a teljes oportóspektrum jó kétharmadát lefedő, két Mátyás Királynyi befektetésért hamis villányi életérzést kínáló széria belefulladt saját kicsinyes gyengeségébe, addig néhány helyi különc azon dolgozik, hogy bebizonyítsa, lehet ezt másképpen is csinálni. Óvakodnék tehát a fajtadegradáló sztereotípiától, ugyanis végre nem ígéret, hanem iható bizonyíték a jó villányi oportó. A mezőny szélsőségességét az idei kötelező, szintidőre lefutott portugieser-körünk is példaértékűen bizonyítja. Nem tudok általános következtetéseket levonni, mert nincsenek. A csoportos ivások esetén megszokott négykezes beszámolónkkal elsősorban – közszolgálatilag – azt szeretnénk üzenni: lehet még feltámadás.
Egyrészt hullámzó teljesítményt mutat évről-évre, másrészt újborként az első eresztéssel, rozék és fehérek között kerül a novemberi polcokra, úgyhogy október végén már minimum merész kísérlet tavalyival próbálkozni. Mi mindenesetre nem adjuk fel olyan könnyen. Tény, hogy bort ilyen gyorsan még sosem láttam megdögleni: frissen bontva még őriz valamit tavalyi fényéből, és bár tényszerűen savhiányos, maradt benne annyi gyümölcs, hogy örömmel vedelhető hektószámra. Kár, hogy az oxigén alig egy óra alatt kiütéses győzelmet arat. Nem kizárt, hogy tavasszal a végére kellett volna járni. Bontáskor 4 pont, fél óra múlva kettő, az átlagosan 3 pont. (1650 Ft, hihetetlen, de még polcon van, Bortársaság)
Fiatalos, közepes intenzitású bíbor szín, és ennek megfelelően friss illat. Legalábbis eleinte. A savanyúcukros, málnás illat hamar átmegy főttesbe, majd idővel oxidált fehérboroknál jellemző reszelt almásba. Ízében az érett málna minimális csokoládéval és fűszerrel egészül ki. Savhiányos, így lágy és rövid is, de rapid ivók ezt aligha fogják felróni neki, mert gyümölcsösségének köszönhetően gyorsan elfogyasztható, és egyébként sem arra készült, hogy eltegyük másnapra. Frissen 4p, de gyorsan megy lefelé. (furmintfan)
Mayer Portugieser 2013
Ha minden akaraterőmet és tehetségemet arra összpontosítom, hogy konkrétumokat írjak erről a borról, akkor sem megy. Pontosan olyan semmilyen, mint a nagyátlag. Egy a kéttucatból. Jó, vitathatatlan előnye, hogy a saját szűk kereti között hibátlan, és a Günzerrel ellentétben még él. Laza, gyümölcsös, jól iható, érdemi mondanivalót, eleganciát, hovatovább izgalmat véletlenül se keressünk benne, ellenben a palack egy órás szintidőn belüli beverése esetén a panasz garantáltan elmarad. Kapaszkodva, de eléri a 4 pontot. (1690 Ft, Bortársaság)
Tipikus oportó-illat: animális jegyek és erdei gyümölcsök. Ízében is cseresznye, meggy, málna, kékszőlő. Nem egy bonyolult történet, kellemesen gyümölcsös, vékony, ehhez képest viszont alkoholos. A magyar portugieser-mezőny jellemző képviselője. 4p.(furmintfan)
Sauska Portugieser 2013
Egészen tragikus, főleg az elmúlt két évjárat tükrében, arról nem is beszélve, hogy a megbízhatóság hazai ikonjaként jegyzett villányi pince próbálkozása. Gyakorlatilag ihatatlan, és ezt alig akartam elhinni. Orrban határozottan büdös, ráadásul esélye sincsen kiszellőzni. A korty fésületlen, zabolázatlan: párhuzamosan keserű, savanyú, édes és animális. Rövid és buta, cserébe rendkívüli módon túlárazott. Célszerű messziről elkerülni. Sovány 2 pont. (2400 Ft, Bortársaság)
Már illatban sem tiszta: fülledtséggel és csatornaszaggal büntet, amely mögött enyhén édeskés gyümölcsös-fűszeres, kék virágos jegyek erőlködnek, de hiába: nem jutnak át a csatornafedélen, és szellőzéssel sem sokat javul a helyzet. Sajnos szájban sem túl meggyőző: savai élénkek, de valahogy külön életet élnek, a hordó érintésnyi tanninnal és egy kis édes vaníliával jelentkezik, kevéske neutrális savanyú bogyós gyümölcsösség is felfedezhető benne, de mindez nem áll össze egy koherens egésszé. Ráadásul drága is. Jóindulatú 3p. (furmintfan)
Hummel Jammerthal Portugieser 2011
Ha a címke nem állítja, hogy portugieser, akkor biztos, hogy nem sikerül beazonosítanom. A fajta keretein belül értelmezhetetlen, vörösborként izgalmas és sokszínű tananyag. Akkor is, ha az illat kétségkívül megosztó: az átlagnál magasabb illó egy kevés animalitással megtámasztva a küzd az indokolatlanul sok piros gyümölccsel, amely küzdelem szellőzéssel csak sokszínűbbé, fűszeresebbé és izgalmasabbá válik. A korty vastag, ízes, arányaiba, élvezeti értékébe alig lehet belekötni. Egyedi, s így kilóg a mezőnyből. Szöszölni kell vele, meghálálja. Sima 6 pont. (4950 Ft, Borfalu Bortéka)
Standard magyar oportó-mércével mérve teljesen értelmezhetetlen bor, árában is, minőségében is, paramétereiben is. Már színe is jelzi, hogy más ligában játszunk: játszótársaihoz képest sötétebb és sűrűbb. A fajtához mérten valószínűtlenül tömény illata van: bőr, enyhe istállóság, kicsi temperás illó, majd szellőzéssel szárított kék szirmú virágok, erdei gyümölcsök, földes jegyek és rengeteg fűszer (szerecsendió, szegfűbors, fahéj). Ízét fűszeresség, kék szirmú virágok és fekete bogyós gyümölcsök hármassága határozza meg (főleg előbbi), finom földességgel párosulva. Savszerkezetét tekintve inkább széles, mint magas, tanninja is megvan közepes, kicsit szárít is, de nem bántó. Kerek, koncentrált, közepesnél hosszabb. A sor legkomolyabb, legkomplexebb tagja, nem is érdemes portugieser-szemüveggel nézni rá. 6p.(furmintfan)
Wassmann Portugieser 2013
Fajtaazonos, koncentrált és izgalmas – túlzás nélkül a legjobb villányi portugieser, amit valaha ittam. Az illat mentes bárminemű durva bőrös-állatos mellékzöngétől, gazdagon gyümölcsös és fűszeres, mindamellett kicsit sem tolakodó, a fajélesztős-kokszos gyanú fel sem merül. Mégsem orrban, sokkal inkább szájban mutat irányt: rendezett és sűrű, szép a tannin, tart a sav, a korty a közepesnél bőségesen hosszabb, van íve, eleje, közepe és vége. Tartalmas és élvezetes, de egyáltalán nem nehéz. Lendületből ürítettük ki a palackot. Kell ennél több? Nekem nem. Erős 6 pont, óriási vétel. (2490 Ft, Borfalu Bortéka)
Tiszta és egészen koncentrált illat: meggy, pici avar, bőr. Szerkezetében is jóval túlmutat az oportó-átlagon: a korty tömör, savai lendületesek és hosszan kitartanak, a tannin finomszemcsés és jó minőségű. Ízében fekete bogyós gyümölcsök és meggy mellett kis csokoládé és fűszer is feltűnik, a korty második felében a hordó édesfűszeressége nagyobb szerepet kap. Rétegzett, egyensúlyos és meglepően hosszú. A tipikus magyar példáknál jóval borszerűbb, komolyabb képet mutat. A Hummel egy fokkal komolyabb bor, de a Wassmann adta a legtöbb élvezetet. 6p-. (furmintfan)