Idén hatalmasodott el rajtam az érzés, hogy talán van már pár olaszrizling-referencia ebben a kis országban. Borblogger kollégáink tollából számos fajtakóstolóról olvashattunk az idén, sőt az év elején Jásdi István csopaki termelő még valamiféle olaszrizling-konferenciát is szervezett. Ehhez képest a Pannon Bormustrán bíráló – számomra egyébként igen nagyra becsült és igazodási pontot jelentő – Matt Kramer lehűtötte a lelkesedésemet, kijelentette ugyanis, hogy az olaszrizling egy lúzer fajta, amit sürgősen el kellene felejtenünk. Képzavarunk eloszlatásához a fenti „jelenségek” farvízén ültünk össze, hogy vakon ránézzünk pár kiemelkedőnek tartott olaszrizlingre.
Vigyázat: ez egy archív kóstolóról készült beszámoló 2011 áprilisából! Mivel csak pár hónapja követek el itt posztokat, fontosnak tartom a közelmúlt néhány fontosabb kóstolójának visszamenőleges feldolgozását. Ne hagyd figyelmen kívül, hogy az elmúlt 8 hónapban ezek a borok előnyükre vagy hátrányukra is változhattak! Lássuk csak:
Gál Lajos Tagi Egri Olaszrizling 2007
Olaszrizling referencia-termelő. Közepes citrom szín. Illata kis mustárral nyit ránk, jelentősen fülledt, a közepesnél nem intenzívebb. Kis várakozás után édeskésség, mézesség érezhető, majd a fehér húsú gyümölcsök is előbújnak, némi birssel, trópusi gyümölcsökkel, fehér virágokkal és jelentős túlérett jeggyel, erős a gyanú, hogy botrityses szőlő is került az anyagba. Már orral is szép mennyiségű fa érezhető, de a fás jegyek minősége gyenge, füstösség és vanília távoli, tisztátalan emléke uralja az illatot. A szellőzéssel igen kellemetlen technocolos-illós, de leginkább xyladecorra emlékeztető szagok válnak uralkodóvá. Szájban nagy testtel találkozunk, krémes-olajos és vajas állag a meghatározó, de ez sem képes elfedni a túlzó alkoholt. A sav kevés, lágy bort szül. Fehér húsú gyümölcsöket, érett almát érezhetünk némi vaníliában fürdetve. Az egész csak egy közepes, kesernyével keretezett lecsengést produkál. Másnapra valamivel szebb lesz a bor, illata kiszellőzik, kevesebb fát érezni. Az olaszrizlingek Burgundia-paródiája, biztosan nem ez álmaim rizling-hercegnője. A komplexitás miatt kompenzatórikus 6 pont. Túlzónak érzem a 4 000Ft-os árat. 13,0%.
Váli Badacsonyi Olaszrizling 2009
A halvány citrom megjelenés korábban szedett szőlőre és kevésbé oxidatívan kezelt borra utal. És valóban, a kellemes fehér virágos és parfümös illat mellett zöldesebb, paprikás hangulattal találkozhatunk. A közepesnél nagyobb test ellenére is krémes, virgonc kis savai vannak, de aromái nem túl intenzívek. Citrusok és alma foglalják keretbe az enyhén zöldes hatású bort, a lecsengés közepesnél valamivel hosszabb, rizlinges keserűmandulával távozik. Kellemes ital, nem akar többnek látszani, mint ami. A társaság egy részének ez a bor tetszik a legjobban, van ki 7 pontot is kiált. Én csak erős 5 pontot tudok kimérni. 12,5%. 2 000Ft. Ésszerű árazás, tiszta munka.
Gál Lajos Tóbérc Egri Olaszrizling 2007
A közepesnél intenzívebb, édeskés-mézes illattal nyit, benne botrytis-gyanú, zöldfűszer, fehér virágok, őszibarack, füst és az olaszrizlingre sokszor jellemző fülledt lábszag. Érett és túlérett gyümölcsöket egyaránt érezhetünk benne, sajnos itt is kis illó rontja a képet. Kóstolásra száraz, a test nagy, mézes-botrytises, barackos, citrusos, itt is érett és túlérett gyümölcsök a meghatározók. A lecsengés hosszú, rizlinges-kesernyés. Sűrű bor, a magas alkohol alig érezhető, a komplexitást a túléretten szedett szőlő adja, nem a termőhely vagy a fajta. Ennek ellenére egészen jól fogyasztható és jól elkészített. 7 pont alja, talán-éppen. 14,5%. 4 000Ft.
Figula Sáfránykert Olaszrizling 2009
Több jó véleményt is olvastunk róla, ezért került a sorba. Az illatát sajnos elsősorban a kén uralja, ami szúrós, gyógyvizes és záptojásos karaktert ad, a háttérben némi fehér virágos és almás illat bujkál. Inkább szag, mint illat, erősen taszító. A test közepes, az alkohol brutálisan kiérezhető, alig van aromája, a közepe lyukas, valami kis almásságot lehet sejteni. A lecsengés közepesnél nem hosszabb. Másnapra sokat fejlődik, a kén majdnem eltűnik, az aromák kinyílnak. Elképzelhető, hogy egy gyenge pillanatában nyitottunk rá. Első nap 4 pont, második nap 5 pont. 15,0%. 3 000Ft.
Kakovostno Vino Stajerska Laski Rizling 2007
Egy szlovén olaszrizling, a termelőt nem ismerem, kontroll-tételnek tettük be. Közép citrom szín. Illatában áradó parfüm, kamillatea és szappan, amit száraz lószar, lábszag és oxidáció nyoma tesz igazán kellemetlenné. A közepes test mellé a közepesnél magasabb sav, citrusosság és sonkás aromák dukálnak. Egyszerre oxidált és friss jegyeket is felvonultat, alig van valami aromája. 3 pont. 11,0%.
Spiegelberg Somlói Olaszrizling 2008
Kedvelt somlói kézműves pince, igen jónak véleményezett tétel. Illatában mézet, füstösséget és kevés almát érezhetünk. A jelentősebb mennyiségű botritys mellé sajnos technocolos-illós aromák is szegődnek. Az ezt kiegészítő minimális fahatás, fehér virágos, barackos és parfümös szappanosság összességében komplex illatot ad. Közepesnél teltebb, krémes állagú, az erős botrytises jelenlét mellett tapadós cseresség érezhető. Alig találunk gyümölcsöt a borban, a botrytis-indikátor sárgabarack mellett kevés almásság van jelen még. Az utóíz hosszú ugyan, de az intenzitás csak közepes. 5/6 pont. 13,5%. 4 000Ft.
Somlói Apátsági Pince Olaszrizling 2009
Sok jó értékelést begyűjtött, sokak által nagyra értékelt somlai tétel. Közép citrom szín. A közepesnél visszafogottabb illat, fehér virágos, szappanos, a gyümölcsöket szőlő képviseli. Kóstolásra telt borral találkozunk, túlérett, mézes karakterű, jelentősen érezhető a botrytis, amely sárgabarackos gyümölcsösségben jelentkezik. A sav a közepesnél több, de szinkronban mozog a beltartalommal és a maradékcukorral. A kortyközép kissé lyukas, a hosszú lecsengés némi cserességet hoz, a még kellemes fanyarság mellett keserűség is érezhető. Nem igazán fajtajelleges, inkább a túlérett jegyek uralta, nem túlzottan összetett bor. Egy pohárnál többet nem tudnék meginni belőle. Másnap ránézve egyre sűrűbbnek, egyre nehezebbnek tűnik az anyag. 5 pont. 14,0%. 3 000Ft.
Jásdi Siralomvágó Olaszrizling 2008
Közepes citrom megjelenés. Közepesen intenzív, tisztán definiált illat, fehér virágokkal, szappannal, szőlővel és almával. Ezúttal nincs botrytis, ami kifejezetten érvényesülni engedi a fajta illatjegyeit. A test a közepesnél nagyobb, a szájban sincsen túlérett karakter, frissen citrusos, érett fehér húsú gyümölcsökkel, almával, nyári almával. A lecsengés hosszú, a struktúra és az elegancia az eddigi borokat kenterbe veri, az alkohol picit érezhető, de egyáltalán nem hat túlzónak. A jó savak mellé frissítő tisztaság társul. Ez igen, én ilyen olaszrizlingeket szeretnék inni! 7 pont. 13,5%. 5 000Ft.
Kaló Imre Egri Olaszrizling 2002
A szomolyai legenda közel kilenc éves palackja. Közép arany szín, meglepően sötét. Intenzív, főként füstös, sonkás illat, töppedt gyümölcsös karakterrel, botritys-szel, mézzel, kenyérhéjjal, aszalt fehérhúsú gyümölcsökkel, kevés gyógyszerrel és technocollal. Igen komplex, szeretni – és egyenlő eséllyel valószínűleg utálni is – lehet. A korty valószerűtlenül vastag, húsos és harapható, félszáraz szintű maradékcukrot érezhetünk, aromáiban mézes és narancshéjas. A botrytis jelenléte nem vitatható, fehérborhoz mérten eléggé cseres. Az utóíz hosszú, de jelentősen kesernyés. Nagyon gazdag, óriási beltartalmú bor, a maga rusztikus egyensúlyával inkább érdekesség, mint jól fogyasztható vagy ételhez társítható ital. 6/7 pont.
Losonci Úrráteszi Olaszrizling Mátra 2008
Közép arany megjelenés. Illata friss, szőlős, almás és szappanos, nem túl összetett vagy izgalmas. Kóstolásra a test nagy, botrytist gyanítunk ismét, nagyon kevés aroma érezteti magát. A beltartalom nagy, de íze nem sok. Lusta és üres, az alkoholtartalom bántóan magas. Korábbi értékelések jelzik, hogy ez a bor bizony valaha többre is képes volt, a mi palackunk ezek szerint a lejtőn van. Nálunk ma este 4 pontnál biztosan nem több, másnapra némiképpen nyílik és szebb, de így is maximum 5 pont. Maradjunk a 4/5 pontnál.
Mintha Szent Grálként keresnék a termelők az olaszrizling „nagybort”. Túlérettség, botritys, mézes karakter, illósság, itt-ott a fajtához nem patentül illeszkedő hordóhatás. Próbálkozni ugyan dicséretes, de azt csak erős alapokkal a hátunk mögött érdemes. Frissesség, gyümölcsösség, tisztán definiáltság és csavarzár. Hol vannak ezek az olaszrizlingek? Személy szerint sokkal inkább fogyasztanék egy ilyen könnyed hangvételű bort, mint a kóstoló legtöbb túlérett, gyümölcsöktől megfosztott és bizony sokszor drágán mért tételét. Olyan jól cseng az olaszrizling neve itthon, jó árazással, frissességgel és gyümölcsösséggel talán ezreket tudna visszacsábítani a borisszák táborába.
(a képet a http://www.austrianwine.com oldalról kölcsönöztem)