Nemrégiben merült fel az ötlet, hogy –többek között drbarta és ironman bortársaim közreműködésével- nézzünk meg néhány bort a zseniális szomolyai erdész-borásztól, Kaló Imrétől. Annál is inkább, mert állandó szerzőtársam már lassan jobban ismeri a rajnai rizlinget és a zöldveltelínit, mint a németek és az osztrákok, de Kaló mester boraiból egyelőre korlátozott kóstolási tapasztalattal rendelkezett. Ezt a „hiányosságot” pedig pótolni kellett villámgyorsan. Megtettük, a kóstolási jegyzeteket ezúttal is „négykezes” formában tesszük közzé. Az alábbi borok járultak hozzá esténk szebbé tételéhez:
Kaló Imre: Olaszrizling 2002.
pardi norbi: Nem szokványos, 7 (hét!) éves fahordós érlelés után tavaly került palackba. Aranysárga szín. Illata tiszta, intenzív és abszolút egyedi: finom pörkölési aromák, gazdag virágosság és egy visszafogott, de nagyon karakteres krétásan ásványos jegy. A korty tökéletesen gömbölyű és hihetetlenül összetett: az illatban már megismert pörkölési jegy itt kevésbé intenzív, helyette azonban gyümölcsösséget és jelentős mineralitást kapunk és olyan elképesztően csiszolt, magabiztos savszerkezetet, amelyet csak nagyon kevés magyar borban lehet megtalálni. Nehéz betelni vele, ha rászánunk 2-3 órát (szerintem akár többet is lehetne) a boncolgatására, akkor újabb és újabb izgalmas rétegeket fedezhetünk fel, a savak végig szépen zizegnek, egy pillanatra sem hagyják megbicsaklani a kifejezetten nagy testet. Pazar bor, vélhetően pályafutása csúcsán, hogy meddig marad ott, annak megjóslására nem vállalkozom. 8 pont.
drbarta: Illata intenzív, az érett gyümölcsösséget finom füstösség és kávé gazdagítja. A korty kiváló felépítésű, telt, de nem túl tömör, feszes, de nem szikár. Gazdag, vastag és krémes, de élénk hangulatú, minden részlete illesztésmentesen illeszkedik. A savak mesések, a fajtával való eddigi tapasztalataimnak ellentmondva érett, de lüktető gerincet képeznek, finom konzisztenciájúak, rétegzettek. Aromái nem félelmetesen összetettek, de vannak zamatok, és jócskán találhatunk még gyümölcsöket is, korának ellentmondva, petrolosság, vagy tercier hangulat egyáltalán nincs. Fajtajellegzetesnek nem mondanám, egyedül a lecsengésben szolid fűszerezésként megjelenő kesernye lehet árulkodó. Zseniálisan jó bor, megmutatja milyen, amikor vastag, telt, érett jelleg mellett mégis makulátlan az elegancia. Ereje nem párosul drámaisággal. Gördülékeny és magától értetődő, bárminemű súlyosság, vagy robosztusság nélkül. Harmónikus. 8 pont.
Kaló Imre: Cabernet franc 2006.
pardi norbi: Közepes rubin szín. Intenzív illatából leginkább kakaós, virágos (ibolya), édesfűszeres jegyeket tudtam kiszagolni. Megkóstolva szembeötlő gazdagsága és fiatalsága. A pikáns kakaós jegyek mellé felsorakoznak a gyümölcsök (leginkább szeder és fekete áfonya) is és az elmaradhatatlan krétás mineralitás. Izgalmas, összetett. Virgonc, érett savai mellé jelentős mennyiségű érett, de még nem kellően integrálódott tannint is kapunk. Komplex bor, egyelőre kissé különálló alkotórészekkel, hosszú utóízzel. Érdemes még eltenni, megfelelően tárolva csak előnyére változhat akár évekig is. Jelenleg 7 pont.
drbarta: Kifejezetten fineszes, összetett illat, nem adva ki azonnal értékeit, benne feketecseresznye, feketecsokoládé, zöldfűszerek. Szájban telt és feszes, az aromatika az illatban megismert komponensekkel hűvös, de összetett. Savai sokan vannak, szerkezetében fontos építőelemnek bizonyulnak, komoly tartást adnak, de mellette tannin is akad jócskán, a lecsengésben sajnos erőteljesebb szájnyálkahártyösszehúzódást is okoznak, mint ami összeférne a harmóniával. Van benne mélység , erő és elegancia, de még túl fiatal és kemény. Ígéretes bor, és teljesen korrelál azzal a képpel, ami a cabernet franc-ról él bennem. 6 pont.
Kaló Imre: Cabernet sauvignon 2006.
pardi norbi: Közepes rubin szín. Illata leginkább ásványos és fűszeres (semmiféle paprikásság nincs, sokkal inkább édesfűszerekre asszociáltam), egyelőre határozott hordós pörkölési aromákkal. Nagyon hasonló ízében is, a gyümölcsös jegyek szinte teljesen hiányoznak, elsősorban ásványos a bor, erőteljesen magán viselve a hordós érlelés nyomait. Sok érett tannint tartalmaz, élénk, de jó állagú savakkal. Mindezen komponensek külön utakat járnak, véleményem szerint évek kellenek a tökéletes összecsiszolódáshoz. Akinek van ebből a borból, tegye el, komoly javulás várható tőle. 6 pont.
drbarta: Egy a stílusában is gyökeresen más bor, a különbség többnek tűnik, mint amennyit a két fajta eltérései indokolnának. Ez a bor már illatban is rendkívül buja, mély, mediterrán hangulatú, meleg és fűszeres, kis túlérett hangulattal. Szájban játékosabb, savai kifejezetten vibrálnak, jobban meghatározzák a szerkezetet, mint az egyébként nem túl sok tannin. Komplex, vidám, még szintén túl fiatal bor, ezúttal teljesen másmilyen, mint amilyen kép a fajtáról bennem él. 6 pont
Kaló Imre: Egri bikavér 2000.
pardi norbi: Nagyon örülök, hogy sikerült szert tenni erre a 10 éves, kiváló formában levő borra. Közepes rubin szín. Illata és íze is nagyon hasonlít a franc-éhoz, kakaós, ásványos, csipetnyit fahéjas és gyümölcsös (szeder). Nehéz szétszálazni összetettségét, de úgy érzem nincs is rá szükség, leginkább fogyasztani és élvezni kell. Jelentős sav és tannintartalma szinte tökéletesen integrálódott, de még egy parányi kerekedést el tudok képzelni. Nagyon feszes, jól struktúrált, komoly mélységekkel rendelkező magyar vörösbor. Utóíze hosszasan kitart és meglehetősen komplex. 8 pont.
drbarta: Nagyon komplex, gazdag és kifinomult illat, feketebogyós gyümölcsök mellett, dohány, fűszerek, ásványok. Szájban mind aromatikailag, mind szerkezetileg nagyon összetett, a savak együtt lüktetnek az ízek mélységével. Az alkotórészek szépen összesimultak. Szép állagúak a savak és a tannin is bársonyosabb, mint az előző vöröseknél, de ezen kívül még ez is nagyon fiatal érzetű bor az öregedés jelei nélkül, ami feltehetőleg még mindig felfelé halad. Hűvösen elegáns jellegében inkább hasonlít a cabernet franc-ra, így szépen demonstrálja, hogy miért lehet érdemes azt is pihentetni. 7 és 8 pont között, közelebb az utóbbihoz.
Kaló Imre: Shiraz (édes) 2008.
pardi norbi: Aki járt már Kaló Imre pincéjében bizonyára szembesült meghökkentő dolgokkal és csupa nem szokványos bort kóstolt. Ez a shiraz sem mindennapi bor, aszú technológiával készült, tehát lényegében botritiszes édesbor. Nagyon nehéz hova tenni annyira szokatlan, de azért egy rövid jellemzést adok róla. Közepes mahagóni szín. Illata és íze is intenzíven datolyás, fügés, mazsolás, fahéjas, teljesen mediterrán hatású. Rögtön egy édes sherry ugrott be róla (leginkább egy Pedro Ximenez). Jelentős tannintartalma és teljesen külön utakat járó savai vannak, egyelőre messze a harmóniától. Utóíze hosszú, de van benne egy számomra kellemetlen kesernye. Érdekes bor, akinek van lehetősége próbálja ki. 6 pont.
drbarta: Átható illat, mazsolával, madeirás hangulattal, és szúrós illóssággal, mely nagyon nehezen akar kiszellőzni. Szájban nagyon koncentrált, lehengerlő, mindenből sok van neki, maradékcukorból, savból, alkoholból egyaránt. Megvan a magasság, a szélesség és a hosszúság, de balanszból és harmóniából egyelőre még kevés, az alkotók szétállnak, hol az egyik, hol a másik válik túl sokká. Mind megjelenésben, mind aromatikában egyáltalán nem emlékeztet vörösborra. Nagyon érdekes tétel, de nagyon nehéz lenne értékelni. 4 és 7 pont között bármi lehet, én maradok halvány 6 pontnál. A beltartalma és egyedisége egyértelműen magasabb osztályba, a finesz hiánya, darabossága, illóssága pedig alacsonyabba predesztinálná.