Az ungerttel (eddig) felesben szerzett Kreinbacher-párosok "sorozatunk" spontán megszületését a tulajdonképpen a merő véletlen hozta, ahogy az alant olvasható harmadik részét is.
Történt ugyanis, hogy véletlenül nagyjából egy időben bontottunk egymástól függetlenül 2-2 bort a somlói pincétől, így kezdődött az egész. Aztán úgy folytatódott a múlt héten, hogy megint egy napon szereztem be a pincétől két bort, különböző forrásokból, és egy napon is nyíltak ki.
Voltaképp ez a Kreinbacher-páros igazából két St. Ilona bor, sőt az egyik még Szent Ilona Borház, de mint tudjuk, ez mind egy céget takar, úgyhogy felesleges elveszni a részletekben.
Bár a két bort korukra nézve nem kevesebb, mint öt év választja el egymástól, mindkettő mostanában került a polcokra. Ha úgy vesszük, egyik sem mondható kifejezetten fiatalnak, mégis egészen biztosan más-más közönséget céloznak meg.
Az egyik bor tudomásom szerint korábban forgalomban volt már, de most újra előkerült valahonnan.
A borászat másik tétele a hipermarketek polcain St. Ilona címke alatt viszontlátható sorozat legújabb tagja.
Lássuk, mit rejtettek a palackok!
St. Ilona Nagy-Somlói Cuvée 2011
Úgy tűnik, hogy Kreinbacherék a St. Ilona márkanevet megtartották ugyan, de kizárólag a hiperes boroknak, és ezen címke alatt 999 magyar forintért bizony igen jó ár/érték arányú tételekhez juthat az ember. Talán a 2010-es furminttal kezdődött a sorozat (és talán az is volt eddig a legizgalmasabb tagja a sornak), azóta pedig folyamatosan jönnek a St. Ilona borok a polcokra. Eddig mindegyikből vásároltam, minimum egy, de inkább több palackkal, és csalódást sosem okoztak. Az izgalomfaktor hullámzó, de ezért az árért nem kell csodát várni, az elvárható hibamentes, jól iható bort viszont mindig megkaptam.
Olaszrizling, tramini, hárslevelű és szürkebarát házasítása. A címke szerint fiatalon került palackba, eszerint viszont egészen hosszú ideig érlelődött, mielőtt a tételt forgalmazó áruházlánc polcaira került. Kárára nem vált, a bor simán hozza a kötelezőt, ár/érték arányban ismét egy remek vétel.

Illata eleinte eléggé visszafogott, sós citrusos, majd ahogy nyílik, zöldalma, körte, virágok is megjelennek. A korty meglepő intenzitással nyit, rendesen dolgoznak a savak, egy kis krémesség is van a közepén, és bár nem túl hosszan tart a bor, van eleje, közepe és vége. Citrusok, zöldes gyümölcsösség, zöldalma, körte, pici zöldfűszer, némi vanília keretezi az arányos szerkezetet. Nem mondanám összetettnek, mégis van karaktere, nem is egy szuper-koncentrált bor, ugyanakkor van mögötte szerkezet és beltartalom, és mindemellett jól csúszik is. Nálam ezért már jár a best buy plecsni. 5 pont alja. (999 Ft - Aldi)
Szent Ilona Borház Barát-szikla 2006
Gyanús volt, hogy én ezzel a borral találkoztam valaha, "a rímek ősi hajnalán", - ahogy tanult barátom szokta volt mondogatni Adyt idézve -, és kis kutakodás után egy régi Excel-táblában rá is leltem egy szűkszavú kóstolójegyzetre, ami 2012 januárjára datálódik és így szól: "minerális, benzines, citrusos illat, citrusos, ásványos, sós íz, közepes+ sav". Lássuk be, attól nem kellett tartani, hogy ez a jegyzet komolyan befolyásolja ítélőképességemet és érzékeimet több mint 3 év elteltével, és a bor azóta feltehetően változott is, úgyhogy vissza is ugranék a jelenbe.
A pincészet által nyújtott információk szerint a Somló-hegy déli oldalán található Barát-szikla nevét a szerzetesekre emlékeztető alakjáról kapta, jelen borunk pedig 80%-ban szintén a déli oldalról származó furmint, régi vegyes ültetvények (ezerjó, rizlingszilváni, stb.) termésével kiegészítve.
Már a színe is okoz egy kis meglepetést: mélyebb, erősen aranyba hajló színre számítottam, erre maximum jó közepes citromszínű bor fogad a pohárban. Illatra nézve elég egyedi jelenség: füst, whisky (inkább a füstösebb skót vonal), édesfűszerek, sós citrom és aszalt barack. Kóstolva meglepő intenzitással kezdenek a savak, azután a korty közepén leülnek és átveszi az uralmat a hordó fája, viszont érdekes módon még "visszajön" egy kicsit a bor, bár a vége megint kifejezetten cseres. Ízét tekintve maradt benne némi frissesség, citrusok képében, mellette édesfűszerek, vanília, aszalt barack és egy kis só jelenik meg.
A bor tehát nem esett össze, ez már önmagában megsüvegelendő, bár ugye tudjuk, hogy Somló képes hosszan érlelhető fehérborokat adni. El tudom képzelni, hogy ilyen idős tételnél nagy lehet a palackvariancia is, de az én palackom működött. Tipikus régi Kreinbacher-stílus, azaz meglehetősen markáns a hordóhatás, a bor nyolc és fél év alatt sem tudta teljesen bedolgozni a fát, a korty végén szinte csak hordó marad. Nem állítanám, hogy csak a fa tartja össze, bár kétségtelenül ez is benne van, viszont az alapanyag sem lehetett rossz. Ennek fényében az érettebb somlói borok kedvelői a hordó-tolerancia függvényében próbálkozhatnak vele. Mindenesetre egy érdekes élmény volt. A hordó miatt egyeseknél valószínűleg nem jutna eddig, de nálam mindent összevetve megvan az 5 pont. (1790 Ft - Bortársaság)