A Holdvölgy Borászat/Moonvalley Wines sokáig amolyan fehér, vagy minimum halványszürke folt volt a tokaji borászatok között, valószínűleg nem csak számomra. Néhány borukkal találkoztam a 2012-es Pannon Bormustrán, itt-ott még sikerült elcsípnem 1-1 tételt, de átfogóbb élményem sosem volt velük kapcsolatban. Berecz Stéphaniet, a birtok korábbi borászát néhány alkalommal próbáltam faggatni még régebben, minimális eredménnyel: többnyire ő is csak titokzatosan mosolygott, és türelemre intett.
Az idei Budavári Borfesztiválon egy elég hosszúra nyúlt nap egyik utolsó állomásaként végre sikerült megkóstolnom 4-5 Holdvölgy-bort, de nagyon vártam már, hogy nyugodtabb körülmények között is találkozzunk. November végén eljött a megfelelő alkalom, a Feneketlen-tó partján található Dolce Vita Bolt által szervezett kóstoló képében.
A borászat 25 hektáron gazdálkodik, 7 mádi dűlő (Betsek, Dorgó-tető, Holdvölgy, Kakasok, Király, Nyulászó, Úrágya) 19 parcellájában. A birtokközpont Mádon található. A borászat érlelő pincéje összesen 1,8 km hosszúságú járatival a környék egyik legrégebbi és leghosszabb pincerendszere. A pincerendszer egyes részeit még a XIV. századból származnak. Berecz Stéphanie 2007-től 2012-ig volt a Holdvölgy főborásza, utódja Gincsai Tamás lett, aki korábban a Dereszlánál, majd a Vylyannál dolgozott borászként. A Holdvölgy Borászat 2013-tól a Mádi Kör tagja.
A Holdvölgy magyarországi színre lépésével kapcsolatos kivárás tudatos döntés eredménye. Egyrészt – majd a borok leírásánál is látni fogjuk – a pincészet a hosszú érlelés mellett tette le a voksát, és arra törekszik, hogy borai csúcsformában kerüljenek a polcokra. Tény, hogy Lenkey Gézát és talán a Breitenbach Pincét leszámítva nem jellemző a tokaji borászatokra, hogy ennyire sokáig érleljék palackban tételeiket és 5-6 éves száraz boraikat először dobják piacra. A másik ok abban keresendő, hogy a borászat a belföldi nyitást megelőzően külföldi szakmabeliek és külföldi közönség előtt tesztelte a borokat, amelyek számos országban kedvező, sőt kiváló fogadtatásban részesültek. Persze azért futottak egy kört a 2012-es Pannon Bormustrán is, igen szép eredménnyel. A harmadik ok elég prózai: befejeződtek a birtokközpontnál folytatott munkálatok, így mostantól a teljes birtokot be tudják mutatni a látogatóknak. Felgördült tehát a függöny, a borok Magyarországon is egyre több, főleg kisebb borkereskedésben elérhetőek.
A borok két termékcsaládból állnak. A kvázi birtokborokat – Hold and Holló Dry és Hold and Holló Sweet – magába foglaló Hold and Holló brand újszerű dizájnja, a harsány színű, lehúzható szilikon-címkékkel azonnal beleég mindenki retinájába. Holdvölgy néven a prémium termékcsalád kerülnek forgalomba, elegáns, ezüstszínű címkével. Minden egyes Holdvölgy-bor egy hozzáillő latin eredetű fantázianevet is kapott. Szerencsére az elegancia és kifinomultság nem csupán a címkéket, de a borokat is jellemzi.
A szokásosnál - azt hiszem, jelen esetben a körülmények miatt indokoltan - hosszabbra nyúlt bevezető után lássuk a borokat, amelyeket az egyébként igen jó hangulatú kóstolón Gincsai Tamás főborász mutatott be.
Hold and Holló Dry 2007
Furmint és hárslevelű és sárgamuskotály. Közepesnél kicsit visszafogottabb illat, ásványokkal, neutrális fehér és sárga húsú gyümölcsökkel, kis vajjal. Hűvös karakter. Kóstolva viszonylag lágyabb karakterű, érett savak jellemzik, az alkohol ezek mellett kicsit feltűnik, de azt mondani, hogy kilóg, túlzás lenne. Ízében alma, ásványosság, kis fűszer. Sokáig már nem tartogatnám. 5+ (kb. 2700 Ft)
Holdvölgy Meditation Furmint 2007
A Betsek, Holdvölgy, Király és a Nyulászó furmint-termése összeházasítva. Almás, körtés, ásványos illat, fűszerekkel. Érett, csiszolt, inkább széles, mint magas savak, csak kellemesen melegítő alkohol. Ízében fűszerek, vanília, érett alma, körte, barack, narancs, citrusok, határozott mineralitás, nagyon finom fa. Elegáns bor, amely valóban mostanában lehet a csúcsán, és feltehetően még marad is ott egy ideig. A 7 pont megvan. (kb. 5500 Ft)
Holdvölgy Expression Hárslevelű Betsek 2008
Érett almás, körtés illat, vaníliával, némi mézzel, fűszerekkel és a háttérben zöld dióval. A furmintnál kissé lágyabb savak jellemzik, selymes, szájban jobban szétterül, a struktúra kevésbé feszes, de szépen összeérett. Érett almás, őszibarackos, sárgabarackos íz, finom ásványossággal és citrusokkal. Ez a bor is csúcsa környékén járhat, de az egy évvel idősebb furmintnak hosszabb jövőt jósolnék. Majd az idő eldönti... 6+ (kb. 9500 Ft)
Hold and Holló Sweet 2007
Furmint, hárslevelű és sárgamuskotály házasítás. Némi szamorodnis beütéssel bíró, ásványos, édesfűszeres, érett barackos illat, amit egy kis kamillás vonulat tesz egyedien izgalmassá. Érett savak és finom cseresség egyensúlyozzák ki a 80 gramm maradékcukrot. Érett barackos, édes narancsos, narancshéjas, édesfűszeres ízében a kamillás jegy inkább kamillateaként jelenik meg. 6+ (kb. 3800 Ft)
Holdvölgy Eloquence Szamorodni 2007
Illatában lehelletnyi vaj, narancslekvár, aszalt őszi- és kajszibarack, vanília, fűszerek, kis ásványosság. Nagyon gazdag íz, jellegzetes botritiszes jegyekkel: sárgabarack, barackbefőtt, citrusok, narancshéj, narancslekvár, vanília, szegfűbors, fahéj, finom fa, kis fanyarság. Élénk savak, koncentrált íz, jól fókuszált korty, finom cseresség, nagyon hosszú lecsengés. Nagyon tetszett, erős 8 pont a jutalma. (kb. 9500 Ft, 0,5 l)
Holdvölgy Exaltation Sárgamuskotály Késői Szüret 2011
Szándékosan egy könnyedebb édes bor került a sor végére, bár nem potyogtak volna a könnyeim, ha egy aszút kapunk a poharunkba. Rosszul így sem jártunk. Intenzív illat: egzotikus gyümölcsök, keleti fűszer, szőlő, citromhéj, kardamom. Savai üdék, pont kellően élénkek. Ízében szőlő, licsi, trópusi gyümölcsök, keleti fűszerek, fahéj. Filigrán, jól iható, nagyon finom, de egyben izgalmas bor, kissé édeskés lecsengéssel. Ő is eléri a 7 pontot. (kb. 4500 Ft, 0,5 l)
(A kóstolón önszorgalomból, saját költségemen vettem részt.)