A rosé hagyományosan leginkább a nyár bora, de meg lehet találni a helyét a hűvösebb hónapokban is, a megfelelő étel vagy alkalom mellé, főleg, ha egy olyan tartalmasabb tételről van szó, mint a Gellavilla 1799 Rozé-ja. Ezt a bort részben a kényszer szülte, ugyanis Tálos Attila 2022-ben elkezdte a balatonszőlősi pince felújítását, így a kékszőlőkből ebben az évben Bökő Dávid pincéjénél készült bor, minden alapanyag ebben a rosé-ban landolt. A név az 1799-ben épült pincének állít emléket, amely az egykori veszprémi táblabíró, Oroszy Pál nevéhez fűződik. A címkén Balatonszőlős, azaz „Szőllős”, ahogy egy 1782-1785 között készült katonai térkép ábrázolja.
Gellavilla 1799 Rozé 2022
Kékfrankos, pinot noir és merlot házasítása. A fajtákat egy napon szüretelték, majd Bökő Dávid pincéjénél bogyózás után rögtön préselték. Spontán erjedés után a bor seprőn érett egészen az augusztusi palackozásig.
Sötét, már majdnem silleres színű rosé, tartalmasabb bort, érett alapanyagot sejtet. Az illatban eleinte málna és eper tűnik fel, majd a meggy dominál, a háttérben egy kevés vérnarancs és gyümölcshéjas jegyek. Valóban elég telt bor, legalább közepes testtel, ami elég jól integrálja a rosé-nál kirívóan magasnak tűnő, 14 százaléknyi alkoholt, csak a korty végén csíp egy picikét, egyáltalán nem tűnik zavarónak. Az öblös kortyot jól megtartják a savak, minimális cseresség is hozzátesz a struktúrához. Ízben is az érett piros gyümölcsök dominálnak, leheletnyi édességet is érezni. A meggy ismét fontos szerepet kap, de szintén megjelenik a vérnarancs és egy kis pink grapefruit, a korty vége felé érintésnyi vanília is, valamint egy meggymagos-meggyhéjas fanyar vonal is kíséri a gyümölcsöket. Nem a provence-i stílust követi, inkább egy délies, picikét már a könnyedebb vörösborok felé kacsintgató, tartalmas rosé. Kifejezetten szerettem. 6p (3300 Ft - Bortársaság)