Március 21-én került sor Csopakon a Vinea Balaton borbírálatra, ahol felavatásra kerültek az első, egységes stílusban elkészített BalatonBorok, valamint a Vinea Csopak háza tájáról már ismerős Hegyborok. Utóbbiak esetében azzal az újdonsággal, hogy a Hegybor kategória immár nem csupán Csopakra, hanem a Balaton történelmi szőlőhegyeire is kiterjed. Mintha egy szokványos sajtóközleményt olvasnátok, de szerencsére nem ez a helyzet, hiszen a Balatoni Kör, a Rizling Generáció és a Csopaki Kódex által jegyzett bírálatra jómagam is meghívást kaptam, így első kézből tudósíthatok a tapasztalataimról.
A Vinea Balaton bírálat egyedisége, hogy a minőségi szűrésen túl figyelmet fordít az elkészített borok stílusára is, amelynek a kategóriákon belül bizonyos határokon belül kell mozognia. Ennek köszönhetően a fogyasztónak nem kell felszednie az állát a padlóról, ha egy reduktív és gyümölcsös bor helyett egy testes, botritiszes és elhordózott bor kerül a poharába. A bírálatra kizárólag száraz olaszrizlingekkel lehetett nevezni.
A Balatonbor egy megbízható, alap kategóriát jelöl. Könnyednek, frissnek, gyümölcsösnek kell lennie, a domináns hordós, esetleg az erős seprős hatást kerülni kell. A Balatonborok egységes arculattal idén májustól kerülhetnek majd piacra. A kategória további értéke, hogy felvásárolt alapanyag esetén a termelők vállalják, hogy jóval a nagytermelők által mesterségesen alacsonyan tartott felvásárlási árak felett vesznek szőlőt, fékezve ezzel a Balaton körüli szőlők pusztulását és segítve a helyi termelőket.
A Hegybor ezzel szemben a Balaton körüli változatos szőlőhegyek (beleértve a Somlót, Sümeget, a Káli-medence szőlőhegyeit, Balatonboglárt, stb.) termőhelyi jellegzetességeit hivatott megmutatni. Ennek megfelelően a Hegybor komolyabb beltartalommal, magasabb alkohollal bírhat, és mint ilyen jobban elbírja a hordós érlelés jegyeit, de akár palackos érlelésre is igényt formálhat. Ha visszakacsintunk kicsit Csopakra, akkor a Hegybor tulajdonképpen egy összekötő kapocs a Balaton, és Minősített Dűlőbor (ld. Csopaki Kódex szabályozás) dűlőszintet reprezentáló borai között.
A csopaki Márga Bisztró (Szent Donát) kellemes miliőjében megrendezett bírálatra 31 termelő összesen 44 bora érkezett be. A minősítés további érdekessége, hogy az „éles” bíráló bizottságon túl egy un. társadalmi zsűri is kóstol, ez utóbbi tagjainak egyrészt lehetősége van a bizottság által kóstolt borok szondázására, másrészt vigyázó szemeikkel ügyelhetnek a bírálat korrektségére.
Végül 21 BalatonBor és 13 Hegybor viselheti a kategória védjegyeit. Ezek:
BalatonBor: Bezerics Borház, Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet, Búzás Szőlőbirtok, Dobosi Pincészet és Vendégház, Effendy Vin, Fodorvin Családi Pincészet, Gyukli Pince, Istvándy Birtok, Kőróka Pincészet, Kristinus Borbirtok, Laposa Birtok, Lídia Borház, Nagy & Nagy Borászat, Pálffy Pince, Pántlika Pince, Sabar Borház, Söptei Pincészet és Étterem, Szabó és Fia, Szeremley Borház, VáliBor, Veszprémi Családi Pince.
Hegybor: Bezerics Borház, Dobosi Pincészet és Vendégház, Homola Pincészet, Istvándy Birtok, Kálmán Pince, Laposa Birtok, Martinus Borház, Sabar Borház, Somlói Vándor Pince, Söptei Pincészet és Étterem, Szent Donát Birtok, Zelna Borászat.
A bíráló bizottság tagjai: Mészáros Gabriella (elnök), Talián Hedvig, Dr. Fiáth Attila, Harmath Csaba és jómagam.
A társadalmi zsűri tagjai: Erdős Gábor (Északi part magazin), Jankovics Péter (Top Selection), Gyukli Krisztián (Gyukli Pince), Sümegi Gábor (Skrabski Borászat), Szabó Gergő (Szabó és Fia Pince), Szeremley László (Szeremley Borház).
Összefoglalva a tanulságokat azt lehet mondani, hogy sok jól elkészített és tiszta, jó savú, túlzásoktól mentes bort kóstolhattunk. A borok minták lévén itt-ott előfordult némi kénhiány, de ezt a borászok a palackozás előtt majd minden bizonnyal adjusztálni fogják. Pár bornál előfordult, hogy az alkalmazott fajélesztő talán túlontúl is harsánynak bizonyult. Igaz, ez főként a BalatonBoroknál jelentkezett, de egyik esetben sem lépte át a jó ízlés határát. A hibás tételek száma más borversenyekkel hasonlítva igen alacsony volt, amely nagyon dicsérendő. Ahol hiba volt, ott általában oxidáció vagy tárolóedény ízhiba került be a jegyzetfüzetembe.
A minősített borok készítőinek ezúton gratulálunk! A meghívást pedig nagyon köszönöm a szervezőknek! Hajrá Balaton!
(A képeket a Vinea Balatontól vettem kölcsön. Köszönöm. A galéria megtekintéséhez katt alulra.)