A Borrajongó

Rejtőzködő borvidékek: Carnuntum - Weingut Glatzer

2017. június 22. 06:00 - furmintfan

Carnuntum mindössze 910 hektáros borvidékéről néhány éve még jóformán az osztrákok sem hallottak. A Bécstől a szlovák határig terjedő borvidék az utóbbi években gyors fejlődésnek indult és egyre nagyobb ismertséget és elismertséget vív ki magának, miközben komoly történelmi múltra is visszatekinthet.

glatzer.jpg

Carnuntum
Carnuntum ugyanis történelmileg jelentős terület, fontos római kori település és légiós támaszpont létesült itt a Borostyánút és a Limes találkozásánál az 1. században. Később Carnuntum Felső-Pannónia tartomány fővárosaként funkcionált, és fénykorában 50000 lakossal rendelkezett. A történelmi bizonyítékok szerint már a rómaiak is foglalkoztak szőlőtermesztéssel és bortermeléssel ezen a területen. A 3. században Probus császár véget vetett az itáliai bormonopóliumnak és a Duna mentén szőlőültetvények sorát telepítették el. A 4. század második felében egy földrengés súlyosan megrongálta a város számos épületét, amely röviddel ezután elnéptelenedett.
Az éghajlat kontinentális, meleg nyarakkal és hideg telekkel. Magyarország felől meleg levegő áramlik be a vidékre, miközben érvényesül a Duna és a Fertő-tó temperáló hatása is. Az agyagos, löszös, homokos, kavicsos talajokon a zweigelt és a kékfrankos a fő fajta, de a bordeaux-i fajtákkal és St. Laurent-tel is találkozhatunk. Zweigeltből készült a borvidék saját borbrand-je, a Rubin Carnuntum. A fehér fajták - zöldveltelini, pinot blanc, pinot gris - egyre fontosabb szerephez jutnak a bovidéken. A Primus Carnuntum, egy friss, primőr aromákra támaszkodó bor újbor, zöldveltelini és más fehér fajták házasításával készül.

Weingut Glatzer
A Weingut Glatzer birtokközpontja a borvidék szívében Göttlesbrunn településen található. Walter Glatzer mintegy 30 hektáron gazdálkodik a borvidéken, a pincészet vezető fajtája a St. Laurent, de foglalkozik zweigelttel, kékfrankossal, zöldveltelinivel pinot blanc-nal, chardonnay-val és sauvignon blanc-nal is. Én most az olcsóbb borok közül ismerkedtem kettővel. 

A lenti két palackot Ausztriában vettem, de a pincészet néhány bora elérhető a KisBécs kínálatában is.

carnuntum.jpg

(A kép forrása: www.austrianwine.com)

Grüner Veltliner Dornenvogel 2015
Acéltartályban erjedt és érlelődött finomseprőn. Fajtajellegként felfedezhető a fehérbors, mellette neutrális fehér húsú gyümölcsök tárulkoznak fel illatában, minimális kezdődő petrolossággal. A savak kellő lendületet adnak a bornak, de nem túlzóak, némi CO2 is hoz bele egy kis plusz frissességet, miközben finom krémesség is kerekíti. Citrusok, zöldalma, fehérbors, leheletnyi grillázs színezi. 5p+

St. Laurent 2014
Használt nagy hordóban érlelődött 12 hónapig. Málnás, meggyes, zöldfűszeres, hűvös karakterű illat, és erre rímelő ízvilág jellemzi. Könnyed, gyümölcsös, jól iható, pörgős, de nem túlzó savakkal, minimális tanninnal. Viszonylag egyszerű, jó ivású bor, ami kicsit behűtve és akár fröccsként is jól működhet. 5p-

 

Irodalom:
Mészáros Gabriella, Sánta Zoltán: Bortankönyv I.
https://www.carnuntum.at/en
http://www.austrianwine.com/our-wine/wine-growing-regions/niederoesterreich-lower-austria/carnuntum/
http://www.weingutglatzer.at/

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://borrajongo.blog.hu/api/trackback/id/tr1412608971

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása