A Meinklang biodinamikus gazdaságot bemutató írásunk első része után most nézzük a borkészítés mozzanatait. A szőlészeti és pincemunkák természetesen a Hold- és bolygóállásokhoz igazodnak. A borok erjesztése vadélesztővel történik, a must ülepítéséhez és mozgatásához csak a gravitációt hívják segítségül. Amennyiben alkalmaznak almasav bontást, az is természetesen történik. A kész borokhoz gyakran egy jó adag széndioxidot adnak, ez védi a bort és megalapozza a minimális kénhasználatot. A Meinklang borok tipikusan 20mg/l szabad és 80mg/l teljes kéndioxidot tartalmaznak.
Werner Michlits végül külön előadást szentelt a Meinklangnál alkalmazott speciális tartálynak, a betontojásnak (ld. kép). Erről már korábban, a Terra Hungarica Kékfrankos Napon is elhangzott némi információ. A lényeg, hogy a tojás alakja természetes, nincsenek benne élek, a folyadék akadály nélkül áramolhat benne. A tároló keresztmetszetének megszerkesztésében ősi szimbólumok és harmóniára utaló mozzanatok jelennek meg – ezt most nem részletezném. A beton porózus szerkezetének köszönhetően a bor nagyon lassan levegőzik, hasonlóan a hordós érlelésnél megszokott mikrooxidációhoz. Igaz, a betonon át a levegő beáramlása jóval lassabban történik. Az oxigén hatására polimerizálódó molekulák (tannin, antocianid) egyre nagyobbak lesznek, a tojás aljára süllyednek, miközben a könnyebb részecskéket felfelé hajtják. A kialakuló természetes áramlás nagyon hasonló a battonage technikához. Werner szerint a mérések azt mutatják, hogy a természetes áramlás a tojás felső kétharmadáig is felkeverheti a bort.
A már említetteken túl a gazdaságban egy sor más terméket is készítenek. A gyümölcsökből alma és szőlőlé készül. A gabonából egy salzburgi főzde segítségével sört készítenek. A csendes borokon túl készül habzóbor, jégbor, valamint bor- és almapárlat is. Ezen túl a Meinklang még alma- és borecet készítésével is foglalkozik. És így lesz teljes a kép. A biodinamikus gazdaság körforgása számtalan szinten ontja magából a különböző termékeket.
A kóstolt borok:
Somlóifehér 2011
Olaszrizling, juhfark és hárslevelű házasítása. Közép citrom szín. Illatában visszafogottan gyümölcsös csak, alma, citrus, kevés virág, nem túl bonyolult, de vonzó illat ez. Kóstolásra egy jó adag CO2 tűnik fel elsőként, alapborhoz mérten elég testes, citrusos, almás és szőlős világgal. Szép egyensúlya van, a kellemes savasság a közepesnél valamivel hosszabb lecsengéssel egyesül. Kellemes fanyarság az utóízben. Alapbornak kiváló. 5/6 pont.
Hárslevelű 2010
Szőlős, traubis, golden almás és fehér virágos illat, benne az oxidációra utaló reszelt alma, amely érdekes módon szellőzéssel mérséklődik. Ilyet már tapasztaltam más bornál is, de csak ritkán. Kóstolásra itt is a CO2-t érzem először, testesebb az első bornál, elég érett hangulattal, birses és oxidációra utaló reszelt almás jegyekkel. A sav a közepesnél több, kissé kockás állagú, de a bor aromái szépen definiáltak és zamatosak, közepes lecsengéssel. 6 pont.
Juhfark 2010
Almasav bontáson esett át. Illata intenzív, virágos, túlérett gyümölcsös, almás, birses, sajtos, olajos magvakkal és az oxidáció jegyeivel. Szájban vastag, zamatos, elég magas alkohollal, fehér húsú gyümölcsökkel. A savakat kis maradékcukor ellensúlyozza. Jó zamatos, cseppet sem éretlen vagy zöldes hatású. Ennél a bornál már zavaróan erősek az oxidációra utaló jegyek. Mindazonáltal az évjárathoz képest dicséretes. 5 pont.
Juhfark 2009
Itt is volt almasav bontás, kevés ként kapott csak, pár napig héjon erjesztették. Tiszta, intenzív illat, virágos, erős és fajsúlyos, finom érett fehér húsú gyümölcsökkel, citrusokkal. Kóstolásra somlaian vastag, krémes, tiszta, tartalmas és jól elkészített. Gyümölcseit érett lédús fehér húsúak adják, ezúttal az oxidáció árnyéka sem kíséri őket. A kevés maradékcukor csak kiemeli a bor zamatait. A lecsengés hosszú, benne elegáns cseresség is érezhető. Jó kis bor. Erős 6 pont.
Zárásul annyit, hogy a színes és érdekes előadásnak köszönhetően talán picit sikerült a biodinamikához közelebb kerülnöm. Egészen biztos, amint a természet kivirul és újra lesz látnivaló a szőlőben, el fogok majd látogatni a Meinklanghoz. Szeretnék ezekről a dolgokról sokkal többet megtudni. Igaz azonban az is, hogy ezúttal nem volt elég idő a mögöttes – érzésem szerint sokszor nyugtalanító – filozófia bemutatásához. Így vagy úgy, miközben a végtelenül nyugodt és boldog Werner Michlitst hallgatom, egyre csak az jár a fejemben, hogy tökmindegy milyen rituálék szerint élsz és dolgozol, ha boldog vagy az bizony téged igazol.
(A kép a vetítővászon fényképezésével készült, a minőségért elnézést kérek. A rajz a Meinklang tulajdonát képezi, remélem nem nagy baj, hogy itt megosztottam.)
(Diszklémer: A rendezvényre saját költségemen látogattam el.)